incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mar Noi 30, 2010 2:09 pm

Asa va fi prima data cand modifici datele in foaia Angajati. Dupa ce vei modifica si in foaia Orar formulele nu vor mai afisa erori.
In mod normal tabelul din foaia Orar trebuie inceput cu o inregistrare fara date si completate campurile din coloanele 1:6 pentru ca formulele sa inceapa sa functioneze corect.

Daca in tabelul din foaia Orar ai datele inscrise corect si daca in tabelul din foaia Angajati inscrii angajatii in aceeasi ordine, poti sa copiezi datele din tabelul Angajati (numele) si apoi, in foaia Orar, pe coloana Angajat selectezi toate celulele tabelului (de la primul rand de sub header pana la primul rand desupra totalului, inclusiv) si poti sa faci Paste Special -> Values. Sa nu dai paste simplu fiindca se poate strica formatarea conditionata si regula de data validation de pe coloana aceea din tabel.

L.E. Nu uita ca la orele exprimate in numere cu zecimale 0.1=6 minute.

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Mar Noi 30, 2010 2:35 pm

gecs scrie:Daca in tabelul din foaia Orar ai datele inscrise corect si daca in tabelul din foaia Angajati inscrii angajatii in aceeasi ordine, poti sa copiezi datele din tabelul Angajati (numele) si apoi, in foaia Orar, pe coloana Angajat selectezi toate celulele tabelului (de la primul rand de sub header pana la primul rand desupra totalului, inclusiv) si poti sa faci Paste Special -> Values. Sa nu dai paste simplu fiindca se poate strica formatarea conditionata si regula de data validation de pe coloana aceea din tabel.

L.E. Nu uita ca la orele exprimate in numere cu zecimale 0.1=6 minute.
Am facut asa, bineinteles ca s-a rezolvat. :D :D :D
Multumesc inca o data, ti-am dat ceva bataie de cap ...
Intru "in priza" cu luna noiembrie sa vedem ce iese.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mar Noi 30, 2010 3:36 pm

Succes! Tine-ne la curent cu functionarea fisierului.

Daca ai putea sa lucrezi in versiunea 2007, sau mai noua, ar fi si mai bine, pentru ca PivotTable-ul si filtrele sunt mult mai performante. In plus, in versiunile anterioare lui 2007, la extinderea unei liste nu se copiaza automat regulile de Conditional Formatting pentru noile inregistrari din lista - trebuie selectate celulele de pe ultimul rand, copiate si facut Paste pe randul care apare cu asterisc si editata noua inregistrare.

Am atasat ambele formate (.xls si .xlsx) ale unei versiuni in care poti continua tabelul din foaia Orar pe atatea luni cate poate duce computerul (in versiunea 2007 sunt posibile peste 1 mil. de randuri/foaie, fata de versiunile anterioare cu doar 65536 randuri posibile). In fisierul asta nu mai e necesara selectarea lunii si a anului din foaia Angajati pentru ca formulele nu mai refera aceste celule, ci celulele din noua coloana din tabelul din foaia Orar unde trebuie inscrisa intreaga data. In acelasi tabel am mai inserat si o coloana cu luna (afisata pe baza unei formule), pentru a putea fi folosita in versiunile anterioare lui 2007 la filtrare atat in tabelul asta cat si in PivotTable. Pe coloana Ziua e acum o formula pentru ca se poate extrage numarul zilei din data de pe prima coloana.

Ca sa afisezi inregistrarile pentru un angajat va trebui acum sa aplici filtru si pe coloana Luna si pe coloana Angajat, dar ai toate inregistrarile in acelasi fisier si nu e cazul sa cauti in mai multe fisiere. In felul asta se rezolva problema si cu prima si ultima zi a lunii pentru ca datele pot fi inscrise in tabel si din filtrare nu intra in calcul decat cele din luna respectiva.

Problema pe care o vad posibila legata de folosirea in timp a acestui fisier e aceea legata de modificarea tabelului din foaia Angajati. In acest tabel, daca la un moment dat ar trebui sa dispara o inregistrare, pentru a nu compromite datele deja introduse, acea inregistrare nu trebuie stearsa, chiar daca angajatul nu mai e angajat si numele lui va aparea in continuare in lista din coloana Angajat. Daca a necesar sa se adauge inregistrari, se pot adauga, nu e nicio problema - totul e ca in acest tabel sa nu existe randuri libere. Ce s-ar mai putea face legat de calculul corect al orelor normate, ar fi sa se adauge inca doua coloane la acest tabel in care sa se inscrie numai atunci cand e cazul data angajarii si data incetarii contractului (transferului/demisiei/concedierii). Ar trebui pe urma ca si unele formule sa fie amendate in acest sens.

L.E. Ideea cu cele doua coloane suplimentare in tabelul Angajati poate fi ignorata daca inregistrarile pentru angajatii noi sunt introduse incepand numai cu ziua angajarii, iar pentru cei care nu mai sunt angajati nu se introduc inregistrari dupa data plecarii lor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Dec 02, 2010 3:41 pm

Cu scuzele de rigoare atasez ultimele versiuni modificate ale fisierului cu orarul :oops:

Gresisem la interpretarea zilelor libere... dar am modificat si formulele de pe coloanele pentru ore lucrate, ore de noapte si ore suplimentare. Modificarile sunt si ca o consecinta a acelei greseli si nu numai - acum orele suplimentare pot aparea si negative pentru ca se face diferenta intre orele normate si orele lucrate, dar numai pentru zilele lucratoare, iar totalul lunar al orelor suplimentare se obtine scazand din suma (ore_lucrate+ore_suplimentare+ore_s/d/sarb.) totalul orelor normate. Daca rezultatul acestei operatii e pozitiv, acela e numarul de ore suplimentare (orele in minus care apar in zilele de lucru sunt compensate cu orele care apar in zilele de s/d/sarb.), iar daca rezultatul e negativ, acea valoarea reprezinta (in valoare absoluta) numarul de ore absente sau de invoire.
grafic orar_3-1.xls
grafic orar_4-1.xls
grafic orar_4-1.xlsx
Mai atasez si un fisier de pontaj, intr-un format asemanator cu ultimul fisier atasat din categoria asta, doar ca in acest fisier se face legatura intre o foaie de orar (ca cea din fisierele de mai sus) si am renuntat la calculul orelor suplimentare de noapte (nu se mai poate face si nici nu cred ca e necesar, pentru ca acum informatia se introduce de la tastatura doar in tabelul orar - pontajul preia valorile din acel tabel). Am inlocuit coloana cu totalul orelor suplimentare de noapte cu procentul de ore de noapte din orele normate pentru luna respectiva.

Din pacate, fisierul asta nu-l pot atasa decat in format .xlsx pentru ca exista o formula care depaseste nivelul admis de imbricare in versiunile anterioare lui 2007. O sa incerc sa gasesc o solutie pentru a "sparge" formula respectiva folosind un nume, dar inca nu stiu cum si nici daca voi reusi...
Pontaj_3-0.xlsx
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

PUFI
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 17, 2011 9:40 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de PUFI » Joi Iul 28, 2011 6:27 pm

Buna tuturor,
este mai mult decat perfect fisierul ,am nevoie urgenta de el ,dar am obs ca daca schimbi luna ,prezenta din luna respectiva se intercaleaza in luna urmatoare ,nu se poate modifica nimic :?: :D
Multumesc mult de intelegere!

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Iul 28, 2011 8:01 pm

PUFI scrie:Buna tuturor,
este mai mult decat perfect fisierul ,am nevoie urgenta de el ,dar am obs ca daca schimbi luna ,prezenta din luna respectiva se intercaleaza in luna urmatoare ,nu se poate modifica nimic :?: :D
Multumesc mult de intelegere!
La care fisier te referi?

Rikidone
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 27, 2011 11:54 am

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Rikidone » Mar Sep 27, 2011 11:03 pm

gecs scrie:Cu scuzele de rigoare atasez ultimele versiuni modificate ale fisierului cu orarul :oops:

......
grafic orar_3-1.xls
grafic orar_4-1.xls
grafic orar_4-1.xlsx
..........Din pacate, fisierul asta nu-l pot atasa decat in format .xlsx pentru ca exista o formula care depaseste nivelul admis de imbricare in versiunile anterioare lui 2007. O sa incerc sa gasesc o solutie pentru a "sparge" formula respectiva folosind un nume, dar inca nu stiu cum si nici daca voi reusi...
Fisierul Grafic orar_4-1.xls imi este si mie folositor dar as avea nevoie de niste modificari pe care nu ma pricep sa le fac.
Eu am tarif pentru:
1. ore de zi (L-V, 06.00-22.00, norma 8h/zi)
2. ore de zi suplimentare >8h
3. ore de noapte (L-V, 22.00-06.00)
4. ore de noapte suplimentare (L-V, 22.00-06.00, >8h)
5. ore sambata
6. ore sambata suplimentare
7. ore sambata noapte
8. ore sambata noapte suplimentare (22.00-06.00, >8h)
9. ore duminica
10. ore duminica suplimentare
11. ore duminica noapte
12. ore duminica noapte suplimentare (22.00-06.00, >8h)
In programul de lucru exista si pauza de masa.
Nu am concedii de odihna, medicale, invoiri ...
Multumesc anticipat!

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de cristinael » Mar Ian 10, 2012 2:04 pm

ma ajutati si pe mine cu acest fisier.
vreau sa créez peru fiecare luna in parte o foaie de pontaj si am peste 100 de salariati.
Nu stiu cum sa fac modificarile
Astept raspuns daca se poate sau e-mail la cristinanaghel@me.com

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mie Ian 11, 2012 10:39 am

N-am inteles la care din fisiere faci referire, dar o sa explic ce trebuie modificat in fisierul atasat la acest mesaj.
  1. Se completeaza datele din tabelul din foaia Angajati (pot fi inscrise date pentru 200 de angajati fara sa fie nevoie de vreo modificare in fisier);
  2. Se completeaza datele in tabelul din foaia Orar (doar in celulele in care nu exista formule) - o inregistrare/zi/angajat; Ora_1 reprezinta ora la care a inceput lucrul, Ora_2 reprezinta ora la care a terminat lucrul; nu am facut o varianta pentru mai multe perioade lucrate in zi (cu pauza de masa etc.);
  3. Se mareste tabelul din foaia Pontaj, tragand din coltul din dreapta-jos al acestuia, pana ajunge la numarul de randuri egal cu numarul angajatilor inscrisi in foaia Angajati - formulele se vor auto-completa si daca exista date in foaia Orar pentru toti angajatii, se vor face si calculele corecte.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de cristinael » Sâm Ian 21, 2012 7:05 pm

Buna seara.
Am un program de pontaje in execel cu baza VBA.Are limita de salaraiti 77.Vreau sa maresc numarul .Ce trebuie sa fac?Ce trebuie sa modific?

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”