Condica de reclamatii si sugestii

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de smcsa » Mar Iun 01, 2010 10:46 am

Imi permit si eu sa ma bag off-topic :oops:
Eu cred ca MS NU VREA sa modifice Acces sa stie ce stie FoxPro, asa cum FoxPro nu va stii niciodata ce stie MS SQL. Pentru ca totul se reduce la bani: O licenta Access este putin peste 1.000 lei, una de VisualStudio (toate componentele) este aproape 4.000 iar cea de FoxPro este 3.300.
Daca ai putea face cu Access ce poti face cu FoxPro, cine ar mai cumpara FoxPro ? Daca ai putea face cu FoxPro ce poti cu VisualStudio + MS SQL, cine ar mai cumpara VS + MS SQL ?
Aici e vorba de "cui i se adreseaza produsul". Am piata office, am piata enterprise mici si mijlocii si am piata enterprise mari. Niciodata nu vor face un produs pentru o piata mai mica (mai mica ca venituri pe unitatea de produs) care sa mearga pe o piata mai mare, adica nu vor face Access bun pentru o aplicatie ERP + CRM + acces de pe mobile la o firma cu 400 de clienti. A, ca s-ar putea trage de par, asta e altceva.
Ca fost dezvoltator de aplicatii DB, eram foarte multumit de FoxPro si ma intrebam: daca toate softurile de conta din RO sunt scrise in FP (deci, eu credeam ca asta e majoritatea si la nivel mondial), la ce mai trebuie VisualStudio si MS SQL si alte chestii mult mai scumpe. Asta pana am pus mana pe Sybase si am vazut ca, hopa, parca poti sa faci mai multe cu asta.
Statistic vorbind, or fi aplicatiile Acces foarte raspandite, dar la nivelul nostru. De exemplu Small Business Server permite maxim 75 de clienti (cate firme din Romania, excluzand cele venite de afara, au nevoie de mai mult), iar Essential Business Server, care e pentru mid-size permite pana la 300 de clienti (din nou, cate firme romanesti sunt la nivelul acesta). Ce vreau sa zic e ca ce e mare pentru noi e mic pentru MS. Si ce e mare in RO e mic in tarile cu autostrazi :lol:

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Corvin » Dum Iun 06, 2010 9:14 am

Nici nu se pune problema ca Access-ul sa faca tot ce face FoxPro-ul, sau ma rog, tot ceea ce poate face Visual FoxPro. Singura solicitare pe care as ¨indrazni¨ sa o am, si asa cum am mai discutat si cu alte cunostinte si a altora, este modificarea containerului bazei de date pentru a se permite realizarea de fisiere de tip *.exe, chiar daca, sa zicem, pentru asta, Microsoft, ar trebui sa faca o versiune stand-alone, diferita de cea actuala si pe care sa o vanda separat si evident pe alti bani, dar sa o faca, zicem noi, adeptii acestui program. Ar putea sa-i spuna si Access Professional, n-ar deranja pe nimeni, chiar daca nu ar exista compatibilitate cu versiunile anterioare, n-ar deranja pe nimeni.
S-ar pune problema, asa cum bine ai si subliniat, daca s-ar mai vinde Visual FoxPro, in cazul asta?!...eu zic ca da, si asta pentru simplu fapt ca fiecare dintre cele doua SGBD-uri are cel putin ca diferente majore, propriul limbaj de programare (ca sa nu mai vorbim de alte facilitati pe care Visual FoxPro-ul le are, comparativ cu Access-ul), ceea ce nu ar duce la migrari masive intr-un sens sau altul, parerea mea. Stiu, ai putea zice, pai, de ce nu utilizezi Visual Basic, atunci?!...pai, nu este chiar acelasi limbaj de programare, ti-as raspunde, chiar daca sintaxa este aceeasi... :) si oricum Visual Basic (produsul, nu limbajul) a fost proiectat sa mai faca si altceva, nu numai aplicatii de baze de date, deci, adeptii acestui produs au ce sa faca, daca, cumva, cineva ar crede ca in situatia in care ar exista un ¨Access Professional¨, ar exista un conflict de interese in ograda Microsoft-ului.
Cu alte cuvinte, raman la aprecierea ca acest produs sau o alta versiune, ar trebui sa aiba aceasta facilitate si anume, posibilitatea de a face fisiere de tip *.exe. ;)

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de smcsa » Dum Iun 06, 2010 11:09 am

Corvin scrie: si oricum Visual Basic (produsul, nu limbajul) a fost proiectat sa mai faca si altceva, nu numai aplicatii de baze de date
Ei da, Doamne ce-mi lipsesc indecsii, scan, Rushmore si alte bunatati :(

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr.Excel » Dum Iun 06, 2010 12:25 pm

Eu cred ca MS NU VREA sa modifice Acces sa stie ce stie FoxPro
FoxPro a murit, raman doar doua SGBD-uri la MS:

entry-level - Access

it pro - SQL Server

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iun 07, 2010 9:41 am

Dr.Excel scrie: FoxPro a murit...
Inca nu a murit... sau cel putin nu de tot... ;) Conform spuselor MS (Microsoft Visual FoxPro Roadmap) VFP 9 va mai fi "suportat" pana in 2015, dar nu va mai exista un VFP10 (A Message to the Community) dar versiunea cu numele de cod "Sedna" (si care ar fi trebuit sa fie versiunea 10) este disponibila ca "Open Source" si dezvoltata acum pe codeplex.com si care se pare ca a luat-o in 2 directii: VFPx si VFPy si poate cine stie... va avea un nou succes... ;)

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de smcsa » Mar Aug 02, 2011 8:57 am

Eu vreau Tapatalk

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de mesersmith » Sâm Aug 13, 2011 9:32 pm

nu stiu exact care e si cum e faza cu tapatalk, insa am incercat sa bag forumul asta in el si se pare ca nu-l suporta.
stie cineva detalii?

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de smcsa » Dum Aug 14, 2011 11:36 am

E un plugin care trebuie instalat de catre admin-ul forumului si se obtine o interfata pentru mobile (practic plugin-ul identifica user agent-ul browser-ului si serveste pagini formatate pentru mobil). Intra pe htc-club.ro si o sa vezi diferenta. E mult mai usor sa postezi.
Dar debinde si de OS-ul mobil, mi se pare ca Windows nu stie (cel putin asa era anul trecut, acum posibil, daca stie sa stie doar WP7, vezi la ei pe site.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de mesersmith » Dum Aug 14, 2011 2:49 pm

am cea mai tare racheta de pe planeta cu android gingerbread parca.
am instalat tapatalk, dar daca zici ca trebuie sa instaleze cineva ceva, asta e, mai asteptam.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Condica de reclamatii si sugestii

Mesaj de smcsa » Dum Aug 14, 2011 3:07 pm

Pai de aia am scris aici (a doua oara), poate se sesizeaza cineva la vox populi. phpBB e suportat. Totusi, suntem in 2011 si Internetul mobil e in crestere !

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”