Sendmail ca atasament sau ca si corp al mesajului

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2003. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
Dumitru Zepca
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 26, 2010 1:58 pm

Sendmail ca atasament sau ca si corp al mesajului

Mesaj de Dumitru Zepca » Vin Noi 26, 2010 2:19 pm

Buna ziua,

Am o dilema putin mai ciudata care probabil tine de versiunea sau setarile la OutLook, dar sa mor daca pot sa gasesc o regula.

Trimit diferite raporte dint-un soft de gestiune, pe unele calculatoare rapoartele se trimit implicit ca corpul mesajului, de pe alte calculatoare se trimite

ca atachament. Versiunile de Outlook sunt diferite, este diferit si sistemul de operate, sunt si diferite SP-uri de windows, etc.
Intrebarea este cum pot sa aflu care e setarea sau care e "faza", dar sa pot trimite raportele mele in coptul mesajului???
Am discutat cu programatorii softului de gestiune si mi-au spus ca folosesc componenta standart de "sendmail" si nimic altceva.

Multumesc.
Ultima oară modificat Sâm Noi 27, 2010 11:32 am de către smcsa, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Modificat titlul

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Sendmail ca atasament sau ca si corp al mesajului

Mesaj de Dr.Windows » Vin Noi 26, 2010 8:06 pm

Verifica in Outlook, meniul Tools\Options, tabul Mail Format sa ai setata optiunea "Compose in this message format" pe "HTML" (optiunile sunt valabila atat pe Outlook 2003 cat si pe 2007) pentru ca posibil ca pentru situatiile unde ai "Rich text" sa trimita mesajul in corpul mesajului in loc de atasament...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2003”