completarea automata a comunei dupa scrierea localitatii

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
malasorte

completarea automata a comunei dupa scrierea localitatii

Mesaj de malasorte » Sâm Feb 01, 2014 5:08 pm

A trebuit sa fac o interogare a bazei mele de date dupa localitate. Am facut interogarea si am realizat ca imi trebuie sa o restrand pe comune dar eu nu aveam si campul cu comunne ci doar localitatea. Se poate face sa se crie , macar pe viitor ,comuna dupa ce completez localitatea?Am facut un mic exemplu. Am vazut si varianta cu combo, dar ma interesa totusi daca se inregistreaza si in tabel.In exemplul meu al lasat campul cu comuna din tabel necompletat.Daca s-a mai discutat va rog sa puneti un link ca nu am gasit. Mersi

malasorte

Re: completarea automata a comunei dupa scrierea localitatii

Mesaj de malasorte » Sâm Feb 01, 2014 5:10 pm

iata si exemplul
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica

Mesaj de Tzica » Sâm Feb 01, 2014 6:16 pm

viewtopic.php?f=53&t=6499

(precum si in pagina 9 din topicul cu cautarea multipla )

mesersmith

Mesaj de mesersmith » Sâm Feb 01, 2014 6:42 pm

Ceva de genul asta?

Oricum, exemplul este incomplet, in sensul in care, ca sa bagi o localitate care nu este deja in tabelul cu localitati si comune, ar trebui facut sa incarce in mod automat noua valoare in tabel. De asemenea, ar trebui sa incarce si noua valoare a comunei, daca este cazul.
Ori, poti completa tabelul inca de la inceput, cu toate localitatile si comunele, insa mi se pare munca de sisif. Prefer varianta sa se memoreze noile combinatii pe masura ce introduc persoanele.
Daca baza priveste doar un judet, mai e cum mai e, dar daca priveste persoane de la nivelul intregii tari, urat moment.
Dar este doar un exemplu. Pe masura ce inaintezi, discutam.

LE: acum vad ca am folosit aceeasi abordare ca si colegul Tzica.
Scuze ca am modificat formularul tau, dar nu pot sa lucrez in format datasheet sau split, prefer format tabular.

malasorte

Mesaj de malasorte » Sâm Feb 01, 2014 8:11 pm

E super. Ma gandeam ca o sa=mi dati o varianta care se auto scrie doar in formular si nu stiam cum as putea sa fac un quey dupa. Dar in realitate el se modifica direct in tabel si pot sa fac interogarile de care am nevoie.Si sa-ti raspund la intrebare mesersmith ma gandeam sa fac un formular de introducere a noilor localitati si comune in cazul in care nu sunt. Si asta am si facut si vad ca merge.Am sa incerc sa pun varianta mea cu combo legate sa sa mai vorbim despre ea ca am observat ca a ta e mult mai simpla.Am sa atasez ce am modificat la exemplu.

malasorte

Mesaj de malasorte » Sâm Feb 01, 2014 9:52 pm

Cu chiu cu vai am reusit sa o bag si in baza mea de date. Se pare ca am si vreun virus de imi mai apare si o eroare in plus.Problema mea acum este ca am incercat sa fac si pentru judet dar nu am reusit. Se poate sau nu sa completeze doua campuri?

mesersmith

Mesaj de mesersmith » Dum Feb 02, 2014 3:24 am

Scuze ca nu am mai postat, dar imi venisera niste amici si ne-am dat la o septica, unde am luat bataie din greu.

Aia cu virusul n-o prea inteleg si n-o prea cred. Posibil sa fie altceva, dar va trebui sa ne spui erorile care apar.
Si pentru ca e destul de dificil de copiat ce scrie acolo, foloseste print screen-ul.

Pentru problema cu judetul, asa vrei sa fie? Se pot introduce oricate casute care sa se autocompletere.

Tzica

Mesaj de Tzica » Dum Feb 02, 2014 1:20 pm

viewtopic.php?f=50&t=4175&p=26936&hilit ... ist#p26936

Poate e de ajutor si topicul de mai sus .

DR.ACCESS
Moderator
Moderator

Mesaj de DR.ACCESS » Dum Feb 02, 2014 7:49 pm

Am urmarit acest topic si, spre surprinderea mea, niciunul dintre voi nu foloseste principiul de baza al acestei aplicatii si anume ca lucreaza pe SGBD-uri, avand la baza principiul relationarii. Din cate vad, ati pus doua tabele care n-au nicio treaba unul cu altul si va pierdeti prin proprietati de formulare. Va rog sda aruncati o privire pe exemplul de mai jos si sa-mi spuneti daca era ce va doreati, (Mi-am permis sa lucrez pe ultima baza de date incarcata, cred ca a lui mesersmith daca nu ma insel)
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

mesersmith

Mesaj de mesersmith » Dum Feb 02, 2014 7:58 pm

Da, foarte tare rezolvarea.
Si inca ma mai uit la modul cum ai facut look-up-ul la tabelul localitate.
Acolo e o smecherie pe care inca nu am inteles-o foarte bine.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”