Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Indigo-ONE
Mesaje: 434
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Iun 27, 2019 12:39 pm

Uffff, nu stiu cum se face dar iar am suparat imparatia (sau cel putin unul dintre sfinti...)

Eu tot nu inteleg ce e rau, in a pleda, sa ne adresam pe forum cu o formula de salut - oricare ar fi ea -
sa scriem corect romaneste (sunt acceptate si anumite cuvinte din engleza - dar fara abuzuri - iar daca avem si cuvantul in limba romana de ce sa nu il folosim?

Avem oare impresia ca daca folosim anumite cuvinte din engleza, si le "romanizam" suntem mai destepti? Nu, nu , nu...
Nu, asta dovedeste ca, "suntem saraci cu duhul" ca sa nu folosesc cuvinte mai dure.

Chiar trebuie sa acceptam asemenea barbarisme, doar de dragul de a avea cativa forumisti in plus? Numarul conteaza?? de obicei conta calitatea..
Eu consider semianalfabetii functionali o pacoste, nu au invatat dar nici nu considera ca este necesar.
Consider ca orice om care lucreaza cu un calculator, fie simplu user, fie ca lucreaza cu anumite programe, fie ca este programator, trebuie sa aiba o anumita cultura, o anumita mentalitate si de aici un limbaj adecvat.
Si poti sa iti dai seama imediat dupa felul cum se adreseaza, tonul folosit, felul tafnos de a raspunde la intrebari (poate exista si o alta cale mai usoara de rezolvare a problemei decat o vad ei), de multe ori nu stiu/nu explica, ce vor, dar au pretentia sa fie intelesi si musai sa li se rezolve problemele si daca mai zic si un multumesc la sfarsit e bine, daca nu, inseamna ca li s-a cuvenit.
Ca sa nu mai pomenesc de cei care solicita ceva, dar care multumesc la sfarsitul solicitarii dar apoi....nimic, nu mai raspund, nu stii daca s-a rezolvat problema sau nu...

Acei oameni care se supara (se vede din raspunsul dat, care ori nu e la obiect ori e despre cu totul altceva) daca ceri amanunte, dar ei nu au explicat amanuntit pozitia si structura datelor... (cum sa ii ajuti daca nu intelegi ce doresc)

Dar mai sunt si din cei care nu sunt novici in excel dar cand vad o formula noua sau ii scoti din ce stiau ei, spun pe forum ca nu se poate, ca acea functie nu se poate folosi asa, (in loc sa caute si sa se edifice, ei spun din start ..a nu se poate...) si asta in ciuda evidentei. Functia isi face treaba si rezultatul este cel asteptat.

Mai sunt si acei oameni care au invatat ceva de la alt forumist (pana atunci nu auzise de asemenea formule - e vorba de formulele matriceale) si apoi dadeau "lectii" pe forum chiar si celui de la care au invatat. Super tare....

Problema e si la noi, ca acceptam (de dragul unor interese de orice natura...) aceste fapte, iar cand cineva incearca sa promoveze si bunul simt, se gasesc 100 care "ii sar in cap", 97 dintre ei simtindu-se cu musca pe caciula.
De aceea noi romanii nu progresam (cu mici exceptii) ca intotdeauna se vor gasi oameni care sa spuna "lasa ca merge si asa...."


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

adof
Mesaje: 466
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:42 pm
Localitate: Sibiu

Re: Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Mesaj de adof » Lun Iul 01, 2019 7:51 am

Sunt uni care nu stiu sa se exprime , sa iti dea explicatii ce doresc
de exemplu cei ca mine

Si poti sa iti dai seama imediat dupa felul cum se adreseaza, tonul folosit, felul tafnos de a raspunde la intrebari
DAR tu mai ai putin de lucru la ce ai scris mai sus privind modul cum raspunzi

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Mesaj de Dr.Excel » Mie Iul 03, 2019 4:30 pm

Nu putem sa le stim toti pe toate, asta-i clar. Sa inteleg Indigo ca ai avut numai nota 10 la limba romana.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Indigo-ONE
Mesaje: 434
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Iul 05, 2019 1:23 pm

Dr.Excel scrie:
Mie Iul 03, 2019 4:30 pm
Nu putem sa le stim toti pe toate, asta-i clar.
Total adevarat, dar e vorba de limba materna, nu de vreo limba straina, sau ceva sofisticat. E drept ca pentru unii, limba romana este ceva sofisticat.
Nimeni nu iti cere sa faci conjugari de verbe neregulate....acorduri ...
Sa folosesti termeni academici si/sau tehnici desi daca lucrezi cu acei termeni ar trebui sa stii sa ii scrii...
Nu este totusi posibil sa nu stii sa scrii, daca ai facut 8 clase sau mai mult (liceu sau/si facultate)
Singura scuza ar fi sa ai vreo 70 ani si sa nu fi facut la viata ta (din varii motive) mai mult de cateva clase
Sa inteleg Indigo ca ai avut numai nota 10 la limba romana.
Nu trebuia sa ai nota 10 pentru a scrie corect.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Indigo-ONE
Mesaje: 434
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Iul 05, 2019 1:26 pm

adof scrie:
Lun Iul 01, 2019 7:51 am
Sunt uni care nu stiu sa se exprime , sa iti dea explicatii ce doresc
de exemplu cei ca mine

Si poti sa iti dai seama imediat dupa felul cum se adreseaza, tonul folosit, felul tafnos de a raspunde la intrebari
DAR tu mai ai putin de lucru la ce ai scris mai sus privind modul cum raspunzi
Trebuie sa intelegi, ca imi vine foarte greu sa raspund, pe site, unora ca tine care nu stiu sa scrie (si nu ma refer aici la cuvintele date de un corector automat, o inversare de caractere, data de o tastare rapida, sau anumite scapari...)
Nu citi ce e scris in paranteze, ca nu ai capacitatea de a intelege.
As fi putut sa raspund la foarte multe din intrebarile puse pe forum, dar nu am raspuns deoarece consider ca aici, pe site si oriunde in alta parte, trebuie sa te adresezi politicos (ceri ajutorul unor oameni care nu sunt platiti pentru asta dar o fac din placerea de a ajuta si pe altii sa inteleaga frumusetea excelului, pe cei care vor sa invete excel, nu e cazul tau, care, sunt convins ca nu ai inteles nimic din formulele sau codurile VBA oferite), sa multumesti apoi...dar am mai scris despre asta.
Tu nu ar trebui sa te superi - ar trebui sa pui mana pe un DEX, sa vezi cum se scriu anumite cuvinte, ca sa nu te mai faci de ras - iar daca iti e indiferent atunci ramai asa cum esti. Scuze gasesc toti prostii, care de care mai aberante, citez "nu e un site de limba romana", in consecinta, se poate scrie "cu picioarele"
Greselile tale sunt exact ale unui agramat.
Cateva exemple, numai din ultima postare (si nu am pus si dezacorduri... si ...):

funtie
(probabil ca exita o obtiune pe care eu nu o stiu)
...faptul ca sar putea sa nu sti care din nume este numele sau prenumele...
Sunt uni care nu stiu sa se exprime...
sa iti dea explicatii ce doresc.... ?????


"DAR tu mai ai putin de lucru la ce ai scris mai sus privind modul cum raspunzi"

Rapunsul meu este o reactie la:
"felul cum se adreseaza, tonul folosit, felul tafnos de a raspunde la intrebari" al celui care solicita ajutorul.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

radustefan651
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 27, 2019 9:12 am

Re: Tara lui ..."lasa ca merge si asa"

Mesaj de radustefan651 » Sâm Iul 27, 2019 9:21 am

Numai la noi merg toate asa slab pentru ca nu exista perfectiune in domeniu.
auto ieftine la vadrexim.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”