Inserare info intr-o fraza

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
andreeammiha
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 18, 2018 7:33 pm

Inserare info intr-o fraza

Mesaj de andreeammiha » Mar Iun 19, 2018 3:27 am

Se da un template o fraza in care trebuie sa imi aduc informatii dintr-un tabel excel pt marca/model masina, nr inmatriculare, periada in care se face, contract nr si anexa la contract nr. Problema mea este ca in cazul in care am mai multe masini de exemplu trebuie sa stau sa dau copy/paste la fiecare fraza in parte pentru fiecare din informatiile mai sus mentionate. Oare cum as putea pune formule in asa fel jncat sa imi ia informatiile din excel in mod automat.

Template-ul suna asa: “Inchiriere pe termen scurt Dacia Logan - B10XLs, in perioada 01.06.18 - 10.06.18, confrom anexa nr 20 la contract nr 10.

Va multumesc.
Ultima oară modificat Mar Iun 19, 2018 6:44 am de către IPP, modificat 1 dată în total.
Motiv: Schimbare nume subiect

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inserare info intr-o fraza

Mesaj de IPP » Mar Iun 19, 2018 7:00 am

Buna ziua

Nu ati specificat daca totul se intampla in Excel sau documentul il aveti in Word si trebuie inserata informatie din Excel.
Vedeti de exemplu subiectul: transfer date din excel in word
unde apar exemple pentru ambele situatii (excel to word, excel to excel).

De asemenea mai puteti cauta pe forum subiecte legate de mail merge daca e vorba despre excel to word

IP

PS. Cf. regulamentului acestui forum, numele subiectului nu trebuie sa contina cuvinte ca "Help", "Ajutor" ci sa descrie in putine cuvinte ceea ce doriti sa faceti

andreeammiha
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 18, 2018 7:33 pm

Re: Inserare info intr-o fraza

Mesaj de andreeammiha » Mar Iun 19, 2018 7:43 am

Totul se intampla intr-un excel. Exista vreo posibilitate sa fac treaba asta fara sa fac template in word cu mail merge?

Multumesc frumos.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inserare info intr-o fraza

Mesaj de IPP » Mar Iun 19, 2018 7:48 am

Din punctul meu de vedere, daca totul e in Excel e mai simplu

Ar trebui sa atasati un fisier exemplu cu informatii fictive pentru a vedea exact despre ce este vorba, altfel mai exista multe subiecte pe forum care trateaza aducerea de informatie (formule vlookup sau index+match) de unde va puteti inspira.

Va rog sa spuneti pe ce versiune de Excel lucrati pentru a muta subiectul in sectiunea dedicata

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”