100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Anunturi diverse si informatii cu caracter general despre comunitatea Microsoft Office
Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Joi Mar 12, 2020 1:12 pm

Gata video nr 2: https://youtu.be/kkkGVJk1fgI
Orice observație e bine venita.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: GRATUIT: TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de IPP » Joi Mar 12, 2020 2:43 pm

Buna ziua

Pare a exista un pattern deja stabilit si probabil nu veti mai edita: intre 01 si 02 aveti acel text "promotional". O persoana care acum invata Excel sigur va urmari tot clipul fara alte invitatii suplimentare, o persoana cu mai multe cunostinte (si mai putin timp) probabil va "scana" lista de cuprins si va merge la exact ce il interesaza. Nu stiu daca ajuta acel promo.

Exista informatie repetitiva (partea de selectie de la tastatura pentru rand coloana in table (tip 03 si tip04)) dar daca e pusa intr-un anumit context probabil nu e deranjant.

05. Ctrl si steluta in fapt selecteaza un range cu limite date de toate celule adiacente celulei active din momentul in care se da comanda. Daca informatia e structurata corect, tabelar si lasi rand/coloana libera pana la urmatoarea informatie e in regula (si eu unul asa fac sau sfatuiesc pe cine ma intreaba), daca nu, te poti trezi ca ii spui la telefon colegului despre aceasta scurtatura si el iti raspunde suparat ca i s-a sters nu numai lista/tabelul ci si tot ce avea pe langa si nu ar fi vrut asta. Sau nu i s-a selectat tot (doar pentru ca avea rand/coloana total goale si, "bonus", ascunse).

07. ... daca nu exista celule goale, altfel ajungem pana la prima celula goala.

repetitia e mama invataturii: 11 e prezentat si in clipul anterior, mai sunt si altele.

22. In clip, la un moment dat nu au fost inserate randuri ci celule. Daca ar fi fost randuri, ce exista in zona C10:E11 ar fi trebuit sa se mute in jos. Ma gandesc ca poate a retinut doar partea de inserare. Initial fusese selectat un rand deci a inserat rand, apoi o celula deci a inserat celula.

30. O constatare/situatie careia nu i-am gasit explicatie, initial am vazut doar in fisiere facute in Excel2007 si rulate in versiuni mai noi, dupa care am patit si in versiunea originala. Dupa rularea unui cod macro s-ar putea ca acea combinatie de taste (poate si altele dar de asta m-am lovit personal) sa nu mai functioneze. Pentru a reveni la normal, trebuie salvat ce aveti, inchis si redeschis Excelul, respectiv fisierul.

Bonus 2, interesant pentru aplicabilitate in celule neadiacente.

IP

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Vin Mar 13, 2020 7:53 am

multumesc ipp inca o data pentru tot
Pare a exista un pattern deja stabilit si probabil nu veti mai edita: intre 01 si 02 aveti acel text "promotional". O persoana care acum invata Excel sigur va urmari tot clipul fara alte invitatii suplimentare, o persoana cu mai multe cunostinte (si mai putin timp) probabil va "scana" lista de cuprins si va merge la exact ce il interesaza. Nu stiu daca ajuta acel promo.
nu exista, ne vom adapta din mers si vom schimba ce este de schimbat, astfel incat sa iasa totul cat mai bine pentru user.
07. ... daca nu exista celule goale, altfel ajungem pana la prima celula goala.
am o lectie dedicata in care explic toate aceste limite si cum putem sa trecem peste ele

22. In clip, la un moment dat nu au fost inserate randuri ci celule. Daca ar fi fost randuri, ce exista in zona C10:E11 ar fi trebuit sa se mute in jos. Ma gandesc ca poate a retinut doar partea de inserare. Initial fusese selectat un rand deci a inserat rand, apoi o celula deci a inserat celula.
unde?
30. O constatare/situatie careia nu i-am gasit explicatie, initial am vazut doar in fisiere facute in Excel2007 si rulate in versiuni mai noi, dupa care am patit si in versiunea originala. Dupa rularea unui cod macro s-ar putea ca acea combinatie de taste (poate si altele dar de asta m-am lovit personal) sa nu mai functioneze. Pentru a reveni la normal, trebuie salvat ce aveti, inchis si redeschis Excelul, respectiv fisierul.
excel 2007 este o versiune prea veche ca sa-mi mai suscite vreun interes

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: GRATUIT: TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de IPP » Vin Mar 13, 2020 8:42 am

In clip, vedeti de la minutul 17:20 la 17:24, inserarea este de celule
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Vin Mar 13, 2020 8:45 am

Ai dreptate, ne a scăpat greșeala asta
Nimic nu i perfect în lumea asta

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Dum Mar 15, 2020 12:41 pm

gata si video nr 3 ;)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de IPP » Dum Mar 15, 2020 6:02 pm

Buna ziua

Vizavi de clip:
-(mai ales ca probabil veti prezenta si alte functii): ar fi bine daca s-ar specifica undeva partea cu separatorul intre argumente pentru ca nu la toata lumea e virgula. De altfel, chiar pe acest forum se poate vedea realitatea. Eu personal (dar si altii) am/avem multe mesaje in plus doar pentru ca a trebuit sa revin/revenim pentru ca "am eroare la formula primita". Din ce am intalinit pana acum e vorba doar de virgula/punct si virgula dar o varianta mai "cuprinzatoare" de "disclaimer" ar fi: "pentru functiile care au mai multe argumente, folositi separatorul asa cum apare in versiunea folosita de dvs., in cazul meu aceasta este virgula".

-as mai fi precizat undeva ca, folosirea "standard" a lui vlookup, presupune existenta unor unicate in lista in care se cauta, in caz contrar se va extrage ceea ce e in dreptul primei aparitii a itemului.


Fara legatura directa, aproape de fiecare data cand a trebuit sa descriu aceasta functie cuiva, la telefon, am constatat 2 lucruri pentru care a trebuit sa revin cu explicatii (asta pana sa avem sau sa putem folosi instrumente gen MicrosoftTeam sau Team Viewer):
-argumentul cu numarul de coloana are legatura cu numarul de coloana a listei sursa nu a foii din excel. Deci 2 va fi pentru coloana B doar daca lista incepe de pe coloana A. Daca lista incepe de pe coloana D atunci 2 va fi pentru coloana E. (Cu mentiunea ca in clip exista si exemplu din care se poate vedea acest lucru)
-la numarul de coloana se tine cont inclusiv de coloana pe care se afla itemul cautat (de asemenea se vede in clip).

IP

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Lun Mar 16, 2020 7:30 am

-(mai ales ca probabil veti prezenta si alte functii): ar fi bine daca s-ar specifica undeva partea cu separatorul intre argumente pentru ca nu la toata lumea e virgula. De altfel, chiar pe acest forum se poate vedea realitatea.
asa este, o sa facem videouri pentru mai multe functii. ma gandeam ca este aiurea sa apara obs aceasta la toate. insa am sa o adauga la unul din filme la un moment dat.
-as mai fi precizat undeva ca, folosirea "standard" a lui vlookup, presupune existenta unor unicate in lista in care se cauta, in caz contrar se va extrage ceea ce e in dreptul primei aparitii a itemului.
am vrut sa fie filmul cat mai simplu, pentru ca userii incepatori se pierd in astfel de detalii. o sa mai fac inca doua filmari pentru functiile lookups si am sa spun acolo mai multe


multumesc pentru feedback

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Lun Mar 16, 2020 9:02 am

gata si video #4: https://youtu.be/RcVl9TGsAds
special este facut lung. Din ratiuni de ...youtube, care recomanda la inceput video de minim 20 de minute, altfel nu se vor indeplini eventualele conditii de monetizare.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL (by Dr.Excel)

Mesaj de Dr.Excel » Lun Mar 16, 2020 9:18 am

vad ca avem deja peste 100 de subscribers si aproape 2000 de vizualizari. Mi se pare incurajant, avand in vedere ca suntem doar de cateva zile lansati si inca in ... perioada de proba Youtube (nu suntem inca recomandati). Adica vizualizarile au venit deocamdata doar via comunitate si fb. Ce ziceti?

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi”