Referinte

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
MrExcel
Mesaje: 106
Membru din: Mar Feb 23, 2010 11:09 pm

Referinte

Mesaj de MrExcel » Dum Apr 04, 2010 11:05 pm

As avea nevoie de ajutor la redactarea unui articol.
M-ar interesa sa stiu cum pun un link catre un capitol/sectiune din interiorul aceluiasi document.
Adica daca scriu “Conform rezultatului din captitolul 3.14, …”, cand dau click pe 3.14 sa ma duca direct acolo.
In plus, daca numarul capitolului se va modifica (sa zicem ca 3.14 devine 3.15) toate referintele catre acest capitol sa se modfice automat ca atare.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Referinte

Mesaj de Dr.Windows » Mar Apr 06, 2010 9:51 am

Daca documentul este "creat corespunzator" adica folosesti pentru capitole/subcapitole Heading1/2/3/etc pe cate niveluri ai nevoie sau eventual Bookmarks (din meniul Insert\Bookmark) atunci vei putea face si ce vrei tu inserand un Hyperlink :
InsertHyperlink.jpg
Si dupa cum se observa si din poza de mai sus alegand optiunea "Place in This Document" ai posibilitatea de a alege intre Headings si Bookmarks definite inainte...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Referinte

Mesaj de Dr.Windows » Mar Apr 06, 2010 10:17 am

Scuze... exemplul de mai sus NU respecta si conditia ceruta ca un capitol a carui numerotare s-a modificat sa se reflecte automat in text cu noua numerotare.

Asta se poate face tot numai in conditiile in care documentul este "formatat corect" cu heading-urile corespunzatoare, apoi din meniul Insert\Reference\Cross-reference iar din fereastra aparuta se selecteaza la Reference type valoarea Heading iar la Insert reference to: selecteaza valoarea care te intereseaza - in cazul tau cred ca cel mai potrivit ar fi Heading number - va rezulta un camp (Field) care va potea fi folosit si ca Hyperlink daca s-a bifat in fereastra de dinainte si optiunea "Insert as hyperlink" (link-ul va fi urmat prin combinatia "obisnuita" CTRL+Click pe text).

Pentru re-improspatarea camului astfel definit (in situatia in care s-a modificat numerotarea capitilului) se selecteaza tot documentul cu "select all" si se apasa tasta F9 - altfel daca se doreste actualizarea unui singur astfel de camp se apasa F9 cand este selectat acel camp sau la click dreapta exista optiunea "Update Field".

tatiana
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 11, 2011 9:47 am

Re: Referinte

Mesaj de tatiana » Vin Iul 01, 2011 11:01 am

eu incerc sa imi ordonez un fisier word ce contine o "baza de date" cu retete culinare. Vreau ca atunci cand as alege din cuprins o anumita reteta, hyperlinkul sa ma "trimita" la acea reteta pe orice pagina ar fi ea. Am incercat cu acel INSERT/REFERENCE/CROSS-REFERECE dar nu vad decat 5 titluri. Cum pot sa mai adaug si pe urmatoarele pana la 71 deocamdata, numar care este posibil sa creasca?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Referinte

Mesaj de Dr.Windows » Vin Iul 01, 2011 12:54 pm

Pai daca si celelalte 71 de titluri ar fi formatate ca cele 5 care se vad atunci problema s-a rezolvat. Eventual pentru formatarea corecta poti folosi format painter-ul ca sa copiezi formatarea EXACT asa cum este si la unul din cele 5 titluri vizibile.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”