Aplicatie CRM excel

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Bejenaru Cornel
Mesaje: 90
Membru din: Joi Feb 07, 2013 4:27 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Bejenaru Cornel » Dum Mai 18, 2014 8:15 am

Da, acum mi se deschide si mie. Multumesc de efort si intelegere. In varianta asta e un fel de outlook cu sheduler, nu? Am vazut ca ma lasa sa aplic si filtre. E foarte interesant programelul.
Faceti excel, nu razboi! :)

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Dum Mai 18, 2014 8:54 am

Nu e chiar un outlook cu scheduler, e o aplicatie de tip Customer Relationship Management, poti testa un CRM online la: Microsoft Dynamics CRM
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de mariusc » Mar Sep 09, 2014 1:19 pm

Buna ziua,
Acest mesaj are doar scop de feedback.
Fisierul este foarte util si munca depusa este de luat in seama si de apreciat.

Din punct de vedere al functionalitatilor, consider ca ar fi si mai util daca:
1. Ar exista legatura cu Calendarul din Outlook - astfel incat sa se introduca doar intr-o singura parte (In CRM sau in Outlook) si sa existe o sincronizare intre cele doua.
2. Contactele sunt proprii. Nu pot fi importate/exportate din/catre Outlook. Trebuiesc introduse / editate / sterse manual in ambele (CRM si Outlook).
3. Nu se pot sterge mai multe contacte deodata. Ca sa sterg un Contact, trebuie sa intru pe el si Delete Entry. Apoi, nu se sterge din lista, trebuie sa mai dau pe butonul View All ca sa refaca filtrul si contactul sa dispara.
4. Daca am o inregistrare din calendar care contine o referinta la un contact si vreau sa sterg acel contact, nu ma atentioneaza.
5. Sterg contactul, ma duc inapoi sa editez calendarul, numele respectiv exista in camp.
6. Esc nu functioneaza in dialoguri (butonul Cancel nu tine cont de tasta Escape)

O zi buna in continuare.
Marius

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Mar Sep 30, 2014 7:04 am

Un feedback este intotdeauna binevenit, multumesc si scuze pentru raspunsul intarziat...

Pentru primele 2 puncte, raspunsul e simplu, nu a fost necesara sincronizarea cu Outlook, de aceea nu s-a realizat :)
3. Pentru stergerea mai multor contacte, se poate refisa manual foaia ascunsa ce contine arhiva : "Full Contacts Info", de acolo se pot sterge oricate randuri sunt necesare. Cu un cod simplu, se pot chiar sterge toate inregistrarile din arhiva:

Cod: Selectaţi tot

If Not Sheets("Full Contacts Info").ListObjects(1).DataBodyRange Is Nothing Then _
               Sheets("Full Contacts Info").ListObjects(1).DataBodyRange.Delete
5. Corect. Aici se pune problema urmatoare: care din butoane a fost apasat ca sa stim ce filtrare a fost efectuata si sa repetam aceeasi filtrare? Probabil ca cel mai simplu e sa verific ce filtre sunt aplicate in tabelul din Full Contacts Info si sa le aplic din nou.
4. La fel ca la primele 2 puncte :) Pot fi realizate, nu asta e problema, dar deja functiunile acestea sunt personalizari, fiecare utilizator are propria viziune despre cum ar trebui sa functioneze si necesitati proprii, unii vor atentionare, unii nu...
6. Formularele nu permit decat inchiderea din butonul Cancel , modul de inchidere este controlat:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub UserForm_QueryClose(Cancel As Integer, CloseMode As Integer)
If CloseMode = vbFormControlMenu Then
        Cancel = True
End If
End Sub
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Sâm Oct 25, 2014 3:45 pm

Am rescris declararile de functii API, acum functioneaza si in Office 64 bit.
Majoritatea formularelor pot fi deschise din editorul VB, chiar daca modulele respective nu sunt functionale. Un formular cu functiuni mai deosebite de celelalte este LeadConvert userform, prin utilizarea celor 3 optiuni de conversie, in Contacte, Organizatii si Calendar.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”