TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2007. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Lory » Dum Feb 06, 2011 7:57 pm

In prezentari incerc sa pun titlul capitolului, dupa pagina de prezentare a capitolului, sa se refugieze intr-un colt din partea de sus a ecranului si sa ramana acolo. Cum pot face ca acel TextBox sa ramana acolo, in partea de sus a ecranului. Adica dupa ce prin animatie l-am inghesuit in partea de sus, cum pot sa pun ca in slide-ul urmator acel textbox sa fie tot acolo unde a plecat prin animatie?

GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de GYEBILY » Dum Feb 06, 2011 8:59 pm

Pune un exemplu te rog a cea ce vrei sa faci.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Lory » Dum Feb 06, 2011 9:39 pm

Nu pot sa pun un exemplu, deoarece nu am nimic pregatit la mine. Vorbeam la modul general. Cand pun animatie ca sa se miste un textbox dintr-un punct A intr-un punct B, textboxul nu ramane in punctul B, deci chiar daca copii slide-ul nu ma ajuta cu nimic. Eu as vrea ca pe urmatorul slide sa apara textboxul acolo unde a ajuns la sfarsitul animatiei.

saras
Mesaje: 308
Membru din: Mar Iul 13, 2010 8:44 pm

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de saras » Joi Feb 10, 2011 11:08 pm

Daca am inteles eu bine in primul Slide doriti animatie din punctul A in punctul B,apoi in urmatoarele doriti sa va apara numai in punctul B ?
Daca da folositi-va de animatie numai pentru primul Slide apoi pe celelalte scrieti-l direct in punctul B.
Poate totusi ne ajutati cu un exemplu?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Dr.Windows » Vin Feb 11, 2011 12:32 pm

Daca teoria lui Saras este corecta... adica trebuie sa ramana in final in puncul B nu prea ai cum sa faci decat ca dupa animatie sa copezi inca un obiect identic (textbox sau ce vrei tu) si pe care sa-l muti putin cate putin pana il "sincronizezi perfect" cu locul de "destinatie" - asta se face cu optiunea de "preview" a animatiei si mutand cel de-al doilea obiect utilizand tastele sageti pentru mutari mai "ample" si apoi folosind combinatia CTRL+"sagesti" pentru mutari "fine" (la nivel de pixel) pana obtii suprapunerea perfecta, apoi prin copiere si lipire in urmatoarele slide-uri ar trebui sa-i mentina pozitionarea EXACTA.

Pentru exemplificare ai un fisier atasat (slide-urile se deruleaza automat la interval de 5 sec.).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Lory » Sâm Feb 12, 2011 12:07 am

Scuzati raspunsul intarziat.
Da, ideea era sa ramana in final in punctul B. De la al doilea incolo nu-i problema, problema era locul "exact" al textbox-ului din slide-ul al doilea. ma gandeam ca este vreo optiune mai speciala care sa poata sa mentina text-box-ul acolo. Deci ramanem la paste textbox si miscare sus-jos dreapta-stanga pana e relativ unde trebuie.
Multumesc.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Feb 12, 2011 12:14 pm

Din pacate nu cred ca exista ceva mai simplu. Ce poti sa faci (cum am testat dealtfel si eu) este sa copiezi deja al 2-lea textbox identic si sa-l pozitionezi acolo unde vrei sa ramana in pozitia B, iar cand trasezi traiectoria (eu am incercat cu Custom Path - Free form) ai grija sa-ti iei un punct de reper foarte bine stabilit (de ex "intersectia celor doua linii care formeaza litara T) si cand trasezi acea traiectorie sa "termini" tot in acelai punct de reper aflat pe al 2-lea obiect... vei vedea ca va "zbura" EXACT in aceeasi pozitie, mai exact vei suprapune aproape perfect obiectele, depinde de "mana" si de punctul de reper ales cat mai bine... cu ceva practica ai sa vezi ca nu mai este nevoie sa aliniezi prea mult obiectele mai ales ca pentru 1-2 pixeli daca combini efectul de tranzitie cu un "fade" la urmatorul slide nu se mai vede nici o miscare a obiectului din pozitia B... ;)

mrlpls
Moderator
Moderator
Mesaje: 404
Membru din: Mie Dec 08, 2010 10:50 pm

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de mrlpls » Sâm Feb 12, 2011 12:39 pm

afișezi și liniile de grilă și poți să te orientezi în funcție de ele.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Lory » Sâm Feb 12, 2011 12:56 pm

Da! La efecte de tranzitie nu m-am gandit...
Daca pun un efect ce tranzitie mai deocheat la sfarsitul "zborului" textbox-ului, nu o sa se observe descentrarea textbox-ului la trecerea la un nou slide. Eventual o sa pun un efect de aparitie a textboxului in slide-ul al doilea (si in celelalte) care o sa distraga atentia :)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: TexBox in acelasi loc ca in slide-ul precedent

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Feb 12, 2011 1:59 pm

Lory scrie:Da! La efecte de tranzitie nu m-am gandit...
Uneori e bine sa mai folosesti si "trucuri de regie"... nu e vorba de "regia" cu vestitele cluburi din Bucuresti... ci "regia de film"... :lol:

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2007”