salvare fisier

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

salvare fisier

Mesaj de ccirtina » Sâm Ian 21, 2012 7:19 pm

word 2007
exista un fisier cu numele: PUTERNIC dar eu nu stiu de existenta lui si vreau sa mai salvez un alt fisier tot cu numele:PUTERNIC
Cum fac sa-l salveze in continuare PUTERNIC(1), PUTERNIC(2) etc.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: salvare fisier

Mesaj de Dr.Windows » Lun Ian 23, 2012 9:51 am

NU ai dat detalii despre modul in care faci tu salvarea... asa ca voi merge pe modul de "utilizare normala" a Wordului... adica apasand butoanul Save sau Save As... iar atunci cand vreiu sa salvezi un fisier cu un nume care exista deja in folderul destinatie, atunci Word te va avertiza ca exista deja un fisier cu acel nume - de aici ramane la latitudinea utilizatorului ce anume vrea sa faca - sa suprascrie vechiul fisier, sa-i dea un alt nume, etc... dar nu exista o modalitate "automatizata" de a face acest lucru.

S-ar putea incerca un cod VBA... dar asta ar presupune si salvarea intodeauna in acelasi folder - adica utilizatorul sa nu mai aibe controlul asupra folderului in care se salveaza acel document...

Da mai multe detalii si vedem in ce directie se poate merge...

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: salvare fisier

Mesaj de ccirtina » Lun Ian 23, 2012 8:39 pm

Asa este, am omis ceva dar nu intentionat.
Vorbesc de cod VBA, partea cu save si save as o stiam de aceea o exclud.
Partea o vreau automata incluzand in cod calea de salvare, utilizatorul nu trebuie sa aiba controlul asupra folderului in care se salveaza acel document.
Eu am codul in care cauta si gaseste fisierul daca a mai fost salvat, numai ca am pus un mesaj de avertizare daca mai exista acel fisier.
Ideea este de a da drumul la rulare fara sa mai stea vreun operator in fata PC-ului sa-si noteze fisierele care mai exista.
Recunosc ca acele coduri sunt facute tot cu ajutorul vostru deci practic se gasesc si pe acest site.
Daca trebuie, pot copia codurile din sursa mea si le postez.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: salvare fisier

Mesaj de Dr.Windows » Mar Ian 24, 2012 4:02 pm

Atunci ar trebui ca acel cod care face salvarea sa faca urmatorii pasi:

1. Sa incerce sa salveze cu numele "initial"
2. Daca exista un fisier cu acelasi nume trebuie sa faca o lista de fisiere cu aceeasi "radacina"
3. Sa "elimine" radacina si apoi sa incerce sa caute "numere" prin eliminarea caracterelor "alfabetice"
4. Sa aleaga "cel mai mare numar"
5. Sa salveze fisierul cu numaul gasit in pasul 4 "+1"

Chestia asta nu ar fi tocmai imposibila, dar va necesita un "efort de programare" care nu cred ca merita (sau poate in cazul tau o merita)... dar va pierde si detul de mult timp incarcand sa parcurga kilometrii de cod in care se fac tot felul de verificari.

Asa ca iti propun o alta abordare - muuuuult mai scurta - daca la incercarea de salvare exista deja un fisier cu acelasi nume, sa incerce sa "adauge" un sufix de forma AAAALLZZHHMMSS - adica An, LUna, Zi, Ora, Minut, Secunda - si astfel se va sigura "unicitatea" numelui instantaneu.

Evident, pentru tine care stii si mai exact unde anume vrei sa ajungi poate poti folosi numai HHMMSS ca sa mai "scurtezi" din acel numar kilometric.

Avantajul ar mai fi si faptul ca folosind o astfel de "numerotare" vei avea o sortare "automata" astfel incat cel mai nou fisier va fi intotdeauna ULTIMUL... ;)

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: salvare fisier

Mesaj de ccirtina » Mar Ian 24, 2012 5:46 pm

Da, este o idee grozava sa adaug sufixul HHMMSS la denumirea fisierului.
Si asa am si o salvare curata fara sa se rescrie fisierul deja existent.
Multumesc

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”