concatenare coloane

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

concatenare coloane

Mesaj de malasorte » Sâm Sep 12, 2015 1:35 pm

Am nevoie de concatenarea unor coloane, dar nu am reusit sa inteleg cum sa fac concatenarea doar daca sunt date in acea coloana sau nu. de ex vreau sa reunesc coloana art,ind, pct, lit, lege. Daca am avea art =12, ind=1, pct=2,lit=c, lege =12/1987 si facem contecanarea Asta ar fi simplu de gen [art] &" "& [ind] &" , "& [pct] &", "& [lit] &", "& [lege], si rezultatul ar fi art 12,ind1,pct2,litc,lege 12/1987.Cum trebuie facut daca lipseste ind, pct,sau lit? adic as avea doar art =12, lege =12/1987.In situatia de mai sus, rezultatul este art 12,ind,pct,lit,lege 12/1987. Ei eu as vrea sa fie art 12,lege 12/1987

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: concatenare coloane

Mesaj de Tzica » Sâm Sep 12, 2015 2:40 pm

Din pacate, nu am 2007.Attasul respectiv e MSA2010
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: concatenare coloane

Mesaj de malasorte » Dum Sep 13, 2015 11:06 am

Revin asupra acestui subiect.MI-am dat seama ca m-am grabit putin cand am scris si am luat varianta simpla de concatenare. In raspunsul dat de Tzica - mersi- e ok, dar trebuie sa scriu pentru fiecare art, alin, sau ce mai trebuie completat. In modificare am pus art, alin sa se scrie la concatenare dar imi apar toate inclusiv in coloanele nule.Pe randul 1 am pus varianta in care folosim raspunsul, rezultatul fiind cel dorit in concatenare, dar problema ar fi la introducere.La concatenare1 se observa ca sunt dublate art, ind, alin etc.Iar in randurile ce urmeaza la coloana concatenare1 se pastreaza textul si daca valuarea din coloana este nula.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: concatenare coloane

Mesaj de Tzica » Lun Sep 14, 2015 3:36 pm

Atunci, avem la indemana clasicul IIf, unde pentru conditia logica folosim IsNull, iar daca e Null sa "afiseze" nimic , adica "", iar daca fieldul are o valoare sa concateneze "identificator" si valoarea din field (camp). Si atunci, concatenarea va fi o concatenare de IIF . Exemplu:

Cod: Selectaţi tot

Expr1: IIf(IsNull([art])," ","art." & [art] & ",") & IIf(IsNull([indice])," ","ind." & [indice] & ",") & IIf(IsNull([alin]),"","alin." & [alin] & ",") & IIf(IsNull([pct]),"","pct." & [alin] & ",") & IIf(IsNull([lit]),"","lit." & [lit] & ",")

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: concatenare coloane

Mesaj de malasorte » Lun Sep 14, 2015 6:04 pm

am pus codul intr-un query si a trebut sa schimb virgula cu punct si virgula si functioneaza.Multumesc.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”