configurator

Închis
aleenna
Mesaje: 64
Membru din: Lun Sep 28, 2009 3:37 pm

configurator

Mesaj de aleenna » Mar Sep 29, 2009 3:25 pm

am inceput sa fac un configurator de sistem, cu cateva dintre componente configurabile (memorie, hdd, sistem operare, etc).
am reusit sa fac ceva cu formule clasice de excel (am coloane si sheet-uri ascunse, trebuie sa le protejez de fiecare data), problema este ca as vrea sa-l "complic" putin si cred ca am nevoie de niste functii VBA.
de exemplu, as vrea sa am intr-un sheet absolut toate componentele care pot fi introduse in 3 sisteme diferite, si as vrea sa pot alege din ele, aleatoriu, variante pentru componentele configurabile. de asemenea, daca schimb placa de baza, as vrea sa mi se modifice automat si datele din campurile sloturi expansiune, porturi, placa video integrata, etc (tot ce tine de placa de baza).
trebuie sa folosesc macrouri? se pot face astfel de functii - cam ce mi-ar trebui? unde pot invata mai multe despre acest subiect?
multumesc

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: configurator

Mesaj de Dr.Windows » Mar Sep 29, 2009 3:37 pm

Vezi daca articolul de aici publicat de Gecs te poate ajuta: Selectie din liste ierarhice cu Data Validation... asta daca aplicatia in care ai facut acest "configurator" este Excel... si din cate o sa vezi acolo se poate si fara VBA... asta daca nu cumva vorbim de Access...

Acum depinde si de cat de complicat arata acest configurator al tau, dar cred ca solutia propusa de Gecs te poate ajuta (poate cu mici modificari) chiar si la verificari/validari de confuguratie de genul daca ai schimbat placa de baza si s-a schimbat frecventa bus-ului sa te "avertizeze" ca memoriile selectate (daca exista deja in configurator) nu sunt pe frecventa corecta... totul depinde de cum reusesti sa-ti structurezi datele...

Închis

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) - Intrebari tehnice”