Formule in Word

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Word
Închis
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Formule in Word

Mesaj de Catalin B. » Sâm Sep 24, 2011 10:49 am

Deşi utilizarea formulelor in Word este o caracteristică ce poate scuti mult timp utilizatorilor, este puţin folosită. Chiar dacă nu se poate compara cu puterea Excel-ului, există şi in Word opţiuni utile de calcul, creând rezultate dinamice ce se pot utiliza in textul din document.
Primul pas in utilizarea formulelor intr+un tabel Word, este deschiderea unui câmp de cod, care se face apăsând Ctrl+F9 (atentie: acoladele introduse din tastatura nu creeaza un cod de câmp !! , doar Ctrl+F9 )
Vor apare doua acolade { } intre care se scrie formula necesara (exemplu: {=SUM(Above)} , sau : {=A1+A2*3-C5} )
Este important de ştiut cum recunoaştem răndurile şi coloanele in tabelul Word, pentru a scrie corect referintele din formule: spre deosebire de Excel, unde sunt afişate numele randurilor şi coloanelor, in Word primul rând al tabelului este 1, al doilea este 2, ş.a.m.d. Nimic nou, până acum... Dar, dacă pe unul din rânduri sau coloane o casetă este divizată in două, Word consideră că tot tabelul are un rând sau o coloană in plus, de aceea trebuie avut in vedere acest lucru la scrierea formulelor, altfel vor apare rezultate nedorite.
Una din problemele care apar la utilizarea formulelor in Word, este că nu se actualizează câmpurile imediat cum ieşim din caseta in care am introdus datele, (cum se întâmplă in excel), de aceea, este necesară actualizarea manuală a câmpurilor, sau utilizarea unui cod care să actualizeze toate câmpurile din document. Se poate crea un buton către macrocomandă in Quick Access Toolbar( 2007+2010) .
O altă operaţiune importantă ce e bine de făcut când se lucrează cu formule in Word, este activarea permanenta a field shading, pentru a vedea in permanenţă zonele cu coduri de câmp. (optiuni -advanced-show document content-field shading-always)
Cod:

Cod: Selectaţi tot

Sub UpdateAllFields()
'
' UpdateAllFields Macrocomandă
' Actualizare formule calcul
'
Dim oStory As Range
For Each oStory In ActiveDocument.StoryRanges
    oStory.Fields.Update
    If oStory.StoryType <> wdMainTextStory Then
        While Not (oStory.NextStoryRange Is Nothing)
            Set oStory = oStory.NextStoryRange
            oStory.Fields.Update
        Wend
    End If
Next oStory
Set oStory = Nothing
End Sub
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: Formule in Word

Mesaj de ccirtina » Vin Apr 27, 2012 7:16 am

Ce se intampla daca in acest document word exista doua sau mai multe tabele?

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Formule in Word

Mesaj de Catalin B. » Vin Apr 27, 2012 7:25 am

Se actualizeaza toate campurile, inclusiv din tabele , daca la asta te refereai...
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: Formule in Word

Mesaj de ccirtina » Vin Apr 27, 2012 7:33 am

Acest lucru este exceptional insa eu ma refeream cum scriu formulele dupa ce folosesc combinatia de taste Ctrl+F9.
Ai spus foarte bine :
"Este important de ştiut cum recunoaştem răndurile şi coloanele in tabelul Word, pentru a scrie corect referintele din formule: spre deosebire de Excel, unde sunt afişate numele randurilor şi coloanelor, in Word primul rând al tabelului este 1, al doilea este 2, ş.a.m.d. Nimic nou, până acum... Dar, dacă pe unul din rânduri sau coloane o casetă este divizată in două, Word consideră că tot tabelul are un rând sau o coloană in plus, de aceea trebuie avut in vedere acest lucru la scrierea formulelor, altfel vor apare rezultate nedorite."
Acest lucru se refera doar la existenta unui singur tabel din document, cum scriu acea formula pentru tabelul1 A1+B2 dar si pentru tabelul2 A1+B2/2.
Nu am vazut cum pot diferentia cele doua formule din doua tabele diferite din acelasi document.
Multumesc.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Formule in Word

Mesaj de Catalin B. » Vin Apr 27, 2012 9:33 am

Aplici cate un Semn de carte pentru fiecare tabel din document (sau doar pentru valoarea necesara din acel tabel, un total de exemplu) si in al doilea tabel, faci referintele catre primul tabel sau catre un semn de carte din acel tabel : { = sum(Tabel1 A2) +B1/2} pentru a introduce in tabelul 2 valoarea din tabel 1, coloana 1, randul 2, adunata cu jumatate din valoarea din tabelul curent, coloana 2, randul 1.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Word (indiferent de versiune)”