fisier powerpoint - read only

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2003. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
valya
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:53 pm

fisier powerpoint - read only

Mesaj de valya » Lun Apr 19, 2010 3:58 pm

Cum pot salva un fisier powerpoint astfel incat, ulterior, sa poata fi modificat doar de cel care l-a creat? Merci anticipat!

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: fisier powerpoint - read only

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Apr 19, 2010 4:03 pm

Il salvezi cu parola.
La deschidere, daca userul nu stie parola, are posibilitatea sa il deschida in modul Read-Only.
Dar daca acel user este pus pe fapte necurate, poate trece cu usurinta de parolele puse de tine si apoi poate modifica acea prezentare dupa bunul plac.

valya
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:53 pm

Re: fisier powerpoint - read only

Mesaj de valya » Lun Apr 19, 2010 4:10 pm

deci nu este o metoda foarte sigura....dar ma multumesc si cu atat, imi poti spune si cum se face salvarea cu parola?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: fisier powerpoint - read only

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Apr 19, 2010 4:21 pm

Accesezi meniul Tools - Options.
Din caseta aparuta apesi pe tab-ul Security.
Imagine
1) Pentru ca un user sa poata vizualiza prezentarea, dar fara sa o modifice, pui o parola in caseta: Password to modify si apoi apesi Ok.
2) Daca vrei ca un user sa nu o poata modifica si nici sa o poata vizualiza pui o parola in caseta: Password to open si apoi apesi Ok.
Pe tine te intereseaza pasul 1.

Chris
Mesaje: 9
Membru din: Dum Oct 24, 2010 12:58 pm

Re: fisier powerpoint - read only

Mesaj de Chris » Dum Oct 24, 2010 1:27 pm

E hazliu, dar nu toti au intentii necurate! :lol: Ce fac daca gasesc un pps scris in limba portugheza? Nu ar trebui sa incerc sa-l traduc in romana pentru a-l putea trimite si altora? Nu toti ne-am nascut vorbitori ai limbilor engleza, franceza, portugheza, spaniola, germana, olandeza, etc. ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2003”