Schimbare sursa date pivot chart

maryurs24

Schimbare sursa date pivot chart

Mesaj de maryurs24 » Joi Iun 20, 2019 4:46 pm

Buna ziua
Intrun registru am o foaie denumita AZI, in care sunt 4 pivotchart, care au sursa de date E5:I900. La sfarsitul zilei, am scris un cod care copiaza foaia AZI si o redenumeste cu numele : textul din celula J6, iar apoi sterge toate datele din foaia AZI. Problema este ca graficele raman cu sursa de date tot in foaia AZI si vor arata 0. Cum fac ca dupa redenumirea foii AZI, toate cele 4 grafice sa-si modifice sursa de date?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

maryurs24

Re: Schimbare sursa date pivot chart

Mesaj de maryurs24 » Mar Iun 25, 2019 8:04 pm

nu stie nimeni?

IPP
Moderator
Moderator

Mesaj de IPP » Mie Iun 26, 2019 9:35 am

Buna ziua

In mesajul dvs. vorbiti despre "pivot chart" dar in fisierul atasat nu am identificat niciun pivot table. Prin definitie un pivot chart trebuie sa fie legat de un pivot table.

Pe de alta parte, incercand sa aflu sursa graficelor, acolo referintele catre datele sursa pareau in regula (adica graficele din AZI se refereau la date din foaia AZI respectiv cele din 19 6 2019 la cele din foaia 19 6 2019. DAR, fata de situatiile normale, nu puteau fi editate/inlocuite sursele. Acest lucru se poate intampla din mai multe cauze si atat timp cat nici cum anume ati procedat nu e clar si nici fisierul exemplu nu e suficient de concludent...

Din punctul meu de vedere as fi procedat altfel atat timp cat crearea unui nou set de grafice pentru fiecare zi s-ar putea ca la un moment dat (peste cateva luni) sa duca la blocarea/coruperea fisierului:
-configurata o singura foaie care va fi pe post de baza de date. Aici se va salva situatia zilnica (in plus fata de structura existenta se va pune o coloana noua cu ziua calendaristica), stocata intr-un table
-o singura foaie cu graficele respective, pivot chart. Afisarea informatiei pentru o anumita zi se va putea face probabil la fel de repede ca si cautarea printre zeci de foi de calcul. In plus nu se va incarca fisierul inutil.

IP

maryurs24

Mesaj de maryurs24 » Mie Iun 26, 2019 8:27 pm

Am gandit astfel: zilnic se introduc date in foaia AZI.24 ore. pe 3 schimburi. cand in userfurm se apasa GRAFIC, se actualizeaza graficele.Tabelele pivot sunt in foaia AZI in coloana Z,AD, BH si CX, undeva in primele randuri-am lasat spatii mari intre elesa in cazul in care sunt foarte complexe sa nu dea eroare ca se suprapun. astfel se vede la fiecare apasare GRAFIC cate defecte sunt pe fiecare schimb, apoi repartizarea pt fiecare schimb in functie de culori si defecte-sunt 4 grafice
A 2-a zi la ora 7 se apasa FOAIE NOUA in userform si atunci foaia AZI se copiaza si se redenumeste cu data din ziua respectiva, iar datele din AZI se sterg si se incepe de la 0. Problema este ca graficele raman cu sursele de date tot in foaia AZI si vor incepe (si in foaia copiata) tot de la 0.Astfel in foaia copiata , desi sunt date E6:I1000, graficele vor arata 0. In fisierul atasat am schimbat eu manual sursele de date sa fac probe.
Eu am nevoie sa am o evidenta zilnica a defectelor. La sfarsitul lunii, incepem de la 0.

maryurs24

Mesaj de maryurs24 » Vin Iul 05, 2019 6:00 pm

Chiar nu mă poate ajuta nimeni?
Încă nu am rezolvat problema.
Multumesc

Indigo-ONE

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Iul 05, 2019 7:10 pm

In Userform, pentru a copia si muta datele aferente PT si graficelor, in butonul " O ZI NOUA" pune urmatorul cod:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub CommandButton4_Click()
    Dim K1 As Worksheet
    Dim K2 As Worksheet
    Dim Kpt As PivotTable
    Dim Ka As Long
    Dim rng As Range
    Set K1 = Worksheets("AZI")
    Ka = K1.Range("E" & K1.Rows.Count).End(xlUp).Row
    If Ka = 5 Then
        MsgBox "Nu sunt date!"
        UserForm1.Hide
        Exit Sub
    End If
    K1.Copy After:=Worksheets(Worksheets.Count)
    Set K2 = Worksheets(Worksheets.Count)
    K2.Name = K1.Range("J6").Value
    Set rng = K2.Range("E5:I" & Ka)
    For Each Kpt In K2.PivotTables
        Kpt.SourceData = rng.Address(ReferenceStyle:=xlR1C1)
    Next Kpt
    ActiveSheet.Shapes.Range(Array("Rounded Rectangle 2")).Select
    Selection.Cut
    K1.Range("E6:H" & Ka).ClearContents
    ActiveWorkbook.RefreshAll
End Sub
Evident sterge vechiul Sub CommandButton4_Click()

PS la apasarea butonului GRAFICE eu nu as ascunde UserFormul, dar l-as inchide dupa apasarea butonului " O ZI NOUA".
Cred ca s-ar putea optimiza un pic si celelalte coduri din UserForm...

Stiu ca stii, dar nu stiu ce stii...

maryurs24

Mesaj de maryurs24 » Sâm Iul 06, 2019 5:13 am

Mulțumesc. Azi o sa fac proba

maryurs24

Mesaj de maryurs24 » Sâm Iul 06, 2019 6:54 am

E perfect. Mulțumesc mult

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”