Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de zvonacfirst » Vin Feb 19, 2021 12:56 pm

Va salut.
Am de facut un fisier care contine o evaluare bazata pe un cod de culori. Este vorba de 4 culori: galben, portocaliu, rosu si albastru.
Credeti ca se poate ca facand click pe o celula sa se deschida un color picker dar care sa contina doar cele patru culori?
Apoi in functie de culoarea aleasa pentru o celula, in celula din dreapta ei sa poata fi deschia o lista cu optiuni specifice fiecarei culori. De exemplu daca in D7 aleg Rosu, in E7 drop-down list sa am 3 optiuni, pentru portocaliu 4 optiuni, etc.
Am postat in aceasta sectiune deoarece in mod sigur trebuie utilizat VBA.
Multumesc.

Indigo-ONE
Mesaje: 435
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de Indigo-ONE » Sâm Feb 20, 2021 11:45 am

Salut,
Credeti ca se poate ca facand click pe o celula sa se deschida un color picker dar care sa contina doar cele patru culori?
Se poate modificand un API din Windows, dar e mai complicat.
Daca explici mai amanuntit ce vrei sa faci poate se rezolva altfel. Eventual ataseaza un fisier in care sa explici ce doresti.
Apoi in functie de culoarea aleasa pentru o celula, in celula din dreapta ei sa poata fi deschia o lista cu optiuni specifice fiecarei culori. De exemplu daca in D7 aleg Rosu, in E7 drop-down list sa am 3 optiuni, pentru portocaliu 4 optiuni, etc
Printre altele, care ar fi logica daca in D7 alegi Rosu sa ai in E7 un DV cu 3 optiuni? idem ptr. portocaliu...
(Lista DV din E7 sa fie formata din 3 itemuri, iar la portocaliu 4 itemuri)


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de IPP » Sâm Feb 20, 2021 12:12 pm

Buna ziua

Poate e un pic off topic insa mi se pare o solicitare mai mult de "fite" (cu solutie care poate sa crape la un update "nevinovat" (sau lipsa lui) de windows, am patit deja pentru ceva mai banal, nimic nu imi compenseaza orele pierdute si nervii degeaba pentru ca trebuit sa refac totul de la zero, fisierul fiind compromis in totalitate) decat de functionalitate reala mai ales ca pot exista solutii alternative fara VBA de genul:
-in loc de culori sa fie o informatie minimala (ex. R pentru rosu, P pentru portocaliu) ca sursa pentru data validation "primara". Daca se vrea, dupa alegerea item-ului dorit se poate pune formatare conditionata care sa coloreze in consecinta cu rosu, portocaliu, etc.

-in celula alaturata se poate face o data validation bazata pe liste de data validation dependente (configurate in alta parte) cu folosirea functiei INDIRECT si referinta la item-ul ales din "lista primara". (sigur exista exemple si pe acest forum)

IP

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Re: Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de zvonacfirst » Mar Feb 23, 2021 4:04 pm

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.
Este adevarat ca pare o solutie "de fite", insa am un coleg care sustine - si ii pot da dreptate intr-o oarecare masura - ca vizualul este mai de impact si mai sugestiv. Eu ar trebui sa lucrez pe un fisier care deja are niste culori selectate pentru anumite celule, doar ca utilizatorii pot alege nuante ale aceleiasi culori din paleta disponibila. Si de aici o multime de probleme, de genul "ce este acolo, rosu sau portocaliu"?
Limitand paleta de culori la un numar de 4 as fi redus sau chiar as fi eliminat erorile.
Problema mea este cum pot sa fac sa identific codul culorii din celula in asa fel incat sa il pot folosi intr-o formula sau functie Excel.
Pana la urma am sa aplic sugestia lui @IPP doar ca trebuie sa ii conving sa tasteze R in loc de rosu, G in loc de galben, samd.
Multumesc inca odata. Toate cele bune.

Indigo-ONE
Mesaje: 435
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Feb 23, 2021 8:30 pm

1. Poti face un userform cu cele 4 culori si apoi sa alegi de acolo.
2. Poti sa pui, undeva in foaie, cele 4 culori de interes si cu ajutorul unui mic cod VBA sa aduci culoarea de interes.
Pentru ca mi-ai ignorat intrebarile nu am sa iti ofer eu codurile. Se va gasi cineva....
Era atat de greu sa atasezi un fisier???


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Re: Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de zvonacfirst » Lun Mar 15, 2021 3:34 pm

@Indigo-ONE, scuze, eu am considerat ca am raspuns la intrebari si am dat detalii. Nu pot atasa fisierul deoarece contine multe informatii care nu pot fi facute publice. Dar daca exista o solutie poate fi folosit orice fisier Excel ca exemplu si apoi ma descurc.
Am raspuns cu intarziere pentru ca, citind postarile de mai sus, nu ma asteptam sa primesc o solutie.
Acum ce sa fac? Vrei sa ma ajuti... multumesc, nu vrei... tot multumesc.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Poate fi utilizata culoarea unei celule ca referinta?

Mesaj de DR.ACCESS » Mie Iun 16, 2021 10:44 am

Buna ziua,
Sunt in asentimentul colegilor mei si va spun ca o solutie pentru situatia prezentata de dumneavoastra nu justifica efortul crearii unei solutii VBA destul de complexe, doar pentru filtrarea unei baze de date in functie de culori. Solutia pe care a prezentat-o Indigo-one cu Data Validation mi se pere si mie a fi mult mai practica si economica. Nu e cazul sa va irositi timpul concentrandu-va pe o singura idee. ca sa construiti pentru un fisier o solutie de tipul Conditional formatting cu pictograme sau controale de tip combo box pe culori e un efort imens si total nejustificat.
Va dau, mai jos, o solutie cu Data Validation.
Construiti o lista de 4 Tabele cu denumiri compuse din T&culoare si le folositi ca sursa pentru a doua lista de validare. Pentru prima scrieti doar lista celor patru culori. Pe urma va jucati cu format condirtioanat ca sa sugerati utilizatorilor culoarea respectiva.
Continutul celor 2 celule cu DV il puteti apoi folosi in orice formule, coduri VBA de filtrare, mult mai usor.
Va atasez o solutie a problemei, asa cum o vad eu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”