Sistem numerotare (tichetare) e-mail-uri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2007. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
anduandu
Mesaje: 124
Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:48 pm

Sistem numerotare (tichetare) e-mail-uri

Mesaj de anduandu » Joi Dec 29, 2011 2:20 pm

Buna,
la locul de munca impreuna cu cativa colegi ne ocupam de solutionarea a diverse solicitari venite prin intermediul e-mail-ului in urmatoarea maniera:
fiecare dintre noi are e-mail personal care face parte dintr-un grup;
1. este posibil ca un e-mail care vine pe grup sa primeasca un numar unic de ordine (care, de exemplu, sa fie adaugat in subiectul acestuia)?
2. este posibil ca in momentul in care primim acest e-mail sa apara ca cerere activa si ulterion dupa solutionare sa-i putem modifica statusul in "solutionat" astfel incat fiecare dintre noi sa vizualizeze acel e-amil cu acest status?

multumesc.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Sistem numerotare (tichetare) e-mail-uri

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 29, 2011 2:31 pm

Nu se poate asa ceva... decat daca casuta de e-mail unde vin mesajele este "comuna"... ceea ce nu este cazul tau pentru ca ai spus ca sunt casute "individuale"...
Singura varianta ar fi un sistem de "ticketing adevarat" chiar si in varianta opensource / freeware...

anduandu
Mesaje: 124
Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:48 pm

Re: Sistem numerotare (tichetare) e-mail-uri

Mesaj de anduandu » Joi Dec 29, 2011 2:39 pm

imi poti oferi cateva variante de astfel de sisteme? (ma intereseaza cele freeware in principiu :))
in cazul in care casuta de e-mail folosita ar fi una comuna, care ar fi solutia?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Sistem numerotare (tichetare) e-mail-uri

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 29, 2011 2:49 pm

Nu am folosit in productie nici un sistem de ticketing pana acum... dar m-am mai "jucat" cu Spiceworks care are multe alte functionalitati.
Pentru casuta comuna iti trebuie Exchange server s-au cred ca s-ar putea (cel putin in teorie) si ceva pe Linux daca folosesti un cont de tip IMAP.

anduandu
Mesaje: 124
Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:48 pm

Re: Sistem numerotare (tichetare) e-mail-uri

Mesaj de anduandu » Joi Dec 29, 2011 2:51 pm

in situatia data o sa mai studiez si cel mai probabil o sa revin cu noutati peste ceva vreme.
mc

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2007”