Ajutor organizare

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Ajutor organizare

Mesaj de tpg2016 » Dum Mai 27, 2018 1:54 pm

Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva in oraganizare acestui fisier.

Multumesc anticipat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Mesaj de tpg2016 » Lun Mai 28, 2018 6:08 pm

Buna ziua.
Ce formula trebuie sa aplic ?
Doresc ca in Sheet-ul "' sablon"' celulele : $H$4:$H$43 si $I$4:$I$43 sa preia culoarea din celulele $G$4:$G$43
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ajutor organizare

Mesaj de IPP » Lun Mai 28, 2018 6:39 pm

Buna ziua

Aveti un exemplu in fisierul atasat, doar pentru un caz. Pentru aceasta: selectare zona de interes (in acest caz $G$4:$I$43) si creat regula de formatare bazata pe formula, de exemplu =$G4=SOFERII!$B$13; aplicare formatare dorita. (am folosit alta culoare de umplere fata de cea folosita de dvs. pentru a fi mai usor de identificat exemplul meu). Va trebui sa procedati identic (cu modificarea culorii respective a referintei din formula, la partea =Soferi!...) pentru fiecare caz in parte. Mai trebuie stiut faptul ca schimbarea culorilor de umplere din foaia Soferi nu se va duce la schimbarea automata si dincolo ci va trebui sa editati regula sau regulile de formatare.

Altfel astfel de reguli de formatare conditionata sunt incomod de gestionat si copiat in alta parte daca va fi cazul. Va trebui editat de fiecare data daca nu veti dori sa aveti reguli duplicate sau cu afisare necorespunzatoare.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Re: Ajutor organizare

Mesaj de tpg2016 » Lun Mai 28, 2018 9:32 pm

Mulțumesc foarte mult!!
Trebuie sa lucrez exact cu aceleași culori ..
așa dorește seful.. ( el face toate schimbările manual , urmând de săptămână viitoare sa le fac eu , dar trebuie sa respect șablonul)

tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Re: Ajutor organizare

Mesaj de tpg2016 » Mar Mai 29, 2018 4:36 pm

Buna ziua.
Doresc ca in Sheet-ul "sablon" in celulele $K$4:$K$44 (LKW )- $L$4:$L$44 (Scaner) si $H$4:$H$43 (LKW2), cand se selecteaza soferul din $H$4:$H$44 (Fahrer1) si $N$4:$N$43 (Fahrer2) sa returneze NR. LKW si respectiv NR. Scaner , pt Fahrer1 si Fahrer2. Informatile se gasesc in Sheet-ul'' Parc auto'' si nu stiu ce formule trbuie sa aplic.
Va rog frumos "cunoscatorii" :) a ma ajuta .

Va multumesc !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ajutor organizare

Mesaj de IPP » Mar Mai 29, 2018 7:09 pm

Buna ziua

-in acest moment in zona coloanelor K si L aveti lista de data validation. Nu este posibil ca in acelasi timp acele celule sa adaposteasca si o formula si o valoare pe care sa o alegeti din lista.
- LKW 2 nu apare scris ca atare niciunde
- nu este prea clar ce si de unde sa extraga, ca idee se pot folosi, de la caz la caz combinatia de formule index si match respectiv vlookup. Exista o multime de exemple pe acest forum.

IP

tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Re: Ajutor organizare

Mesaj de tpg2016 » Mar Mai 29, 2018 9:12 pm

Scuze de eroare. LKW 2 este celula Q3
Sunt total pierdut ...nu știu ce varianta sa aleg.
Iar cu formulele in Excel nu prea mă descurc.Si până săptămâna viitoare trebuie să-l termin.

Mulțumesc pt. răspunsurile date!

tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Re: Ajutor organizare

Mesaj de tpg2016 » Mie Mai 30, 2018 11:02 am

Buna ziua!
Am rezolvat problema de ieri folosind vlookup, multumesc inca odata pt idee!
Cand am citit mesajul de ieri , am crezut ca no sa-i dau de capat  dar am reusit !!
Acum urmeaza partea grea:
Cum as putea sa fac o legatura intre capacitatea nr. de paleti a unei masini si si nr. de paleti care i-au fost repartizati.
Ex. CAZUL1: In camionul LA-LW79 se pot incarca 18 paleti; se incarca 12 paleti pt ''filila1'' mai raman loc de 6 paletii pt "filiala2" ,doresc ca accest calcul sa se faca atomat si sa-mi apara intro anumita coloana nr de paleti care se mai pot incarca in functie de capacitate ficarui camion. ( 10 camioane 18pal si 4 cu 20pal)
CAZUL2: Pt "'filiala1" trebuie incarcati 25 paleti, iar camionul „”LA-LW79 „” avand capacitate de 18 paleti ramane un rest de 7 paleti care trebuie sai duca alt camionul” LA-LW80” cu aceeasi capacitate de incarcare. In acest caz eu sa stiu ca pe camionul LA-LW80 mai pot pune 11paleti.

Va multumesc !!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

Re: Ajutor organizare

Mesaj de tpg2016 » Sâm Iun 02, 2018 11:18 am

Buna ziua.
Va rog frumos sa-mi spuneti ce formula ce calcul trebuie sa foalosesc in celule W4:W44 , X4:X44 si Y4:y44 din Sheet-ul(sablon)
Atasez fisierul mai jos pentru a fi mai explicit.

In speranta unui raspuns , va multumesc anticipat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”