sumifs ???

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: sumifs ???

Mesaj de queensoft » Joi Oct 31, 2013 11:55 am

Tzica scrie:Profit si eu de exemplul de mai sus, sa pun o intrebare.Din cand in cand mai lucrez cu array formula (Control+Shift+Enter ).In exemplul respectiv nu "iese".
Pentru acelasi tabel, dar pus pe verticala, e ok sumif...dar daca am fi interesati sa se adune coloanele in care apare PC ??
Multumesc.
Pai, total cu SUMIF - defalcat frumos - ca in exemplu de mai sus, apoi inca un total general cu SUM, la totalurile cu SUMIF.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: sumifs ???

Mesaj de Tzica » Joi Oct 31, 2013 1:59 pm

@ IPP
Fisierul exemplu e cel ridicat de initiatorul topicului.Dar poate nu am fost explicit in cerinta. Am intrebat, daca e posibil sa se faca un total, avand criteriu un anume cap de coloana, cu specificatia ca (virgula) capul de coloana e posibil sa se repete fie din eroare umana sa zicem, sau poate e un tabel cu vanzarile intr-o luna, iar capetele de coloana sunt numele zilelor saptamanii (deh...de patru ori Luni,Marti etc...) si ne intereseaza un total al vanzarilor din zilele de Vineri .Daca e posibil sa se evite situatia clasica, adunare Linii, dupa care Sumif pe coloana de adunare linie.

@ queensoft
Ok.E situatia clasica.Dar daca ... nu dorim situatia pe linii (rows). ?

Multumesc.Pur si simplu am intrebat doar de, dragul teoriei ca sa zic asa.De aceea am indicat drept fisier, fisierul urcat deja.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sumifs ???

Mesaj de IPP » Joi Oct 31, 2013 2:37 pm

@Tzica

Adica ceva de genul. =SUMPRODUCT(($A$1:$F$1="PC")*($A$2:$F$3))
=SUMPRODUCT(($A$1:$F$1="ATT")*($A$2:$F$3))

Evident ca denumirea itemului poate fi extrasa direct dintr-o celula. In exemplul din fisierul atasat de mine:
=SUMPRODUCT(($A$1:$F$1=I1)*($A$2:$F$3))

Oricum de testat ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: sumifs ???

Mesaj de Tzica » Joi Oct 31, 2013 7:19 pm

Multumesc.Rasfoind paginile forumului am remarcat "favorizarea" functiei sumproduct.
Cu toate ca in IRL, si eu sunt pentru evitarea solutiilor complicate, rasfoind prin "beciul" calculatorului, am gasit niste insemnari la arrayformula.Mai sap..si daca gasesc...daca exista...un array formula si pentru "problema" de mai sus, o sa revin.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: sumifs ???

Mesaj de Catalin B. » Sâm Noi 02, 2013 5:33 pm

Sumproduct este prin constructie o formula Array, nu are nevoie de Ctrl+Shift+Enter.
Ca intotdeauna, sunt mai multe solutii pentru aceasta problema. Se poate folosi si o formula simpla CSE : =SUM(IF(A1:F1="ATT",A2:F3,0)) , unde functia IF "trimite" spre adunare doar coloanele care corespund criteriului.
Avantajul Sumproduct este ca evita erorile ce apar la formulele CSE: daca userul nu introduce formula cu CSE, rezultatul este incorect...
In imaginea anexata , in matricea rezultata, se vede clar cum functia if inlocuieste cu 0 valorile ce nu corespund criteriului.
2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: sumifs ???

Mesaj de Tzica » Sâm Noi 02, 2013 5:44 pm

Da.Multumesc pentru explicatii.
Sincer, incercasem si eu, dar la munca am 2010 (pardalnica de virgula). Sau ... mai degraba m-am incadrat la
...daca userul nu introduce formula cu CSE, rezultatul este incorect...
:oops: :oops: :oops:

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”