Functia OFFSET

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
sarighiol
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 12, 2009 3:54 pm
Localitate: Macin, Tulcea

Re: Functia OFFSET

Mesaj de sarighiol » Joi Ian 12, 2012 2:54 pm

gecs scrie:Pai atunci nu vad de ce ar trebui ascunse randurile respective, pentru ca pe lunile celelalte, in afara de ianuarie, nu vor aparea valori pe randurile 3 si 4, fiindca nu exista inregistrari cu aceasta denumire in tabelul din foaia Venit_Chelt_2012 pentru celelalte luni. Dupa parerea mea, dar, repet, eu nu sunt contabil de meserie, nu poti avea o suma nejustificata de numerele care o compun si in situatia asta, daca pe coloana ianuarie e musai ca totalul sa includa si valorile din randurile 3 si 4, atunci e gresit sa ascunzi randurile acelea.
Da, nu se pot ascunde, chiar dacă mai mult încurcă. Când ați scris însă despre ascunderea rândurilor, nici nu m-am mai gândit la partea de contabilitate, ci doar la dorința de a mai învăța ceva. :lol:
gecs scrie:Problema asta n-o inteleg. Cum adica trebuie sa schimbi data computerului? Vorbesti despre varianta cu macro? Se poate ca inainte de printare, fara sa schimbi data computerului, sa faci vizibile cele doua randuri - macro-ul nu va reactiona in sensul de a le ascunde la loc pentru ca data nu e din luna ianuarie, deoarece actiunea macro-ului se produce doar la activarea foii Venituri_2012, adica atunci cand aceasta devine foaia curenta si la deschiderea fisierului.
Spuneam despre faptul că în decembrie trebuie să printez toată foaia Venituri_2012, iar când o voi printa, nefiind în luna ianuarie, rândurile sunt ascunse. Cu macro-urile nu am lucrat niciodată, nu știu nimic despre ele.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”