"Umflarea" prezentarilor

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2003. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
Chris
Mesaje: 9
Membru din: Dum Oct 24, 2010 12:58 pm

"Umflarea" prezentarilor

Mesaj de Chris » Sâm Iun 11, 2011 10:01 am

Fisierele muzicale care se introduc intr-o prezentare pot fi mp3 sau wav. Sar peste varianta cu melodia de tip mp3 deoarece aceasta prezentare nu incorporeaza melodia in ea, asa ca pe alte calculatoare nu poate fi ascultat fondul muzical.
Revin la fisierul de tip wav. Incorporarea acestuia in prezentare se face la Slide Show / Slide Transition... / Modify transition / Sound.
Dar... aici apare diferenta intre cei care ataseaza fisierul muzical...
a) Unii introduc fisierul pur si simplu dand click pe sageata din dreapta de la Sound, se va deschide un meniu derulant, iar la sfarsitul lui, la Other Sound... dam click si introducem melodia de tip wav dorita. Prezentarea care va avea fisierul audio incorporat in acest mod, nu va prezenta "umflaturi" decat daca i se vor mai adauga poze, text, etc.
b) Altii introduc fisierul muzical intr-un fel care mie imi scapa. :shock: In momentul in care merg la Slide Show / Slide Transition... / Modify transition / Sound: constat ca nu exista nici un fisier muzical acolo. Dar, daca deschid acel meniu derulant, constat ca melodia apare introdusa. Se gaseste pe pozitia a 3-a (de sus in jos), dupa No Sound si Stop Previous Sound. :o La aceasta prezentare, nu conteaza daca se fac sau nu modificari, in momentul salvarii ea se va "umfla" cu (asa cred) marimea fisierului muzical.
La fiecare editare si salvare, prezentarea se "umfla" artificial. Acest lucru (la mine la calculator) nu este sesizabil imediat. Trebuie sa parasesc folderul unde este prezentarea. In momentul cand ma intorc la ea, pot vedea ca marimea ei este mai mare. :D Ce bucurie! :lol:
Deci, ce spuneti?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: "Umflarea" prezentarilor

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iun 13, 2011 9:49 am

Ar fi interesant de vazut acel fisier... mai ales ca asa ceva teoretic nu ar trebui sa se intample, asta daca nu cumva exista alte "conditii suplimentare" ca de exemplu:

1. Fisierul respectiv foloseste fonturi "embeded" - pentru detalii vezi aici: The file size of an existing PowerPoint presentation increases when you save the presentation in PowerPoint dar NU iti recomand sa dezactivezi optiunea de a include fonturile pentru ca atunci e posibil sa ai probleme cu prezentarea pe alte PC-uri - nu se vor vedea fonturile asa cum le-ai ales tu.
2. Unii spun ca optiunea de Fast-Save ar putea "ingrasa" fisierele PPT - vezi aici: Reduce the size of your PowerPoint files si dezactivarea aceste optiuni te poate "feri" si de alte probleme care pot duce la coruperea fisierului PPT.
3. Sau, daca nici una dintre variantele de mai sus nu a dat roade, poate ai vreun macro sau sau altceva care sa reintroduca de mai multe ori acelasi fisier WAV si astfel sa se "umfle" prezentarea...

Chris
Mesaje: 9
Membru din: Dum Oct 24, 2010 12:58 pm

Re: "Umflarea" prezentarilor

Mesaj de Chris » Lun Iun 13, 2011 12:44 pm

O sa-mi ia ceva timp ca sa citesc ce scrie in link-urile pe care mi le-ai trimis. Multumesc pentru informatii.

Situatia a devenit super-amuzanta... :lol: Am luat prezentarea respectiva, care crescuse de la 8 Mb (atat cat era marimea ei originala) la 10 Mb, iar dupa ce i-am mai dat o salvare a ajuns la 12 Mb. La urmatoarea salvare ce crezi ca s-a intamplat? :shock: A revenit la 8 Mb... (Marimile sunt rotunjite, nu avea rost sa scriu cu virgule...) :o
Am repetat pasii si am ajuns la 10, 12 si din nou 8 Mb. :lol: Deci situatia este sub control??? :lol:
Am luat o alta prezentare a aceleiasi creatoare, marimea originala este de 6,5 Mb. Am ajuns succesiv la 8,0 Mb, 9,5 Mb, 11,0 Mb si a "slabit" la 6, 5 Mb. Aceasta a avut nevoie de un pas in plus in cura ei de slabire... :lol:

Ieri am intalnit o prezentare care avea fisierul muzical introdus exact la fel, tot pe pozitia a 3-a (de sus in jos), dupa No Sound si Stop Previous Sound. Dar aceasta prezentare nu se "ingrasa" absolut deloc. Nu prezinta aceleasi simptome. Imi poti explica unde anume si cum face pentru a introduce melodia acolo?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: "Umflarea" prezentarilor

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iun 13, 2011 1:39 pm

Inseamna ca "statistic vorbind" ai sanse sa te incadrezi 90% in problema cu "fast-save" adica optiunea 2 din ce am "expus" eu mai devreme.
Dezactiveaza acea optiune si vezi daca se mai manifesta problema.

Chris
Mesaje: 9
Membru din: Dum Oct 24, 2010 12:58 pm

Re: "Umflarea" prezentarilor

Mesaj de Chris » Lun Iun 13, 2011 4:12 pm

Asa este... Am listat paginile acelea, am citit si am deselectat optiunea de salvare rapida. Acum totul e in ordine... si cand ma gandesc ca problema era la mine, nu la cea care a creat pps-ul! ;) Desi, stau sa ma intreb, de ce numai la aceasta creatoare de pps-uri mi s-a intamplat acest lucru?

Multumesc inca o data, prietene!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: "Umflarea" prezentarilor

Mesaj de smcsa » Lun Iun 13, 2011 5:38 pm

O fii ceva intre voi ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2003”