doua celule intruna singura

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

doua celule intruna singura

Mesaj de Jokerul » Vin Sep 24, 2010 4:00 pm

am celulele a si b si as vrea sa le unesc cum trebuie sa procedez?
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

MrExcel
Mesaje: 106
Membru din: Mar Feb 23, 2010 11:09 pm

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de MrExcel » Vin Sep 24, 2010 4:12 pm

Jokerul scrie:am celulele a si b si as vrea sa le unesc cum trebuie sa procedez?
Banuiesc ca cele doua celule sunt adiacente.
Pentru a le uni, le selectezi si din tab-ul Home alegi o optiune de la "Merge and Center."
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de Jokerul » Sâm Sep 25, 2010 6:46 am

merge si pe verticala si pe orizontala!
ms mult
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de Antidinamicul » Dum Sep 26, 2010 6:33 am

iti dau un sfat:
nu le uni, am vazut ca se obisnuieste asta, incearca sa eviti ca sa nu ai probleme mai tarziu cu alte comenzi, filtre etc.
se obisnuieste asta pentru a face un tabel care arata bine la imprimanta , da bine la sefi ;) sau pentru ca e usor de inteles pentru altii
eu fac asa :
"pe orizontala " : las coloana adiacenta din dreapta libera si nebifat warp text, textul se prelungeste automat si pe urmatoarea coloana, eventual ma deplasez si cu intent acolo unde vreau
" pe verticala " : bifez warp text si las linia de sub libera si merg pe premiza ca e la mintea cocosului ca liniile de de sub eticheta de linie ( banuiesc ca de asta e vorba ) se refera la aceeasi eticheta . Am vazut ca sefii inteleg usor asa ceva, mai ales ca le-a mai cazut prin mana vre-un pivot table care exact asa sunt concepute pentru etichetele de linie.

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de Jokerul » Dum Sep 26, 2010 12:49 pm

aha...ok multumesc de sfat
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de gecs » Dum Sep 26, 2010 12:54 pm

Merging-ul e acceptabil DOAR PENTRU TIPARIRE. Asa cum a zis si Antidinamicul, la filtrare si la cautare pot fi probleme. La fel pot aparea probleme daca in cadrul unei celule se face trecera fortata la rand nou (Alt+Enter) pentru ca se introduce practic un caracter nou (CHAR(10)) in sirul de caractere respectiv si la o cautare dupa textul cu pricina, intr-o formula (bazata pe MATCH sau orice LOOKUP), nu se poate realiza corespondenta intre sirul cautat si modul in care (aparent) acelasi sir e scris in tabel.

djidji_thebest
Mesaje: 41
Membru din: Mie Sep 15, 2010 2:28 pm

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de djidji_thebest » Lun Ian 17, 2011 10:47 pm

Buna seara,
Am observat ca daca in celula a si in celula b sunt introduse date, la aplicarea functiei merge cells se sterg datele din coloana b (spre deosebire de open office care imbina datele din ambele celule). Exista vreo posibilitate ca datele din b sa nu se stearga?
Multumesc.

god_aka
Mesaje: 17
Membru din: Joi Ian 13, 2011 4:03 pm
Localitate: Reghin

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de god_aka » Mar Ian 18, 2011 9:34 am

Nu stiu daca exista vreo modalitate ca dupa ce folosesti "Merge Cells" sa nu pierzi datele din celula secundara, dar in schimb poti sa copiezi continutul din celula secundara in celula principala. De regula celula principala este "Upper Left", deci cea din stanga situata cel mai sus. Daca ai ca si continut text poti face "Merge Cells" dar nu te sfatuiesc, ca si cei de dinainte mea, sa faci asta in cazul in care ai valori cu care vei opera mai departe in foaia ta de lucru.

Succes !
Florin Ciprian LUPEIU

mariusc

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de mariusc » Mar Ian 18, 2011 12:58 pm

djidji_thebest scrie:Buna seara,
Am observat ca daca in celula a si in celula b sunt introduse date, la aplicarea functiei merge cells se sterg datele din coloana b (spre deosebire de open office care imbina datele din ambele celule). Exista vreo posibilitate ca datele din b sa nu se stearga?
Multumesc.
mai ai posibilitatea, fara merge cells, sa folosesti functia CONCATENATE , intr-o alta celula, asta daca tu nu vrei neaparat sa folosesti prima celula.

itexplorer
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 24, 2018 6:28 am

Re: doua celule intruna singura

Mesaj de itexplorer » Vin Dec 14, 2018 11:19 am

Buna,
Am si eu un fisier cu celule imbinate (cf atasament) si trebuie sa fac filtrari in functie de persoana pentru a extrage date pentru fiecare individ, eventual prelucra... nu pot copia zona rezultata in urma filtrarii :| , nu pot aplica borduri zonei sa arate comercial :roll:
Exista solutii?
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”