Adunare nr zile la o data calendaristica

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
LTA
Mesaje: 14
Membru din: Dum Sep 25, 2011 1:32 pm

Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de LTA » Mie Apr 04, 2012 8:50 pm

Buna,

As dori sa stiu daca este posibil in Excel 2003 ca la o data calendaristica dintr-o celula sa adun 14 zile, rezultatul fiind intr-o alta celula.
Exemplu: la data 10.12.2011 (format zi.luna.an) daca adun manual 14 zile imi da 24.12.2011. Cum as putea sa fac acest lucru prin intermediul unei formule?

Multumesc anticipat!
Cu stima.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de Indigo » Mie Apr 04, 2012 9:50 pm

Salut,

In A1 pui data, in B1 numarul de zile iar in C1 pui formula =A1+B1

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de IPP » Mie Apr 04, 2012 9:53 pm

... si sa aveti grija ca celula care va afisa rezultatul (C1 in exemplul dat de Indigo) sa fie formatata tot ca dd.mm.yyyy (zi.luna.an)

mariuspelei
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 17, 2015 8:44 pm

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de mariuspelei » Mar Feb 17, 2015 8:48 pm

va rog sa ma ajutati si pe mine apropo de adunatul zilelor .
casuta cu c1 unde se face calculul cand se implineste perioada calculata se poate sa apara un semn de atentionare sau o culoare diferita a casutei?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de IPP » Mar Feb 17, 2015 9:24 pm

Buna seara

Aveti nevoie de formatare conditionata (conditional formatting). Exista mai multe exemple pe forum. Daca nu va descurcati, atasati un fisier exemplu si scrieti un nou mesaj in care sa explicati criteriile dupa care doriti sa se coloreze celula (celulele) respective

IP

mariuspelei
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 17, 2015 8:44 pm

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de mariuspelei » Mar Feb 17, 2015 11:24 pm

am facut diferenta dintre date cu rezultatul calc in zile.Daca se poate ca zilele sa scada pe zi ce trece sau m-ar ajuta si daca B1 isi schimba culoarea cand se ajunge la data de 21.06.2015.
multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de IPP » Mie Feb 18, 2015 7:56 am

Buna ziua

Pentru B1 am creat o regula e formatare conditionata, bazata pe o formula: =B1=DATE(2015;6;21)

Pe randul 3 am reprodus problema (si cerinta suplimentara) astfel:
- (cel putin pentru acest caz) pentru a afla numarul de zile e suficienta o scadere simpla, iar celula cu rezultatul sa fie formatata ca numar sau General, vedeti C3
- pentru dinamicitate in B3 exista functia today() care se va actualiza automat odata cu data calculatorului
- regula de formatare aplicata in B3 este aceeasi cu cea din B1. Aici se mai poate modifica in sensul in care, acum, colorarea se face exclusiv pt. data de 21.06.2015. Daca vreti sa ramana colorat si dupa acea data, schimbati cu =B3>=DATE(2015;6;21)

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mariuspelei
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 17, 2015 8:44 pm

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de mariuspelei » Mie Feb 18, 2015 6:58 pm

Am inteles cum se face,dar uite trimit o mica parte cum arata tabelul in care tin aceasta evidenta .
La rubrica "monte" eu introduc o data ,respectiv in F4 ,apoi sa-mi adune la data respectiva 7luni (perioada gestatiei) care este in G4 (rubrica "repaus mamar").
Vreau daca se poate in H4 (zile ramase)sa scada rezultatatul dintre cele doua data pe zi ce trece si/sau in G4 sa schimbe culoarea cand se ajunge la data respectiva.
Problema este ca sunt in jur de 200 de animale si din cate am inteles la fiecare casuta trebuie sa introduc formula "=B1=DATE(2015;6;21)" care contine si data.
Nu ma prea pricep ,sper ca am fost destul de explicit.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adunare nr zile la o data calendaristica

Mesaj de IPP » Mie Feb 18, 2015 9:21 pm

Buna ziua

In primul rand: nu stiu cum aveti informatia in fisierul original insa in ceea ce ati atasat aici acele date calendaristice sunt vazute ca informatie de tip text. Asadar nu ar fi de mirare sa nu va functioneze bine lucrurile (sau chiar sa nu functioneze deloc). Retineti ca nu intotdeauna o informatie care arata ca o data calendaristica este in realitate si automat o data calendaristica.

In fisierul atasat am corectat datele calendaristice de pe coloanele care m-au interesat (F si G), am adaugat niste formule pe coloana G care sa calculeze automat fix 7 luni de la data scrisa pe coloana F (asta daca si veti scrie corect data calendaristica, daca nu vor fi erori) si formula de diferenta pe coloana H.
In acest moment pe acea coloana rezultatele sunt cu minus pentru ca aveti date calendaristice ce se refera la anul trecut. Daca doriti sa testati, schimbati datele calendaristice pe coloana F si verificati daca rezultatele asteptate sunt calculate cum doriti pe coloanele G si H.

Dupa care, putem vorbi si de formatarea conditionata

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”