sugestie coduri access.

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 2:20 pm

cred ca explicatiile din cadrul codului ar trebui sa fie in engleza.
si, explicatiile detaliate, sa fie in romana.
eu asa am facut si cred ca e ok.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 2:52 pm

Na, asa imi trebuie daca m-a facut mama inginer* :lol:

N-am nimic impotriva Copy / Paste, ci impotriva "aruncarii" de coduri ca aici Comanda care sa imi trimita un email

*Asemanarea dintre un inginer si un caine este ca amandoi au privire inteligenta, dar nu se pot exprima.

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mar Noi 01, 2011 3:01 pm

Cineva care nu stie ce-i ala "Invalid accelerator table handle" nu va pricepe nici atat cu ce se mananca "Nevalid accelerator tabelul mâner". :)
Scuze, am tradus cu Google... :lol:

Acuma serios.
Insist cu comentariile in engleza, mai ales pentru invatacei.
Daca-i inveti sa puna comentarii in romana, asa vor face si in "the real programming life".
Si in plus, invataceii din ziua de azi stiu mai bine engleza decat stim noi... ;)

In fine, nu are rost sa ne certam cu asta aici.
Pentru codul sursa din forum poate fi o recomandare, dar nu si regula.
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mar Noi 01, 2011 3:13 pm

smcsa scrie: [...]
N-am nimic impotriva Copy / Paste, ci impotriva "aruncarii" de coduri ca aici Comanda care sa imi trimita un email
[...]
Nu te-ai prins. Codul ala e absolutely OK dar e scris in CPL :lol:
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 4:01 pm

important este sa facem.
si sa largim aria de disctutii.
pt ca, ovidiule, nu ma lasa adn-ul sa fiu de acord cu tine cand faceai referire ca forumul e stufos.
mie asta mi se pare suficientza(am scris asa ca sa se inteleaga) si de asta m-am aprins un pic.


daca-mi dai voie, si pe codexpert.ro nu ar strica sa va adresati si inceparetilor.
adica, in momentul in care intri pe un forum de o anumita specialitate si acolo sunt numai guru si isusi cristosi, iti cam iei mersul, ca nu prea e de tine.
daca nu esti un tip ambitios, te cam sperie subiectele tratate si modul unor astfel de cristosi de a trata foarte de sus anumite subiecte si pe anumiti colegi.
e drept, ca nu trebuie sa si educam oamenii, sa le bagam cu forta informatie pe gat, dar totusi...preocuparea unora dintre cei care au invatat un anumit lucru, de a rade si de a trata foarte de sus invataceii, mi se pare strigatoare la cer.
si pt ca tot am vorbit de codexpert, cred ca o aplecare asupra inceparetilor nu ar strica.
a se vedea materialele de tip tutorial de pe portalul itlearning.
eu am intrat acolo si, deocamdata, nu am ce sa citesc, pt ca nu pricep.
trebuie s-o iau cu inceputul.


si daca tot veni vorba...ca am facut praf postarea asta...voi cu ce limbaj de programare ma sfatuiti sa abordez prima oara?
m-am jucat putin cu vb si java, doar cateva chestii introductive.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 4:13 pm

Depinde ce vrei. Imi amintesc de fraza lui Steve Jobs catre CEO-ul pe care l-a luat de Pepsi-Cola (si care l-a si dat afara pe Jobs ;) ): "Vrei sa vinzi toata viata apa cu zahar sau sa schimbi lumea ?"
Adica vrei sa fii legat de Office sau sa faci SI altceva ? VBA in primul caz, VB.NET in al doilea caz (sau C#.NET daca te gandesti sa-ti schimbi serviciul). Dar noi am mai discutat asta :)

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 4:22 pm

da, am mai discutat si deja am rasfoit putin vb.net.
si nu, nu vreau sa fac office toata viata.
dar daca discuti cu unul care face java, zice ca ala e cuiul lui pepelea.
daca discuti cu un guru c++, evident ca al lui e mai tare.
deocamdata, pe mine ma intereseaza sa ma obisnuiesc cu un limbaj si sa si pot realiza relativ repede ceva aplicatii, ca de imaginatie nu duc lipsa.

si faza cu jobs e criminala...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 4:43 pm

Cand am inceput eu cu Pascal-ul, programatorii in Assembler erau "cei mai cei" (parerea lor) - chiar daca eu terminam mai repede acelasi program. Cand am invatat pe vremea lui "ăla" Basic, Fortran-istii si Cobol-istii se uitau de sus la asa ceva - chiar daca eu terminam mai repede acelasi program (si nici nu omoram copacii cu cartele perforate :D ). Cam ca si Mac - PC sau Windows - Linux.

Pana la urma conteaza CE scoti, CUM scoti de priveste doar pe tine.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 5:15 pm

de ex, mai mult imi place vb.net decat java.
dar, nu pot trage nicio concluzie deocamdata, pt ca sunt la inceputul inceputului.

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mar Noi 01, 2011 7:13 pm

@mesersmith:

Te rog frumos sa retii urmatoarele raspunsuri:
  • am zis ca sprijin ideea pe care ai propus-o aici cu anumite observatii; oricum va trebui bine argumentata ca sa fie si "aprobata".
  • faptul ca spun ca nu e bine ca un forum sa fie prea stufos e parerea mea personala si oricum aici nu eu hotarasc ce si cum se adauga;
  • nu agreez ideea unui forum special pentru "incepatori" pentru ca nu se pate face o distinctie clara intre problemele de incepatori si cele de nivel mediu si avansat; stiu asta din alte forumuri;
  • nu am tratat "de sus" nici aici nici in alta parte pe alti colegi;
  • nu m-am legat niciodata de tine personal sau de activitatea ta pe forum;
  • gluma de la cafenea a fost o gluma si ma asteptam s-o iei ca atare; daca as fi stiut dinainte reactia ta nu as mai fi facut-o;
si urmatoarele sfaturi:
  • in general, in forumurile de discutii, cei care dau raspunsuri/rezolvari o fac voluntar, pe timpul lor si nu castiga bani din asta; in consecinta:
    • nu trebuie sa te atepti sa primesti raspunsuri/rezolvari la comanda;
    • nu astepta neaparat din partea lor o atitudine gen "clientul nostru stapanul nostru";
    • nu trebuie sa sari in sus imediat ce simti/crezi ca unul te ia peste picior;
  • atunci cand te enerveaza cineva, incearca sa nu (over)reactionezi pe moment; lasa forumul, fa altceva pana te calmezi si raspunde dupa aceea;
  • asculta si pe altii ce spun, tine cont si de parerile lor, n-o tine mereu tot pe a ta;
  • evita pe cat posibil atacurile directe la persoana, mai ales cu cineva care umbla high-profile (nu semneaza ca viteazul anonim).
Eu ma opresc aici.
Daca mai ai ceva sa-mi spui referitor la ce-am discutat aici, te rog sa-mi trimiti un PM sau un e-mail!

Thank you!
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”