Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de gh19612005 » Mar Mar 12, 2019 9:19 pm

Buna seara!
Fisierul "WW vs XX" este un centralizator in care se copiaza zilnic, in fiecare foaie "SUC 1"...."SUC 6", informatii din fisierele "Raport Pierderi Detaliat_x", foaia "Foaie1".
Modul de lucru actual este:
1-Primesc zilnic un fisier "Raport Pierderi detaliat" care contine doar foaia "Raport Pierderi Detaliat".
2-Am un fisier sablon care contine si foaia "Foaie1" (scuzati atat lipsa de imaginatie, cat si repetarile... :oops: )
3-In acest sablon copiez in prima foaie informatia primita la pct. 1 si salvez cu numele "dataRaport Pierderi Detaliat_x". Pentru ca le tin in foldere lunare, "data" e "scurta"; se poate completa oricum, conform necesitatilor.
4-In continuare...copy/paste din Foaie1 (dataRaport Pierderi…) zona C6:H6, in foaia SUC 1 (fisierul "WW vs XX") zona C100:H100 si zona J6:M6 in zona J100:M100...si tot asa, din zona C7:H7 in foaia SUC 2, zona C100:H100, respectiv din zona J7:M7 in SUC 2, zona J100:M100.
Cam asta ar fi rutina si ar fi minunat daca s-ar putea automatiza cumva…
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de TudyBTH » Mar Mar 12, 2019 10:55 pm

Buna,

Se poate.
DAR:
- atasati un fisier "Raport Pierderi detaliat" cu denumirile din capul de tabel,
- cu un nume de fisier real din care sa se poata deduce exact formatul datei "x",
- sa contina cateva date (fictive daca sunt sensibile dar in formatul celor originale), suficiente pentru a testa codul si pentru a verifica daca data apare in tabel.

Ar fi util deasemenea daca ati spune cate ceva despre utilitatea (scopul) acestei centralizari si cat de rigid este formatul din fisierul atasat (subtotalurile lunare!)
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de gh19612005 » Mie Mar 13, 2019 9:07 am

Buna dimineata
Atasat un fisier din care am sters anumite informatii, am lasat coloanele implicate in formulele din "Foaie1".
Fisierele zilnice le putem denumi cum e mai convenabil pentru cod; cum v-am spus mai sus, acum le am in foldere (ex. "Martie 2019"), asa ca nu m-am obosit decat sa le pun cate un prefix: 01; 02; 03...
Din acest centralizator scot saptamanal, uneori lunar, grafice pentru prezentari destinate conducerii; subtotalurile lunare le pot calcula intr-o alta foaie, sau alta solutie...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de TudyBTH » Joi Mar 14, 2019 2:22 am

Aveti in atasament o varianta de centralizare.

La deschidere, fisierul creaza automat un dosar "Rapoarte zilnice" in aceasi locatie in care ati salvat fisierul Centralizator.
Tot ce trebuie sa faceti este sa introduceti rapoartele zilnice in acel dosar.
Centralizarea aduce toate sucursalele in acelasi tabel. Va recomand aceasta varianta in locul celei cu foi separate pentru fiecare sucursala. Excel este capabil sa extraga rapoarte separate pentru fiecare sucursala dar este mult mai dificil sa obtineti o situatie globala (la nivel de sediu) daca aveti datele in mai multe foi.

Nu am calculat valorile in lei. Cursurile valutare se pot descarca automat de pe site-ul BNR pentru fiecare zi in parte, astfel ati obtine valori mai precise.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 14, 2019 8:02 am

Multumesc pentru solicitudine!
In cursul zilei de azi voi aplica codul dv in real life si vom vedea daca este "compatibil"...
Am niste superiori care-mi zic "pai excelul asta nu e la fel cu ala de ti l-am dat eu" desi poate n-am schimbat decat niste culori sau dimensiuni de coloane…
Dar sper sa-i conving.

O zi excelenta va doresc!
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de TudyBTH » Joi Mar 14, 2019 10:39 am

Formatul din centralizator este doar o propunere pe care eu o recomand, dar se poate pastra formatul initial daca doriti.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 14, 2019 2:24 pm

Din pacate m-am impotmolit chiar de la inceput :(
Fisierul Raport Pierderi detaliat postat mai sus l-am copiat de trei ori si i-am schimbat data raportare (apropos, sper ca data generare nu este utilizata decat ca reper, pentru ca lunea, dupa weekend, sunt generate trei rapoarte…)
La prima rulare cod, s-au adaugat doar informatiile din fisierul 01.
Am sters datele din tabel, am rulat codul, s-au adaugat doar informatiile din fisierul 01, lasand necompletate liniile goale din tabel. Daca am sters si aceste linii, acelasi comportament, doar mai multe linii goale.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de TudyBTH » Joi Mar 14, 2019 4:49 pm

Buna,

Scuze, program facut noaptea, la o bere :)
Aveti in atasament un V2.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 14, 2019 9:38 pm

Daca se poate crea asa ceva la o bere, jos palaria!!
G.H.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Completare centralizator cu date din fisiere, zilnic

Mesaj de gh19612005 » Vin Mar 15, 2019 10:33 am

Buna ziua!
Pana aici, codul functioneaza perfect!
Am incarcat toate rapoartele din acest an si inregistrarile sunt OK.
Si am ajuns la dificultati :D :
1. In fisierul "WW vs XX" atasat in prima postare sunt calculate in coloanele "A", numerele saptamanilor, respectiv in "V", numerele lunilor, pe care le foloseam in formule cu Sumifs...Nu ar fi problema daca as putea face filtrarile respective (subtotaluri) in pivotul din foaia "Situatie1". Dar nu stiu cum.
2.Am nevoie si de coloanele "lei", numai ca nu e nevoie de cursurile valutare zilnice; la noi se face prognoza...forecast-uri, se estimeaza cu ani inainte cursul si ce fac eu aici monitorizez rezultatele...Pentru calculul valorilor in lei m-ar ajuta doua celule in care sa modific valorile Euro si Dollar in fiecare an (presupunand ca voi mai face monitorizarea asta si la anu' :lol: )
3.Problema cea mai mare este ca in fisierul mentionat, in coloanele "R" din foile "SUC 1"..."SUC 6", o persoana din alt department introduce manual cifrele pentru comparatie (ei au alti algoritmi si noua ne transmit doar rezultatul final). Ce am putea face pentru a-i usura sarcina, in sensul de a nu gresi? Ar fi varianta cu sortarea sucursalelor…
4.Nu stiu cum sa adaug mai multe coloane in tabel; sau toate calculele comparative trebuie facute cu datele din pivot?
G.H.

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”