incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de cristinael » Sâm Ian 21, 2012 7:29 pm

am atasat partea de modul din proiect.
poate asa aveti careva inspiratie
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Adrian » Sâm Apr 21, 2012 11:20 am

cred ca ar fi mai util sa atasezi o foaie de lucru pentru a vedea exact ce se intampla

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de cristinael » Mie Dec 26, 2012 2:33 pm

am rezolvat .acum lucrez in program .multumesc acestui forum.am mai invatat cate ceva de aici.

Avatar utilizator
aty
Mesaje: 32
Membru din: Vin Apr 12, 2013 4:07 pm
Localitate: Sighetu-Marmatiei
Contact:

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de aty » Mar Noi 12, 2013 3:37 pm

Incercati sa selectati Februarie 2013

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de cristinael » Dum Ian 12, 2014 6:57 pm

ce probleme sunt?

bogdan.istratescu
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 02, 2015 1:36 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de bogdan.istratescu » Lun Oct 05, 2015 8:57 pm

Buna seara,
Nu stiu daca mai urmareste cineva acest post.
Am inceput sa folosesc fisierul "grafic orar_4-1", dar as vrea sa adaug cateva modificar si anume:
- doresc sa calculez mai multe perioade de timp in cadrul unei zile pentru același angajat. (ex : lucreaza de dimineata de la 8 la 13 si apoi lucreaza de la 19 la 24)
- sa scada din programul orelor lucrate pauza de masa( este definita ca fiind 30 min)
Ma puteti ajuta?

seg76
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 23, 2015 7:10 am

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de seg76 » Lun Oct 26, 2015 11:33 pm

Am si eu o intrebare la dvs.: de ce mi-ati sters postarea? cu ce am gresit? pusesem si eu o intrebare.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de IPP » Mar Oct 27, 2015 7:41 am

Buna ziua

Nu a sters nimeni nimic. Postarea dvs. se gaseste aici, ca subiect nou

IP

petarvosi
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 04, 2017 10:54 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de petarvosi » Dum Ian 21, 2018 11:06 am

Sunt interesat sa stiu cum se pot crea acele celule care iti ofera posibilitatea de a trece 8 ore,concediu medical,zile libere....click pe celula si poti sa alegi ca si la un filtru.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de IPP » Lun Ian 22, 2018 8:21 am

Buna ziua

Se numeste Data Validation (Validare a datelor) de tip List (Lista) si gasiti o prezentare de baza intre tutorialele lui dr.Excel aici

Poate ajuta si cateva precizari: itemii respectivi pot fi:
-scrisi direct in campul de configurare. Varianta aceasta e folosita daca doriti sa apara un numar mic de denumiri (1-10) si daca nu va fi cazul de modificari ulterioare.
-scrisi undeva in aceeasi foaie in care va fi folosit sistemul de data validation, daca doriti o varianta in care e nevoie de mai multi itemi (>10) si faptul ca nu aveti ceva foarte complex astfel incat lista respectiva sa incurce alte lucruri.
-scrisi in alta foaie decat in foaia in care va fi folosit sistemul de data validation. In acest caz, pentru ca lista sursa sa devina functionala, range-ul care adaposteste acesti itemi trebuie sa fie definit in Name Manager (daca folositi versiune de Excel 2007 sau ulterior) sau echivalent pentru Excel 2003. (Fereastra de configurare se afiseaza folosind scurtatura Ctrl + F3). Varianta de luat in considerare daca aveti proiecte mai complexe si folositi o foaie dedicata pentru ca diversele configurari sa fie toate grupate si la indemana, fara a incurca lucrul in foaia principala

Scrierea itemilor direct in campul de configurare face ca data validation sa fie case sensitive, adica "Da" <> "DA" in timp ce in celelalte doua situatii prezentate, nu. Adica "Da"="DA"

Data Validation e pe deplin functional doar la introducerea informatiei de la tastatura. Aducand informatia prin copy, paste nu numai ca riscati (de la caz la caz) sa introduceti informatie neconforma ci si sa compromiteti definitiv regula de validare (practic sa o anulati).

Exista multe exemple pe acest forum in care e folosit Data Validation atat de tip Lista cat si sub forma de alte optiuni

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”