stergere doar valori nu formule

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Iun 25, 2019 11:24 am

Ai citit cu ATENTIE postarile mele????
Daca citeai nu iti mai aparea eroarea....

Apropo... deoarece nu platesti pentru codul VBA, un simplu multumesc ar fi OK....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

ionas811022
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 23, 2014 11:57 am

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de ionas811022 » Mar Iun 25, 2019 12:03 pm

Scuze

nu am multumit inca pentru ca nu imi merge inca
m-am uitat la tot ce ai scris si nu inteleg la cete-ai referit cand ai zis ca nu citesc observatiile tale
nu vad decat sa modific in program numele paginilor care nu le vreau "afectate" de stergere si ca te "certai" cu cel care a incercat sa ma ajute inaintea ta ca nu foloseste "bine" comenzile
nu sunt un cunoscator al vba-urilor, altfel il faceam singur si nici nu stiam ca trebuie platit pentru ajutor.
multumesc

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Iun 25, 2019 12:14 pm

nu vad decat sa modific in program numele paginilor care nu le vreau "afectate" de stergere
pai nu se vede ca ai inteles...uita-te la poza pusa de tine....
si ca te "certai" cu cel care a incercat sa ma ajute inaintea ta ca nu foloseste "bine" comenzile
aici chiar esti obraznic... asa se invata (nu stiu daca este si cazul tau) spunandu-i cum se face si sa nu mai foloseasca "comenzile" .select deoarece se poate si fara ele (redundant) si ar mai fi multe de spus dar pentru asta trebuie sa mai si intelegi....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de IPP » Mar Iun 25, 2019 1:14 pm

Buna ziua

@ionas811022

Eroarea poate sa apara daca in foaie nu exista nicio informatie (ca atare, nu rezultat al unei formule) de tip numeric. Caz in care codul furnizat de Indigo-ONE ar putea fi modificat, de exemplu:

Cod: Selectaţi tot

Sub StergeNumere()
Dim K As Worksheet
    For Each K In ActiveWorkbook.Worksheets
    If K.Name <> "Foaie3" And K.Name <> "Foaie4" Then
      On Error Resume Next
        K.Cells.SpecialCells(xlCellTypeConstants, 1).ClearContents
       On Error GoTo 0 
    End If
    Next K
End Sub 
Daca nu e de acolo ar trebui sa vedem un fisier exemplu concret pentru ca de multe ori dintr-o poza nu se pot afla prea multe.

@Indigo-ONE
inca mai sper sa nu ajungem in situatia in care aveati alt nume de utilizator si lucrurile s-au sfarsit... prost pentru toata lumea. Chiar daca, personal, consider ca ar fi bine sa putem beneficia (noi toti) de cunostintele dvs. superioare in materie de Excel, unele lucruri nu vor fi acceptate la nesfarsit. Pe de alta parte nu (mai) doresc sa o iau de la capat in mesaje pe forum sau private, am pierdut prea mult timp datile trecute. Voi trece la editat/sters mesaje, atat timp cat administratorii acestui forum nu vor avea nimic impotriva.

IP

ionas811022
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 23, 2014 11:57 am

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de ionas811022 » Mar Iun 25, 2019 3:19 pm

Multumesc

Am totusi o problema in genul ca dupa ce folosesc o dat butonul ( comanda de stergere), daca caompletez din nou cu valori campurile, cand vreau sa folosesc din nou butonul primesc mesajul " cannot run the macro.... the macro may not be available in this workbook or all macros may be disabled"
Unde gresesc?
De asemenea ma intereseaza daca pot selecta o arie generala pentru fiecare din respectivele sheet-uri de unde sterg valorile (de exemplu incepand cu randul 4 si cu coloana C)?
Multumesc mult

ionas811022
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 23, 2014 11:57 am

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de ionas811022 » Mar Iun 25, 2019 3:36 pm

cred ca imi dadea eroare din cauza ca nu dadusem "record" la macro.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de IPP » Mar Iun 25, 2019 4:37 pm

In general, si implicit, inregistrarea unui macro salveaza acel macro in fisierul deschis in momentul in care se inregistreaza. Fara modificari, daca incercati sa rulati acel macro in alt fisier este posibil sa apare acea eroare. De asemenea e posibil sa apara eroarea respectiva daca inchideti fisierul si la redeschidere nu permiteti rularea macro.

Codul macro poate fi modificat insa fara niste specificatii mai clare dublate eventual de un fisier exemplu (evident fara informatii confidentiale) e contraproductiv pentru oricine ar dori sa va ajute.

Asadar, in final ce cod folositi, unde este plasat el in cadrul editorului macro, cum il folositi (doar in fisierul in care e stocat sau il vreti valabil si in alte fisiere), zona de cautare-stergere celule cu valori numerice e fixa de la foaie la foaie sau se poate face ceva mai general ex. C4:Y5000 fara sa afecteze alte lucruri), etc.

ionas811022
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 23, 2014 11:57 am

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de ionas811022 » Mie Iun 26, 2019 9:21 am

Salut,

Nu prea pot sa trimit fisierele in care ma intereseaza implementarea macroului.
Respectivele fisiere mai au si alte macrouri implementate.
Zona de cautare-stergere celule cu valori numerice e fixa pentru toate sheet-urile din toate fisierele in care il vreau implementat( C4:AZZ1000) .
Multumesc

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de IPP » Mie Iun 26, 2019 10:06 am

Buna ziua

Intr-un fisier de test, in editorul macro, inserati un modul unde copiati urmatorul cod:

Cod: Selectaţi tot

Sub ClearNumbers()

'IPP - 26.06.2019

Application.ScreenUpdating = False
Application.Calculation = xlCalculationManual

Dim sh As Object
  For Each sh In ThisWorkbook.Worksheets
   If sh.Name <> "Foaie3" And sh.Name <> "Foaie4" Then
    On Error Resume Next
     sh.Range("C4:AZZ1000").SpecialCells(xlCellTypeConstants, 1).ClearContents
    On Error GoTo 0
   End If
  Next sh

Application.Calculation = xlCalculationAutomatic
Application.ScreenUpdating = True

End Sub
Editati cu numele foilor pe care le doriti excluse de la prelucrare;
Rulati macro

Daca rezultatele sunt cele asteptate, codul respectiv poate fi copiat in module noi in toate fisierele de interes cu editarea, dupa caz a denumirilor foilor ce se doresc excluse de la prelucrare

IP

ionas811022
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 23, 2014 11:57 am

Re: stergere doar valori nu formule

Mesaj de ionas811022 » Mie Iun 26, 2019 10:27 am

e super ok.
Multumesc mult.

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”