Document + textbox

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
ady1266
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 15, 2013 5:57 pm

Document + textbox

Mesaj de ady1266 » Sâm Iun 15, 2013 6:06 pm

Salutare!
Se poate creea un document , cu un anumit context care sa aiba spatii libere de completat dar si textbox-uri de unde as putea alege din mai multe variante(presetate de mine) ? Lucrez mult cu documente si mi-ar prinde bine mici shortcuturi.
Ori ce indiciu este binevenit :)

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Document + textbox

Mesaj de IPP » Sâm Iun 15, 2013 7:51 pm

Buna ziua

O idee/ varianta de rezolvare, cel putin partiala: acolo unde doriti sa alegeti un item dintr-o lista inserati un Drop-Down Form Field. Pentru aceasta:
1. Afisati bara de instrumente (toolbar) Forms (din View, Toolbars, Forms)
2. Plasati cursorul in locul dorit si apasati butonul Drop Down Form Field din bara de butoane Fields
3. Dati Dublu click in zona gri din document si se va afisa o fereastra care va va permite sa inserati denumirile dorite; eventual schimbati ordinea in care doriti sa apara in lista. Confirmati cu Ok
4. Apasati butonul Protect Form de pe aceeasi bara de instrumente. Ca urmare documentul devine blocat la editare si doar campul respectiv poate fi modificat prin selectie. Daca doriti sa editati in continuare documentul, apasati din nou pe butonul Protect Form.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ady1266
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 15, 2013 5:57 pm

Re: Document + textbox

Mesaj de ady1266 » Sâm Iun 15, 2013 11:13 pm

Exact ce vroiam ,dar se poate face sa nu se vada box-ul cand ii dau print ?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Document + textbox

Mesaj de IPP » Dum Iun 16, 2013 8:00 am

Buna ziua

Nu stiu daca acel lucru este posibil.
O semireusita (daca ma uit in print preview, imprimanta e pe drum) ar fi legata de mascarea acelui chenar prin crearea altuia de culoare alba. Acest lucru se poate faca prin selectie, Format, Borders and Shading, tabul Borders, Box....

Am reusit astfel sa maschez 3 din 4 laturi. A ramas doar cel din dreapta... Vedeti poza. Probabil insuficient.

O alternativa ar fi sa va creati niste intrari de tip AutoText insa am lucrat prea putin cu asa ceva astfel incat sa pot da sfaturi la altii ;)

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ady1266
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 15, 2013 5:57 pm

Re: Document + textbox

Mesaj de ady1266 » Dum Iun 16, 2013 3:45 pm

E ok optiunea Drop-Down Form Field ,dar imi limiteaza si nr de la litere introdus + ca se vede si borderul..
M-am jucat putin si cu AutoText dar nu a iesit ce vroiam.
E posibil daca upgradez varianta de office sa am mai multe optiuni la Drop-Down from field ?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Document + textbox

Mesaj de IPP » Dum Iun 16, 2013 4:45 pm

Maximum de caractere din denumirea unui item este de 50 pentru versiunile de word pana la 2003 inclusiv si 256 pentru cele incepand cu 2007

Numarul maxim de item-uri acceptat in acest tip de control este de 25 pentru toate versiunile.
Unii spun ca acest numar poate fi marit cu ajutorul macro.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”