Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de Catalin B. » Sâm Oct 19, 2013 1:20 pm

Partea faina e ca toata lumea are dreptate, fiecare din punctul lui de vedere... Nu pot sa nu observ ca regulamentul spune : "Castigatorul MARELUI PREMIU NU poate fi un utilizator care a mai castigat "marele premiu" "; cu alte cuvinte, nu conteaza daca s-a primit sau nu premiul, total sau partial... deci si Lucian are dreptate din punctul lui de vedere :idea:
Evident ca mesersmith e scos din concurs (doar de la marele premiu) pe nedrept, la fel de evident e si ca regulamentul nu cuprinde aceste cazuri, deci e incomplet.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 1:24 pm

Catalin, pai asa e si mai grav. Asta inseamna ca nu atribuim corect semnificatia cuvantului a castiga.
Cand castigi ceva, se presupune nu doar ca ai fost desemnat castigator, ci ca ai si primit premiul castigat.
Oricum, nu cred ca poti numi pe cineva ca si castigator al unui oarecare lucru, daca acesta nu a primit acel lucru, in intregul lui.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de smcsa » Sâm Oct 19, 2013 1:32 pm

A se vedea si semnificatia din DEX a verbului "A castiga".
Colegul a castigat concursul, dar nu a intrat in posesia premiului. Asa e mai clar ?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 1:45 pm

Stii ce-i culmea? Eu nu ma cerut vreun ajutor de vreun fel, incorect sau mai stiu eu cum.
Pur si simplu nu mi s-a parut corect ca sa fiu pacalit de doua ori, prima data cand am acceptat cu buna stiinta un premiu de 3 ori mai mic, si acum, cand cica pentru ca am castigat premiul ala diminuat de 3 ori, nu mai am voie sa particip. Pffff...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de Catalin B. » Sâm Oct 19, 2013 2:13 pm

smcsa scrie:A se vedea si semnificatia din DEX a verbului "A castiga".
Colegul a castigat concursul, dar nu a intrat in posesia premiului. Asa e mai clar ?
Era clar de la bun inceput, sunt de aceeasi parere. Am si precizat ca regulamentul este incomplet, deci defavorabil lui mesersmith.
Eu cel putin, ii sustin punctul de vedere, si cum am mai spus, ar trebui sa primeasca si oficial dreptul de participare si pentru marele premiu, nu doar pentru celelalte premii.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 2:26 pm

Ciudat, eram in chrome si citeam pe forum si la un moment dat mi-a aparut un mesaj in care se spunea ca nu am voie sa preiau si sa distribui continut de pe acest forum.
Probabil asa o fi, insa intr-un fel trebuie sa ma apar si eu, pentru ca toate postarile astea, precum si mesajele private din cutia mea, pot fi sterse oricand.
Cert este ca timp de mai bine de 10 minute nu am mai putut intra de pe pc, semn ca fusese banat ip-ul. Apoi, la fel de brusc, am putut intra. Nu stiu ce a fost, dar daca o sa vedeti ca nu mai postez pe niciunde, sa stiti ca am fost banat pentru ca am cerut sa nu fiu pacalit de mai multe ori.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de Catalin B. » Sâm Oct 19, 2013 6:32 pm

mesersmith scrie:Ciudat, eram in chrome si citeam pe forum si la un moment dat mi-a aparut un mesaj in care se spunea ca nu am voie sa preiau si sa distribui continut de pe acest forum.
Probabil asa o fi, insa intr-un fel trebuie sa ma apar si eu, pentru ca toate postarile astea, precum si mesajele private din cutia mea, pot fi sterse oricand.
Cert este ca timp de mai bine de 10 minute nu am mai putut intra de pe pc, semn ca fusese banat ip-ul. Apoi, la fel de brusc, am putut intra. Nu stiu ce a fost, dar daca o sa vedeti ca nu mai postez pe niciunde, sa stiti ca am fost banat pentru ca am cerut sa nu fiu pacalit de mai multe ori.
Era un subiect serios totusi, desi titlul se refera la SF, dosarele X nu erau in discutie :D
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 6:40 pm

Ai dreptate, eu povesteam ca se comporta ca si cum as fi fot banat dupa ip.
Cert este ca dupa 10 minute am putut reintra.
Toate celelalta site-uri pe care le aveam deschise in Chrome, functionau corect. D-zeu stie ce-o fi fost.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Oct 19, 2013 7:37 pm

mesersmith, regulamemtul este in favoarea ta, nu exista pe acest forum nicio "teorie a conspiratiei".
Nimeni nu are voie sa baneze pe nimeni fara un mesaj explicativ care sa fie conform cu regulamentul.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 7:39 pm

Dr Excel, Lucian, ca lui i-am scris nevoind sa te deranjez pe tine cu fleacuri, Lucian spune exact ce spuneam eu si mi-a spus cu subiect si predicat ca nu ma calific la acest concurs pentru ca am mai castigat un super premiu.
Ori eu simt si stiu ca nu am mai castigat niciodata un super premiu, pentru motivele pe care le-am exlicat.
Multumesc pentru raspuns.

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”