sugestie coduri access.

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 7:51 pm

Posturile mele de dinaintea astuia al tau, nu faceau nicio trimitere la tine.
Chiar niciuna.
Ce a fost la cafenea, s-a incheiat acolo, eu cel putin asa am inteles.

1-Faptul ca sprijini o idee care e posibil sa duca la o crestere a activitatii pe forum, e salutara si cred ca ar trebui sa faca parte din "fisa postului".
2-Nici eu nu am spus ca nu ar fi parerea ta, este, cum tot asa a mea e pe dos si nici eu nu hotarasc ce si cum, pt ca daca as hotari eu, l-as face mai ceva ca si carefour :P
3-Nu am spus niciunde sa existe sau sa se infiinteze forumuri de incepatori, ci doar sa se regaseasca si ei in diverse tutoriale, asa cum e aici.
4-Aici nu stiu si nu comentez ca nu am ce
5-Nici nu aveai de ce, pt ca sunt convins ca nu ai citit tot ce a scris fiecare user si nu ai fi avut justificare pt un astfel de lucru. Eu le-am citit pe ale tale, pe toate. :P
nici eu nu am nimic cu tine personal si sper sa colaboram in conditii normale.
6-Referitor de gluma la care eu am reactionat altfel de cum ai fi vrut tu, hai sa cautam sa vedem la cate alte zeci de glume am reactionat asa cum ai vrut tu.


referitor la sfaturi:

Tot ce ai scris aici sunt chestii pe care le-am scris si eu altor colegi in repetate randuri si mi se pare cel putin ciudat ca o faci si tu cu mine, pt ca sunt sfaturi care se dau celor care nu au deloc experienta de forum si nu e cazul meu. Sincer, nu-mi place si mi se par spuse "de sus".
Ultimele trei sfaturi, aproape ca sunt jignitoare, parca ma si vad pe mine vorbind cu fiica-mea.
pacat.


Daca te uitai in topicul asta cu atentie, ai fi vazut ca nu exista nicio umbra de raca sau cearta, nici cea mai mica intentie de asa ceva.
Acum ai luat-o tu aiurea si iar poluam topicurile degeaba.
Daca tot vroiai sa-mi dai niste sfaturi, de ce nu ai facut-o la intrebarea mea cu privire la ce limbaj de programare sa accesez? Poate sa ma si ajuti un pic, de ce nu?
Evident, nu e obligatoriu, dar te-ai obosit cu 6-7 sfaturi, si eu iti cerusem doar unul.

Si e cazul sa incetam, si eu si tu, ca sunt convins ca ne-am plictisit destul colegii cu prostiile astea. Si vorbesc serios.

Seara faina.

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mie Noi 02, 2011 7:50 am

smcsa scrie:Problema pe care o vad eu ar fi urmatoarea (fara a se considera un post "contra", ci doar o completare):
Daca doar postam proceduri "decupate" din aplicatii concrete, specifice, nu facem mare lucru. Mai bine ar fi ca acele proceduri sa fie parametrizate, pentru a putea fi folosite indiferent de aplicatie, baze de date sau tabele. Plus toate verificarile posibile sau imposibile, cu Error Trapping, Exit curat (fara mesaje de eroare date de VBE), cu mesaje de eroare in romaneste si clare si, mai ales, codul sa fie comentat in romaneste (in interiorul mesajului sau al codului). Si cel care posteaza sa specifice: testat in versiunile 2003, 2007 etc. Si chiar sa testeze. Au cam fost situatii in care Xulescu, mai atent la numarul de posturi decat la a ajuta, a dat un Copy / Paste la un cod de pe Internet, cu comment-uri in engleza, mesaje in engleza, fara ca macar sa-l testeze. Ca sa nu mai vorbesc de situatia in care nici macar nu avea legatura cu subiectul discutat. Adica ce am facut eu aici, cand am copiat codul din OpenOffice, unde il foloseam si l-am "aruncat" fara sa-l testez in Excel (nu, nu era nici un concurs) :lol:
Ai perfecta dreptate.
Sunt pe net destui code monkeys si script kiddies. ;)
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”