100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Anunturi diverse si informatii cu caracter general despre comunitatea Microsoft Office
Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Mar 21, 2020 11:52 am

hahaa, un feedback venit de la IPP chiar inainte de a anunta public noul video :D
Nu pot decat sa ma bucur ca Youtube a inceput sa ne recomande. Ma asteptam sa treaca saptamani bune pana sa-si dea seama ca suntem seriosi...

iata comentarii mele la ce ai scris, ipp:
In principiu sunt total de acord cu cele spuse insa cu mentiunea ca dintr-un CNP formatat ca numar (chiar si stiintific), se poate totusi extrage informatia ca dintr-un string
ai dreptate, am exagerat inutil sa spun ca nu se pot extrage dintr-un numar cifrele dorite. Puteam sa folosesc o altfel de exprimare
Minutul 7:30 Split column by position nu exista ca optiune in power query din excel 2010 professional la care am eu acces (vedeti poza). Si nici altele din aceeasi categorie.
Cel putin teoretic am toate updatarile la zi iar optiunea de update din ribonul de power query imi apare inactiva. Din cate stiu inca ar trebui sa existe support pentru versiunea 2010. Poate m-am inselat si nu mai fac updatari decat pe ici pe colo.
aici nu-ti pot da dreptate, pentru simplul motiv ca Excel 2010 este obsolite din toate punctele de vedere. :twisted:
Minutul: 9:10 (aprox.) Probabil vor fi rezultate incorecte pentru cei nascuti dupa 2000 si nu numai.
ai dreptate, insa nu mi-a venit in cap o alta metoda de a genera data dinamic cu M-Language. Poate ne ajuta aici cineva cu un hint
Minutul . Inlocuire peste tot null cu 0. Poate cineva care a acumulat mai multa experienta in lucrul cu acest instrument are alta parere. Eu consider ca inlocuirea trebuie facuta doar in cazul valorilor numerice (evident mai putin cele de tip cnp sau coduri postale...., respectiv pentru zona cu informatie de tip text sau mixte, daca exista blankuri acestea sa fie completate cu "null". Se pare ca PQ nu prea agreaza blank-urile si e foarte sensibil la tipurile de date si daca se va face un import in care pe aceeasi coloana exista informatii mixte ca tip apar erori.
Nici in excel nu este recomandat sa lasam celulele necompletate, datorita batailor de cap la formule, functii, etc
totusi, puteam sa spun explicit ca nu trebuie pus 0 musai, insa raman la convingerea ca orice este mai bun decat blank

Multumesc!

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de IPP » Sâm Mar 21, 2020 12:06 pm

Nu stiu de ce retinusem ca nu mai fac obiectul filmuletelor lucruri care s-ar putea sa nu se aplice versiunilor <=2007. Deci mai adaugam sigur si 2010. Probabil si 2013.

Ca fapt divers, cel putin pentru proiectele facute de mine pana atunci, chiar inainte de renuntarea la suportul pentru versiunea 2007, aceasta devenise cea mai stabila si buna. Mai buna decat 2010 si chiar decat 2016. Asa cum m-am mai plans pe aici, atat 2016 cat si 365 (la pachet cu win10) mi-au corupt fisiere definitiv. Mai vedem ce va fi.

Pentru o solutie cu limbaj M probabil vom vedea ceva de la CatalinB, dar ma indoiesc ca va fi ceva pentru incepatori.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Mar 21, 2020 12:10 pm

Tot ce ai scris sunt motive in plus ca toate videourile sa fie filmate exclusiv pentru Versiunea Excel 365 :lol: ca sa fie treaba treaba
Pentru o solutie cu limbaj M probabil vom vedea ceva de la CatalinB, dar ma indoiesc ca va fi ceva pentru incepatori.
Cata o sa vina cu mai multe metode, asa ca pentru toate gusturile ... Ia sa-l :roll: vezi

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Catalin B. » Sâm Mar 21, 2020 7:04 pm

IPP scrie:
Sâm Mar 21, 2020 11:40 am
Minutul 7:30 Split column by position nu exista ca optiune in power query din excel 2010 professional la care am eu acces (vedeti poza). Si nici altele din aceeasi categorie.
@IPP: din ce stiu eu, 2010 si 2013 se actualizeaza doar prin descarcarea din nou de pe site-ul microsoft a add-inului si reinstalare. poate gresesc.

Metoda Unpivot cu optiunea "Only Selected Columns" e un bun exemplu de "asa nu...", pentru simplul motiv ca lista acelor coloane va ramane permanent scrisa in etapa respectiva de prelucrare. Cea mai buna solutie este sa fie selectate toate coloanele care trebuie sa ramana pe pozitie, si se face unpivot cu optiunea "Unpivot Other Columns". Avantajul este incontestabil: daca in sursa apar alte Zile: Ziua 10, Ziua 1000, ele vor fi prelucrate fara sa fie nevoie de modificarea manuala a listei de coloane pe care trebuie aplicat unpivot)

#Like...
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Mar 21, 2020 7:07 pm

Phoa, asa este cu Unpivot ul! Nici nu m am gândit
Cu #date, vreo alta solutie?

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Catalin B. » Sâm Mar 21, 2020 8:27 pm

Cu data, e mai complicat, doar ca sa aflam anul, trebuie o coloana cu o formula mai complexa.
Stim ca un index de pozitie arata asa: {0}
({"a","b","c"}{0} returneaza "a", o lista este in baza 0- primul element incepe de la indexul 0)
Formula pentru coloana noua:
={"19", "18", "20"} {Number.RoundAwayFromZero(Number.From(Text.Start([CNP], 1))/2)-1}
In traducere, formula de mai jos va calcula care din cele 3 elemente din lista {"19", "18", "20"} este valoarea corecta.
Formula Number.RoundAwayFromZero(Number.From(Text.Start([CNP], 1))/2)-1 va returna :
0 daca prima cifra din cnp este 1 sau 2,
1 daca prima cifra este 3 sau 4, sau
2 daca prima cifra este 5 sau 6.
Nu mai luam in calcul cnp -uri ce incep cu 7 sau 8, deja e prea complicat pentru un video demonstrativ.
Acum ca stim prefixul anului, o coloana noua cu formula Date.FromText si Text.Range (echivalentul functiei MID din excel) poate fi adaugata.
Interogarea completa:

Cod: Selectaţi tot

let
    Source = Excel.CurrentWorkbook(){[Name="Table2"]}[Content],
    #"Changed Type" = Table.TransformColumnTypes(Source,{{"CNP", type text}}),
    #"Inserted First Characters" = Table.AddColumn(#"Changed Type", "First Characters", each {"19","18","20"}{Number.RoundAwayFromZero(Number.From(Text.Start([CNP], 1))/2)-1}, type text),
    #"Added Custom1" = Table.AddColumn(#"Inserted First Characters", "Custom", each Date.FromText([First Characters]&Text.Range([CNP],1,2)&"/"&Text.Range([CNP],3,2)&"/"&Text.Range([CNP],5,2)),type date)
in
    #"Added Custom1"
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Catalin B. » Sâm Mar 21, 2020 8:47 pm

Pentru video-ul demonstrativ, in locul adaugarii acelei coloane cu #date, o alternativa folosind interfata Power Query, fara editare cod M:
1. Selectare coloana CNP
2. Transform > Extract > Range , extragem de la index 1 un numar de 6 caractere
3. Split Column by Number of Characters, 2 in acest caz.
4. selectarea celor 3 coloane cu anul-luna-ziua, Transform tab > Merge Columns, cu "/" ca separator,
5. Transform > Format > Add Prefix "19" (ramane problema prefixului)
6. Coloana astfel prelucrata se fomateaza simplu ca Date.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de IPP » Sâm Mar 21, 2020 9:06 pm

Catalin B. scrie:
Sâm Mar 21, 2020 7:04 pm

@IPP: din ce stiu eu, 2010 si 2013 se actualizeaza doar prin descarcarea din nou de pe site-ul microsoft a add-inului si reinstalare. poate gresesc.
Tocmai am incercat: am descarcat power query de pe site-ul Microsoft, am dezinstalat de pe calculatorul meu (am incercat ambele variante: dezinstalare din programs... respectiv dezinstalare folosind fisierul .msc propriu zis al pq ), restart calculator si am instalat din nou. Acelasi rezultat. De altfel cred ca am vazut undeva ca ultima updatare a acelui add ins e din... 2018. Deci pana la proba contrarie e bine de stiut ca versiunea 2010 e... moarta din acest punct de vedere.
Despre 2013 nu stiu ce sa spun ca nu folosesc.

Multumesc pentru sugestie.

Altfel, pentru partea de recompunere data calendaristica din cnp, eu ma gandisem la o varianta de coloana conditionata cu if-uri: if [Sex] <=2 then 1900 + year...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de Catalin B. » Sâm Mar 21, 2020 10:19 pm

Eu am vazut pe site-ul microsoft ca e destul de recent:
pq.jpg
In office 365, eu am versiunea 2.79.5768.241 64-bit, fata de 2.62 pe site.
(in versiunile mai noi de excel, e destul de dificil de afla versiunea, se poate afla un indiciu din PQ Editor, File>Options and Settings > Query Options > Diagnostics (!!) )


Sunt multe variante, toate la fel de bune, inclusiv cea de care spui cu coloana conditionala, numai ca tot ar trebui editata putin in formula bar, ca sa nu scriem 6 conditii, ci doar 3:
Needitat, doar cu meniul pq:
= Table.AddColumn(#"Inserted Text Before Delimiter", "Custom", each if Text.StartsWith([CNP], "1") then 19 else if Text.StartsWith([CNP], "2") then 19 else if Text.StartsWith([CNP], "3") then 18 else if ......+ celelalte conditii)

Modificata:
= Table.AddColumn(#"Inserted Text Before Delimiter", "Custom", each if Text.StartsWith([CNP], "1") or Text.StartsWith([CNP], "2") then 19 else if Text.StartsWith([CNP], "3") or Text.StartsWith([CNP], "4") then 18 else if Text.StartsWith([CNP], "5") or Text.StartsWith([CNP], "6") then 20 else 19)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 100 VIDEO TUTORIALE EXCEL GRATUITE PROFESIONALE

Mesaj de IPP » Sâm Mar 21, 2020 10:29 pm

Exact varianta (pe 32 bit) am instalat-o si eu si nu exista optiunea de split folosita de dr.Excel in acel video ci doar cele 2 asa cum apar in poza pe care am atasat-o anterior.

In fine, cred ca mesajul Microsoft e clar: "folositi Excel (office) 365". Deocamdata, raspunsul meu va fi: "nu multumesc, prefer ceva cu mai putine optiuni by default dar mai stabil". Dar asta e deja alta discutie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi”