Copiere repetata

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Copiere repetata

Mesaj de Indigo-ONE » Dum Mar 22, 2020 6:07 pm

Ok, am inteles ca ai copiat/adaptat codul (copiat de undeva).

Ai spus in prima postare:
Pe coloana A exista informatii in celule. Eu as vrea sa copieze pe rand informatiile din celulele scrise din coloana A intervalul a3:a10, in celula B1 dar inainte sa copieze a doua informatie sa execute un cod.
Si daca inregistrai un macro pentru cateva randuri iti puteai da seama cam cum se va scrie codul. Noi puteam sa il ajustam si sa scoatem eventualele linii inutile...

Dar ai spus:
Din pacate nu se poate .Acolo unde am scris intervalul acela e mult mai mare,undeva la 600 de celule si nu stiu cum sa fac sa coboare la celula urmatoare si sa repete operatia pana termina toate celulele complectate. Operatiile ar fi: copiere. executare cod, copiere urmatoarea celula, executare cod si tot asa .... multe celule (difera).
Asta inseamna ca ai CATEVA SUTE de coduri VBA care trebuiesc rulate, dupa ce apesi butonul...
Deci 600 de celule ar insemna practic 599 de coduri (asta daca nu sunt si celule goale, altfel le scadem si pe acelea dar tot raman CATEVA SUTE de coduri, ceea ce, pana acum, nu am mai auzit si nici vazut.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

utudan
Mesaje: 67
Membru din: Vin Noi 08, 2013 6:55 pm

Re: Copiere repetata

Mesaj de utudan » Dum Mar 22, 2020 10:47 pm

Da ai dreptate sant cateva sute daca nu chear bate mia de coduri. Pare imposibil dar asa este mai ales daca vrei sa inregistrezi cateva luni o data (nu cred ca e cazul fiind ca asta ar insemna sa nu imi fac treaba cateva luni :) si apoi intr o zi gata :P ). Pana acuma trebuia sa bag pe rand fiecare produs acum curge.... :) iar la sfarsit fac o verificare unde reglez cateva lucruri care imi ia cam o ora. Dar ca sa nu suparam pe cineva ca vb aiurea pe forum pot sa iti trimit fisierul si fa ce vrei cu el :P ca sa te convingi eu pot sa iti zic doar ce face si nu cum o face.
O seara placuta.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Copiere repetata

Mesaj de Indigo-ONE » Dum Mar 22, 2020 11:37 pm

Deci rularea codului + celelalte intermediare ruleaza cateva ore???
Atunci poate nu ai ales calea cea buna. De aceea e bine sa ceri sfatul forumistilor, cum sa rezolvi problema nu cum crezi tu ca s-ar rezolva. Poate (si sigur) exista o cale mai usoara, un cod optimizat fara multe bucle...si linii redundante.
De curiozitate, daca vrei, arata 3-4 coduri din acelea intermediare. Ma refer aici la cele care ruleaza imediat dupa copierea unei celule.
Dar ca sa nu plictisim lumea apeleaza=ma in privat.

Pe viitor ar fi bine, daca ai atasa un fisier (fara date sensibile) cu vreo 10-15 randuri de date (pentru a se vedea structura datelor si amplasarea lor in foaie) si sa arati cum ai vrea sa arate la final, datele.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”