Condica de reclamatii si sugestii

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Apr 29, 2010 12:44 pm

Sau mai este o varianta, daca nu te descurci cu ceea ce iti este recomandat: poti sa platesti serviciile unui trainer pentru a-ti oferi asistenta in realizarea proiectului.

mariusc

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de mariusc » Mar Mai 04, 2010 11:43 am

Alexx scrie:Sau mai este o varianta, daca nu te descurci cu ceea ce iti este recomandat: poti sa platesti serviciile unui trainer pentru a-ti oferi asistenta in realizarea proiectului.
Salutare,

Eu sunt foarte interesat de aceasta varianta . Rog persoana care poate asigura un astfel de training sa ma contacteze pe privat, sau aici - eu nu am nimic impotriva - pentru a discuta in detaliu despre un astfel de proiect.

Va multumesc,

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Corvin » Sâm Mai 22, 2010 2:28 pm

Salut!

Doresc sa va anunt pe aceasta cale ca nu am primit nici pana acum premiul de la concurs, este vorba de manualul STEP BY STEP MICROSOFT OFFICE POWER POINT 2007... :cry:
...si inca ceva, nu inteleg de ce nu se permite pe formum atasarea unor kit-uri de instalare pentru aplicatii de tip Microsoft Access 2007 Runtime, sa fie oare din cauza faptului ca ocupa spatiu foarte mare?!...

Va multumesc anticipat!

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr. Cloud » Sâm Mai 22, 2010 2:36 pm

1. Legat de premii, colegul nostru a inaintat lista la Microsoft, dar acum depinde de ei si de firma de curierat.
Luati legatura cu smcsa pe privat.
2. Pe forum nu sunt permise anumite extensii, deoarece pot avea efecte negative: exe, xla, xlam, bmp, flash, etc.
Daca aveti vreo aplicatie, o puteti arhiva.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Mai 22, 2010 4:01 pm

Corvin scrie:...si inca ceva, nu inteleg de ce nu se permite pe formum atasarea unor kit-uri de instalare pentru aplicatii de tip Microsoft Access 2007 Runtime, sa fie oare din cauza faptului ca ocupa spatiu foarte mare?!...
Avand in vedere ca acesta este in principal un forum de discutii, mi se pare inutil sa se ataseze "biblioteci" de functii sau aplicatii disponibile in mod "public" direct de pe site-ul producatorului si mai degraba as prefera un link catre site-ul original, si asta din mai multe motive, printre care:

1. Securitatea utilizatorului/vizitatorului: chiar daca cineva publica/ataseaza o aplicatie (indiferent de natura ei EXE/VBS/XLSM/ACDDB) cu bune intentii, exista sansa ca aplicatia sa fie virusata sau codul alterat in asa fel incat poate crea probleme celui care o foloseste. Eu intotdeauna caut sa descarc aplicatii direct de pe site-ul producatorului si sa evit pe cat posibil siteurile "intermediare" (inclusiv cele de tipul cnet.com)

In plus, in cazul "specific" kiturilor de gen "runtime" este mult mai bine sa se publice link-ul direct catre site-ul producatorului pentru ca acesta poate publica versiuni imbunatatite iar cei care vor da peste link mai tarziu vor avea avantajul ca vor fi trimisi catre ultima versiune nu cea care ar ramane "atasata" - de ex. pentru Adobe Reader este preferata adresa http://get.adobe.com/reader/ - aici in urma cu cateva luni gaseai Adobe Reader 9.0 (sau chiar 8.x), acum este 9.3, maine... cine stie... ;)

2. Incarcarea serverului - unele kit-uri cum ar fi de ex. .Net Framework au sute de MB iar altele sunt specifice sistemului de operare (pentru XP este unul, pentru Windows 7 altul) si atunci s-ar ocupa in mod inutil spatiul pe disc - moment in care nu ar avea de castigat decat cel care gazduieste site-ul pentru ca dupa cum se stie plata pentru gazduire se face si in functie de spatiul de stocare alocat...

3. Mai ales cand vorbim de Microsoft, dar si alte firme "mari" chiar daca link-ul pare a fi unul singur - in spatele lui pot sta zeci (ca sa nu zic sute) de servere care distribuie incarcarea de asa natura incat sa nu fie gatuita comunicatia si fiecare sa descarce cu o viteza rezonabila... iar eu ma indoiesc ca hosterii din romania (si chiar si din afara) vor pune la dispozitie o ferma de servere fara un cost "pe masura"...

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Corvin » Sâm Mai 22, 2010 5:02 pm

Multumesc pentru raspunsurile dvs. totusi raman sceptic in ceea ce priveste faptul ca o aplicatie de tip Access runtime poate fi virusata. Dupa cate stiu eu, o aplicatie Access (fiser executabil - in format "Access") nu poate fi nici decompilata si nici nu poate fi virusata tocmai datorita faptului ca nu este un fisier cu extensia .exe. In ceea ce priveste kitul de instalare pe care-l realizeaza instrumentul Access Developer Extension, chiar daca este arhivat (si verificat in prealabil cu un antivirus) tot ocupa spatiu mare intrucat asa dupa cum stiti el inglobeaza si varianta "scurta" a Access-ului, varianta Runtime, care se instaleaza in registrii Windows-ului. Este adevarat ca la construirea kit-ului exista optiunea de a ingloba varianta runtime sau de a cere celui care instaleaza pachetul sa o descarce, totusi aleg prima varianta din pricina faptului ca eu utilizez, pe baza de licenta (se intampla mai rar in Romania acest lucru), o varianta de Office Professional 2007, in limba romana si pentru a nu fi obligat sa realizez o biblioteca de functii de tratare a erorilor, care sa furnizeze mesaje de eroare in limba romana, folosesc versiunea de Access runtime in limba romana. Acum, chiar daca utilizatorul va avea Access-ul instalat in computer, in limba engleza, aplicatia va apela pentru executare, varianta runtime din limba romana. Singurele neajunsuri care ar putea sa intervina, functie de ce versiuni de windows sunt instalate pe calculatoarele tinta sunt legate de existenta sau inexistenta patch-urilor de limba romana atat ale XP-ului, cat si ale Win 7. Recomandat este, pentru kit-urile care le realizez eu sa existe in prealabil aceste patch-uri instalate, altminteri nu vad ce probleme ar putea interveni.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Mai 22, 2010 5:37 pm

Ai dreptate in ceea ce priveste aplicatiile create "in-house" de tine sau oricine altcineva... eu "generalizasem" doar strict partea de "runtime" gen .NET framework si altele asemenea... dar in cazul aplicatiilor de care spui tu nu ai decat 2 variante:

1. Separi aplicatia "pe module" de instalat in asa fel incat si dimensiunea de atasat sa se incadreze in limitele acestui forum (nu stiu care sunt acestea insa...) astfel incat fiecare utiliztor sa descarce doar ce are nevoie sa instaleze suplimentar pentru a rula aplicatia facuta de tine - dezavantaju ar fi ca userul ar trebui sa fie "constient" de ce anume are de facut/instalat - iar majoritatea "producatorilor" ne-au obisnuit cu lansarea unui singur executabil care sa stie ce are de facut fara sa mai streseze utilizatorul cu "detalii"... ;)

2. Arhivezi "mutivolum" si atasezi toate "partile" rezultate... numai ca in functie de limitele acestui forum (despre care asa cum spuneam si mai sus - nu stiu care sunt) s-ar putea sa fii nevoit sa atasezi 2-3 fisiere sau chiar 20-30... :roll:

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Mai 22, 2010 6:28 pm

dar ce inseamna virus?

pot foarte bine sa fac o aplicatie access care trimite spam tuturor adreselor de email gasit in agenda Outlook

iar mail-urile sa contina link-uri catre site-uri clonate care cer date confidentiale de la useri (fishing)

sau mai "frumos", mail-uri ce contin exe-uri virusate

deci? cine si-ar putea asuma acest risc?

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr. Cloud » Sâm Mai 22, 2010 6:45 pm

Las' ca am vazut eu o dracie de genul asta.
Am lucrat cu un programator si acesta a vrut sa se razbune pe un coleg de al lui si ce credeti ca a facut.
I-a trimis un fisier Excel (era un raport de care avea nevoie colegul) si la deschidere rula un cod macro care i-a umplut desktop-ul cu 'nspe mii de foldere goale.
Asta nu ar fi fost mare problema, dar acel cod avea o bucla si rula continuu.
A rulat asa pana i-a blocat PC-ul si a trebuit sa il inchida.
De aceea aici cautam sa lucram cu sursa deschisa pt. a evita asemenea probleme si de aceea si punem codul in cadrul mesajului ca sa se vada ce stie sa faca.

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Corvin » Sâm Mai 22, 2010 7:23 pm

Aoloooo..... :lol: :lol: :lol: am ajuns ca in bacul aceela...¨unde dai si unde crapa¨... pai eu ma refeream ca nu poate fi o aplicatie Access virusata, nu ca nu ar putea fi ea insasi un virus. Aici problema este de cu totul si cu totul alta natura. In primul caz, o aplicatie, la modul general, ar putea fi virusata fara stirea celui care o posteaza, pe cand in cel de-al doilea caz lucrurile stau tocmai pe dos... nu stiu,...daca ajungem sa gandim asa de negativist, daca ajungem sa ne speriem si de umbra noastra....dar, pana la urma de aceea se instaleaza pe computere programe antivirus. Ideea era ca daca s-ar fi putut posta si kit-uri de aplicatii Access runtime, poate multa lume, care nu este in cunostinta de cauza de ceea ce poate face Access-ul cu adevarat si-ar schimba parerea. Statisitic vorbind, in lume predomina aplicatiile de baze de date de tip desktop (Access, Fox Pro), de dimensiuni mici si medii.
Pe de alta parte, credeti-ma si de altfel sunt convins ca stiti si voi mai bine ca mine, exista foarte multe persoane care reproseaza si pe undeva pe buna dreptate, ca Access-ul nu realizeaza ca FoxPro-ul fisiere de tip .exe, fapt cel face mai neatractiv, din multe alte puncte de vedere, neluandu-se in calcul totusi ca se pot realiza kit-uri de instalare pe baza variantei runtime. Sincer, si eu reprosez celor de la Microsoft faptul ca nu au facut un container al bazei de date similar celui de la Fox Pro, ca sa permita ulterior realizarea de fisiere executabile, in adevaratul sens al cuvantului, dar asta este...sunt convins ca nici ei nu au banuit la inceput ce impact pozitiv va avea acest SGBD si probabil ca acum n-au cum sa mai revina sa modifice intreaga structura, decat daca ar renunta la compatibilitatea cu fisierele din versiunile mai vechi :)

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”