Litera majusculata in paragraf

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Litera majusculata in paragraf

Mesaj de smcsa » Dum Ian 30, 2011 6:14 pm

Plus ca Shift+Enter, la o modificare a fontului / paginatiei, poate trece pe urmatorul rand

BlueRay
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 19, 2011 10:15 am

Re: Litera majusculata in paragraf

Mesaj de BlueRay » Mie Feb 09, 2011 10:42 am

Am un text care are mai multe capitole, şi vreau să introduc, în mod automat, literă majusculată în paragraf la primul paragraf de după fiecare titlu de capitol.

Cum pot face asta?

BlueRay
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 19, 2011 10:15 am

Re: Litera majusculata in paragraf

Mesaj de BlueRay » Dum Feb 13, 2011 10:48 am

Când se introduce literă majusculată în paragraf, această literă păstrează formatarea textului, adică păstrează culoarea şi tipul de font din text. Are opţiunea de a alege un anumit tip de font, în schimb nu "ţine minte" formatarea ultimei litere majusculate.

Exemplu aleator: text scris cu font Bookman Old Style de 12, culoare automat. Introduc litera majusculată în paragraf cu font Monotipe Corsiva, de culoare roşie.
De fiecare dată când introduc literă majusculată în paragraf, mereu trebuie să aleg fontul şi culoarea.

Întrebare: există vreo setare a literei majusculate în paragraf, care să "ţină minte" formatarea ultimei litere majusculate, adică fontul folosit şi culoarea?

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”