drepturi de adaugare/modificare

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

drepturi de adaugare/modificare

Mesaj de malasorte » Joi Oct 22, 2015 7:18 pm

Cum trebuie facut ca intr-o baza de date sa dau drepturi doar de a adauga date fara sa poata edita formulare , rapoarte query etc?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: drepturi de adaugare/modificare

Mesaj de mesersmith » Joi Oct 22, 2015 7:23 pm

Sunt mai multe metode, unele mai complexe decat altele.
Insa, cea mai ieftina si simpla metoda, pe care eu o folosesc in bazele mele, este aceea de a NU instala Access pe statia unde va rula acea baza si in schimb, sa instalezi Access Runtime.
Astfel, nu se va putea nicio virgula din tot ceea ce inseamna programare, se vor putea adauga doar date.
Mai mult decat atat, vei avea si avantajul de a nu avea nevoie de licenta Office pe acea statie.

Daca, insa, ai nevoie sa urmaresti cine ce a adaugat sau a modificat, atunci trebuie sa construiesti un formular de logare pe baza de user si password, sa le creezi drepturi fiecaruia dupa dorinta si sa faci si un log cu inregistrarile fiecaruia, cum si pe unde a umblat.
Insa este destul de greu. Imi amintesc ca am lucrat si eu putin la asta, dar mi s-a parut inutil de complicat si nu prea-mi folosea.

Interesant de facut ar fi sa folosesti o comanda de validare a fiecarei inregistrari, asta pentru situatia in care cineva s-ar putea intoarce la nu stiu ce inregistrare si s-o modifice din cine stie ce motive. Atunci cand lucreaza mai multe persoane pe aceeasi baza, pot aparea astfel de situatii si atunci, cand cineva vrea sa modifice ceva din urma, sa trebuiasca sa apese un buton Devalidare, care sa aiba in vba doua componente: una sa reactiveze editarea campurilor din acea inregistrare, dar sa si inregistreze intr-un tabel log data si userul care a facut asta.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: drepturi de adaugare/modificare

Mesaj de malasorte » Joi Oct 22, 2015 7:47 pm

din ce inteleg in ce mi-ai propus sunt pentru varianta web.Ei bine eu stiu si mai putin sa creez aceasta varianta si mai mult nu stiu in ce masura mi s-ar da voie sa folosesc reteaua interna sau sa fac un server.Ma refer la varianta desktop pe care o folosesc pe un comp.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: drepturi de adaugare/modificare

Mesaj de mesersmith » Joi Oct 22, 2015 8:04 pm

Cum varianta web? Hai sa vedem cum ai tu mai exact situatia.
Inteleg ca ai un pc pe care ai baza asta si la ea lucreaza mai multe persoane, nu?
Daca da, dezinstalezi Access de pe pc, instalezi Access Runtime si atat.
Doar ca nu vei mai putea nici tu pe acea statie sa faci ceva legat de programare.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: drepturi de adaugare/modificare

Mesaj de malasorte » Dum Noi 08, 2015 10:10 pm

asta nu e prea convenabil pt ca mereau apar situatii in care trebuie sa mai fac vreo interogare ca mai vrea cineva si alte date dacat ce am facut eu pana la un moment dat si ma gandeam ca vreunul s-ar crede mai istet si ar incerca sa faca el oarece interogari sau din greseala sa sterga ceva

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: drepturi de adaugare/modificare

Mesaj de cvmircea » Lun Noi 16, 2015 11:11 pm

Daca vrei sa nu se poata intra in design si sa se modifice formulare, rapoarte etc pune baza de date in format.accde pe calculatoarele la care au acces si altii .

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”