baza de date contabila in acces

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de mesersmith » Mar Feb 18, 2014 2:51 pm

Un model pe care eu il folosesc de ceva vreme pentru stocuri, intrari, iesiri, clienti, furnizori si tot ce inseamna date statistice si raportari, este cel din atasament.
Pe baza acestei asezari, poti obtine stocuri pe intrari, stoc general, nir, bon consum, incasari si plati pe o anumita perioada, fise clienti si furnizori, facturi intrare si iesire neachitate, etc. Practic, poti extrage orice de aici.
Nu am pus nimic din partea de formuri, am lasat doar cateva interogari pentru stocuri, precum si rapoartele de stocuri, asta ca sa vezi tu cam cum se face.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de Tzica » Mar Feb 18, 2014 3:10 pm

Despre relatii tabele :
Tutoriale ITL
Guide
Link DrW

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de Tzica » Mar Feb 18, 2014 3:49 pm

Si/Sau :
TIps DrAcces

alexxa1318
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 03, 2011 12:47 pm

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de alexxa1318 » Mar Feb 18, 2014 4:04 pm

Am gasit la microsoft un gid despre cum se fac relationarile intre tabele pe care poti sa il citesti aici

cornea81
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:02 pm

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de cornea81 » Mie Noi 21, 2018 10:40 pm

buna ziua,

ma intereseaza si pe mine partea de construire baza de date pentru contabilitate

imi puteti recomanda vreo lucrare de gen sau curs de Ms Access pe partea de conta?

Va multumesc

lorrenzo
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 22, 2018 12:46 pm

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de lorrenzo » Joi Ian 24, 2019 11:12 am

Salutari. Pentru uz personal sa imi simplifice un pic munca la job, am inceput sa dezvolt o baza de date gestiune materiale, cu intrari (aviz, bptr, factura) si iesiri(Bon consum), avidenta stocurilor (pe denumire), destinatia iesirilor. Am incercat in doua feluri, prin tabele intrari si iesiri, atasate apoi ca subform datele documentului de intrare(BPTR, etc) si documentului de iesire(bon consum, etc). Problema de care m-am lovit a fost la calcularea stocurilor (in query nu reusesc sa scot stocul corect ca mai apoi sa filtrez).
A doua incercare am facut cu un singur tabel cu field cu optiune de intrare/iesire) insa nu reusesc din nou sa calculez stocul.
Daca imi poate da cineva o mana de ajutor, sau are vreo idee cum ar trebui abordata baza de date?

viorel69
Mesaje: 34
Membru din: Joi Aug 07, 2014 8:01 am

Re: baza de date contabila in acces

Mesaj de viorel69 » Sâm Mai 04, 2019 1:20 pm

Incerc sa deschid baza de date si imi cere parola obligatorie. Nu m-am prins unde e scrisa. Help.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”