100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Anunturi diverse si informatii cu caracter general despre comunitatea Microsoft Office
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Catalin B. » Mar Mar 17, 2020 7:58 am

Pentru video 4, este mentionata o metoda de combinare 2 tabele, in care se utilizeaza Power Query.
In unul din tabele, numele persoanei este inversat (Allan Ramos-Ramos Allan)
Metoda de separare text in coloane diferite si apoi recombinarea coloanelor nu este cea mai eficienta solutie.
As propune :
1. adaugarea unei coloane noi, cu functia: Text.Combine(List.Reverse(Text.Split([SalesRep], " "))," ")
Text.Split produce o lista pe care o putem inversa cu List.Reverse si apoi combina cu Text.Combine, cu acelasi spatiu ca separator. Totul intr-o singura operatie.
Sau :
2. Utilizarea directa a optiunii Fuzzy merge options din meniul Merge, nu este nevoie de procesare text, am vazut ca apare optiunea in video min 12:14.
Fuzzy merge are si optiunea de configurare a procentului de potrivire, default este 60%. Cred ca merge si un procent destul de ridicat in cazul acesta, de 90% ca sa nu apara erori de potrivire.
In rest, frumos realizat si cursiv, nice job.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Mar Mar 17, 2020 8:32 am

Multumesc pentru feedback, Cata!
De acord cu cele doua metode (Text.Combine si Fuzzy), abia astept sa le prezint in videouri dedicate.
Suntem abia la inceput , nu uitati ca ne propunem in aceasta faza sa starnim interesul cu video de calitate.
am pregatit continut pentru aprox 50 de video dedicat zonei Power BI, insa mai dureaza pana reusim sa punem totul online.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Mar 18, 2020 2:23 pm

Abia aseara am vazut notificarea...nu am mai intrat pe forum.

Frumos. Felicitari. Nu am avut timp sa vizualizez toate videoclipurile dar...
Imi place, scurt si la obiect fara divagatii inutile.
In general cei ce doresc sa invete, nu au rabdare sa stea "ore" pana la aflarea a ce isi doresc, de aceea consider ca sunt foarte bune videoclipurile.
Eu sunt adeptul folosirii shortcuturilor si a meniurilor contextuale si mai putin defilarea prin meniuri... :lol:

Cateva mici chestii observate:
- la redimensionare coloane se poate da dublu clic la oricare din intersectii ale coloanelor selectate, nu numai la ultima coloana.
- pentru name range folosesc foarte des combinatia de taste Ctrl+Shift+F3 sau selectare portiune rand/coloana, clic dreapta si Define name
- Vlookup "merge" si in stanga ... cu ajutorul functiei Choose....=vlookup(choose(.... e drept ca este un artificiu pentru functia nativa...
- la VBA m-am obisnuit cu coduri one-liner sau doar cateva linii de cod dar pentru incepatori e muuuuult mai util sa invete din coduri cu mai multe linii de cod, ca sa poata studia si intelege ce face fiecare linie de cod, si codul in general.

PS. Asa cum a spus si IPP, trebuie specificat ca unele scurtaturi nu functioneaza daca excelul este pe setari regionale diferite de US

Mult succes si asteptam si alte clipuri.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Joi Mar 19, 2020 8:44 am

multumesc Indigo si bine ai revenit!
- Vlookup "merge" si in stanga ... cu ajutorul functiei Choose....=vlookup(choose(.... e drept ca este un artificiu pentru functia nativa...
am vrut in video VLookup sa ma adresez doar incepatorilor. Sa prezint lucrurile cat mai clar. Pentru avansati am postat un articol care este greu de transpus in format video: https://www.drexcel.ro/vlookup-pentru-a ... partea-ii/
PS. Asa cum a spus si IPP, trebuie specificat ca unele scurtaturi nu functioneaza daca excelul este pe setari regionale diferite de US
da, o sa incercam pe cat posibil pe viitor sa comunicam si info legate de compatibilitate

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Mar 19, 2020 6:23 pm

Multumesc.

Ca alternativa la Vlookup, poate faceti un videoclip cu functia Dget (mult mai facila si mai abordabila + nu are restrictii pentru valori "in stanga")


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Joi Mar 19, 2020 6:26 pm

Da, e pe lista

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Vin Mar 20, 2020 10:01 am

gata si lectia #5 pentru incepatori

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de IPP » Vin Mar 20, 2020 11:52 am

Buna ziua

05. functia count <> count aratat in bara de stare. Cea din bara de stare numara tot in afara de blank, functia count numara valorile de tip numeric. Pentru toate tipurile de valori e counta

09. Chiar daca probabil la un moment dat veti reveni in legatura cu aceasta functie, eu cred ca ar fi trebuit precizat (mai ales ca vorbim de public din Romania si care lucreaza dupa regulile de aici) ce trebuie facut pentru a se considera prima zi a saptamanii ziua de Luni. Si nu atat pentru optiunile multiple in a seta noi care sa fie considerata prima zi a saptamanii (si care nu sunt valabile pentru Excel 2007, dar asta deja a fost clarificat) ci pentru nivelul de baza: in lipsa specificarii celui de-al doilea argument al functiei sau daca acesta este 1, prima zi a saptamanii va fi considerata Duminica. Daca se foloseste 2 pentru al doilea argument al functiei, prima zi a saptamanii va fi Luni.

IP

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: GRATUIT: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Vin Mar 20, 2020 12:59 pm

multumesc pentru feedback!
09. Chiar daca probabil la un moment dat veti reveni in legatura cu aceasta functie, eu cred ca ar fi trebuit precizat (mai ales ca vorbim de public din Romania si care lucreaza dupa regulile de aici) ce trebuie facut pentru a se considera prima zi a saptamanii ziua de Luni. Si nu atat pentru optiunile multiple in a seta noi care sa fie considerata prima zi a saptamanii (si care nu sunt valabile pentru Excel 2007, dar asta deja a fost clarificat) ci pentru nivelul de baza: in lipsa specificarii celui de-al doilea argument al functiei sau daca acesta este 1, prima zi a saptamanii va fi considerata Duminica. Daca se foloseste 2 pentru al doilea argument al functiei, prima zi a saptamanii va fi Luni.
asa este, insa fiind un video pentru incepatori nu am vrut sa intru deloc detalii. Din contra, mi-am dorit sa dau impresia ca este totul super usor :roll:

cu siguranta vom explica aceleasi aspecte in mai multe filme, din "unghiuri" diferite, va depinde si de ei sa puna cap la cap informatia

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de IPP » Sâm Mar 21, 2020 11:40 am

Buna ziua

Se pare ca unii nu au de asteptat pana la toamna. Multumim.
Altfel, nu stiu daca promovat sau nu, dar clipul de mai jos mi-a aparut la recomandarea youtube (deci de data aceasta nu am mers prin linkul de pe forum sau cautand eu canalul dvs.)

In legatura cu clipul: "Cum curatam tabelele in Power Query din Excel"

Minutul 0:47
In principiu sunt total de acord cu cele spuse insa cu mentiunea ca dintr-un CNP formatat ca numar (chiar si stiintific), se poate totusi extrage informatia ca dintr-un string

Minutul 7:30 Split column by position nu exista ca optiune in power query din excel 2010 professional la care am eu acces (vedeti poza). Si nici altele din aceeasi categorie.
Cel putin teoretic am toate updatarile la zi iar optiunea de update din ribonul de power query imi apare inactiva. Din cate stiu inca ar trebui sa existe support pentru versiunea 2010. Poate m-am inselat si nu mai fac updatari decat pe ici pe colo.

Minutul: 9:10 (aprox.) Probabil vor fi rezultate incorecte pentru cei nascuti dupa 2000 si nu numai.

Minutul . Inlocuire peste tot null cu 0. Poate cineva care a acumulat mai multa experienta in lucrul cu acest instrument are alta parere. Eu consider ca inlocuirea trebuie facuta doar in cazul valorilor numerice (evident mai putin cele de tip cnp sau coduri postale...., respectiv pentru zona cu informatie de tip text sau mixte, daca exista blankuri acestea sa fie completate cu "null". Se pare ca PQ nu prea agreaza blank-urile si e foarte sensibil la tipurile de date si daca se va face un import in care pe aceeasi coloana exista informatii mixte ca tip apar erori.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi”