Ajutor, va rog, maestriilor

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
dobrino_147
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 06, 2020 3:40 pm

Ajutor, va rog, maestriilor

Mesaj de dobrino_147 » Lun Apr 06, 2020 3:47 pm

Salut....intampin o problema si am speranta ca ma puteti ajuta.
Am in A2..."Mediul" unde in B2 se poate selecta (Data Validation "Urban","Rural","Ambele"...fiecare cu populatia aferenta
In A3 am categoria de varsta...vreo 9 categorii, tot Data Validation
In A 4 am sex: Masculin, Feminin, Ambele

Pot face mai multe selectii in Data Validation???
Cum pot aduce populatia in coloana C???
Ok, e simplu unde ai doar Urban/Rural/Ambele, dai un Vlook up. Problema se complica cand intervine un al doilea parametru Varsta si al treilea parametru Sex.
Ma puteti ajuta???

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ajutor, va rog, maestriilor

Mesaj de IPP » Lun Apr 06, 2020 4:02 pm

Buna ziua

Ar trebui sa incepeti prin a spune ce versiune de Excel folositi pentru a putea muta subiectul in sectiunea corecta.

Apoi ar fi bine daca ati atasa un fisier exemplu fara informatii confidentiale ci doar de test, fictive, si in plus sa se poata vedea structura informatiei.

Apoi sa vedem cum si unde doriti sa apara rezultatul. Spun asta pentru ca, la prima vedere, daca folositi o versiune de Excel >=2010 se pot face filtrari multiple pentru fiecare coloana de interes in parte, la fata locului insotite, daca e cazul de o formula de subtotal (care sa va adune / numere) ce doriti pe baza filtrarii facute direct in lista sursa.
De asemenea, in unele situatii e posibil sa se poata folosi pivot table sau, daca informatia e structurata in anumit fel, niste formule pe baza sumifs.

Altfel, data validation permite doar un singur item selectat la un moment dat.

IP

CharlesManning
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 29, 2024 8:35 pm

Re: Ajutor, va rog, maestriilor

Mesaj de CharlesManning » Lun Ian 29, 2024 8:40 pm

Pentru a face mai multe selecții în Data Validation, va trebui să folosiți o combinație de celule sau să aplicați VBA pentru a permite selecții multiple. Populația poate fi adusă în coloana C utilizând o funcție de căutare complexă, cum ar fi INDEX MATCH, care poate lua în considerare toate cele trei criterii (Mediu, Vârstă, Sex) pentru a găsi valoarea corespunzătoare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”