regula printare atasament

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2007. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: regula printare atasament

Mesaj de Dr.Windows » Mie Noi 25, 2009 8:02 pm

ANDRUSHKA84 scrie:Da, am respectat. Are vreo importanta ca sistemul de operare e pe D si nu pe C?
Nu... nu are nicio importanta acest lucru... dar nu merge deloc sau iti da vreum mesaj de eroare?...
ATENTIE!!! Ai adaugat referinta catre Microsoft Scripting Runtime din meniul Tools\References?... este un "amanunt" important... ;)

ANDRUSHKA84
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iul 15, 2009 6:26 pm

Re: regula printare atasament

Mesaj de ANDRUSHKA84 » Joi Noi 26, 2009 9:58 am

Nu merge deloc...si am adaugat Microsoft Scripting Runtime :!:

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: regula printare atasament

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Noi 26, 2009 10:04 am

Pt. codul macro:
1. Cu Outlook deschis se apasa Alt+F11 pentru a deschide Editorul VBA
2. Navigati in fereastra "Project explorer" pana la Project1 \ Microsoft Office Outlook Objects \ ThisOutlookSession
3. Faceti clic dublu pe ThisOutlookSession pentru a deschide fereastra de editare a codului si lipiti (paste) acolo scriptul de mai sus

Pentru regula de printare:
1. Deschide "Rules and Alerts" din meniul Tools
2. Selecteaza New rule
3. In sectiunea "Start from a blank rule" selecteaza "Check messages when they arrive" si apasa Next
4. In ecranul "Which conditions do you want to check?" in zona Step 1: Select conditions selecteaza conditia dupa care se face verificarea "expeditorului" prin bifarea optiunii "from people or distribution list" daca persoana o ai in Contacts iar in zona de jos nu uita sa apesi "link-ul albastru" pentru a adauga persoana la care trebuie sa reactioneze regula ta apoi apasa Next
5. In ecranul urmator "What do you want to do with the message?" selecteaza "run a script", apoi dai click pe link-ul albastru de mai jos si selectezi scriptul din caseta aparuta si dai Ok si apoi apasa Next
6. Da un nume regulii si apoi FINISH.

Asta e ceea ce trebuie facut.
Ai procedat asa si nu ti-a mers??

ANDRUSHKA84
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iul 15, 2009 6:26 pm

Re: regula printare atasament

Mesaj de ANDRUSHKA84 » Joi Noi 26, 2009 10:30 am

Iti trimit in attach regula cum am definit-o eu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: regula printare atasament

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Noi 26, 2009 10:35 am

Uite cum arata regula mea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: regula printare atasament

Mesaj de Dr.Windows » Joi Noi 26, 2009 10:54 am

Pentru un test al regulii as recomanda sa creezi un folder nou cu ce nume vrei tu, muta (copiaza) acolo 1-2 mesaje cu atasamente si creeaza o regula simpla care sa execute scriptul pentru mesajele care "au o atasare" (fara alte conditii suplimentare) si executa-l "de mana" cu optiunea "Run rules now" pentru folderul nou creat (ATENTIE !!! numai pentru folderul nou creat ca altfel s-ar putea sa-ti listeze tot Inbox-ul... :D ) si vezi daca "reactioneaza" pentru acele 1-2 mesaje.

Dupa terminarea testului nu uita sa dezactivezi regula sau sa o stergi pentru ca daca va merge iti va lista orice mesaj nou care va ajunge in Inbox si are atasamente.

Si o intrebare suplimentara: ce extensii au fisierele atasate?... DOC/PDF/XLS?...

ANDRUSHKA84
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iul 15, 2009 6:26 pm

Re: regula printare atasament

Mesaj de ANDRUSHKA84 » Joi Noi 26, 2009 11:24 am

Fisierele atasate sunt pdf-uri. Am testat regula si nu reactioneaza.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: regula printare atasament

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Noi 26, 2009 11:29 am

Merge perfect si cu PDF-uri.
Am testat si cu codul dat de Lucian mai sus dar si cu codul de aici si merge perfect.
Undeva la crearea regulii ai pus ceva ce nu trebuie.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: regula printare atasament

Mesaj de Dr.Windows » Joi Noi 26, 2009 11:29 am

Inca o sugestie: Daca salvezi unul din atasamentele tale pe desktop (sau unde vrei tu), si apoi faci clic cu butonul din dreapta al mouseului poti alege optiunea "Print" (asta fara sa deschizi documentul)?... iar daca apare acea optiune si o si selectezi ti se tipareste documentul?...

ANDRUSHKA84
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iul 15, 2009 6:26 pm

Re: regula printare atasament

Mesaj de ANDRUSHKA84 » Joi Noi 26, 2009 11:46 am

Merge si daca dau click dr direct din Outlook fara sa deschid sau sa previzualizez atasamentul.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2007”