FAQ

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

FAQ

Mesaj de Antidinamicul » Joi Sep 23, 2010 7:38 am

Vroiam sa scriu un subiect nou si am intrat pe FAQ, cine a scris acolo ? : "Cum deschid un subiect în forum?
Pentru a deschide un subiect nou în forum, apăsaţi pe butonul specific, fie din forum, fie pe ecranul cu subiecte. "
Mi-a placut cum trebuie sa apasam pe buton. Am inteles , deci trebuie apasat butonul, eu nu stiam si incercam sa il ciocanesc cu degetul in ecran sau sa vorbesc cu el, deci trebuie apasat aaaa, acum inteleg , mi-a fost de mare ajutor acest hepl : mi-a spus ca trebuie sa gasesc un buton si sa apas pe el . Ma rog, ar mai fi fost niste amanunte cum ar fi unde este pozitionat butonul, cum arata, ce scrie pe el dar nu cred ca ar fi fost importante.Ca m-a derutat si permisiunile : nu ai permisiunea de a deschide subiect nou, nu ai ... nu mi se permite nimic, mi-am zis, uite ca scrie si in help :"Facilităţile care vă sunt disponibile sunt trecute în partea de jos a ecranului" eu nu aveam nici una , m-am mai lamurit dupa ce am mai apasat cateva butoane.
Pai tocmai ca pe " butonul specific " scrie TOPIC NOU si nu Subiect nou, dar ma rog, o sa ma acuzati ca nu am mai fost niciodata pe un forum in loc sa va bucurati , si apoi ce ar mai insemna FAQ daca sunt forumist in sange :?:

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: FAQ

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Sep 23, 2010 7:47 am

Eu cred ca atata timp cat ai fost in stare sa iti faci cont, esti in stare sa gasesti un buton care iti permite sa deschizi un subiect/topic nou.
Legat de permisiuni, acestea iti arata ce poti face cand ai cont sau nu.
Daca nu ai cont facut sau nu esti autentificat, normal ca nu ai voie sa faci anumite lucruri.

Acel FAQ este generic. Nici pe alte forumuri nu o sa vezi scris: apesi pe butonul TOPIC NOU, buton localizat in partea stanga la x cm sub antetul paginii si la x cm de partea stanga a display-ului.
deci trebuie apasat butonul, eu nu stiam si incercam sa il ciocanesc cu degetul in ecran sau sa vorbesc cu el, deci trebuie apasat aaaa, acum inteleg , mi-a fost de mare ajutor acest hepl
Eu nu inteleg de ce ai despicat firul in patru. Cum ai fi vrut sa apara scris?
"Exista un buton numit H. Trebuie realizata o actiune asupra acelui buton ca sa poti scrie pe forum."
Normal ca scrie apasa pe el, ca poate altul crede ca acel buton este o poza.

E cam ciudata nemultumirea ta, dar ma rog.

Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FAQ

Mesaj de Antidinamicul » Joi Sep 23, 2010 8:28 am

Sufar de mania contrazicerii, asa ca te rog nu ma contrazice daca nu esti sigur.
"Nici pe alte forumuri nu o sa vezi scris: apesi pe butonul TOPIC NOU, buton localizat in partea stanga "
http://www.techsupportforum.com/faq.php ... w_faq_item
How do I post a message?
To post a topic follow these steps. We are going to use a problem with a sound card for example.
1. Find the approriate section to post your problem, in this case the Sound Card section.
2. Hit New Thread which can be found on the left side of the screen just above the Threads in Forum and bellow the Threads in Forum list. Click here for an screenshot of button.

ma asteptam ca pe aici macar sa fie totul limpede si clar de inteles ca sunteti in domeniu, nimic altceva, in rest mai am multe de invatat,ca in rest alte forumuri, de care spui, copiaza-n nebunie unii de la altii si FAQ-uri si rules-uri si copyrighturi da ma gandesc io ca pe mama mamelor siturilor adica pe Microsoft.com sa zicem , lucrurile astea au fost cel putin date in lucru unui functionar timp de vre-o 3 zile inainte de a fi publicate.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: FAQ

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Sep 23, 2010 8:34 am

Vezi ca boala contrazicerii iti poate aduce probleme :)
Acesta este un forum tehnic si se presupune ca cei care posteaza aici au un minim de cunostinte (ceea ce si au).
Ca sa nu vezi acel buton de postare si sa vii si cu gura mare ca nu apare nicaieri detalii legate de acel buton, inseamna ca ai probleme tu, nu noi.
Nu o sa stam sa copiem sectiunea de FAQ a altora si nici nu o sa o facem ca pentru persoane ce au probleme cu capul :)
Daca nu iti convine ce oferim utilizatorilor, te poti duce in alta parte si poti face acolo ce vrei tu. Aici nu permitem un asemenea comportament.
Aici lumea vine sa isi gaseasca rezolvarea la probleme zilnice si nicidecum sa ne scoata ochii ca nu am specificat undeva unde este butonul de subiect nou.
Deci, daca mai ai probleme de acest gen si nu esti multumit de anumite chestii, adreseaza-te administratorului acestui forum.
Daca el decide altceva fata de ce ti-am zis eu, ok, daca nu, atunci accepta ce oferim si gata. :)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: FAQ

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 23, 2010 8:49 am

Antidinamicul scrie:Sufar de mania contrazicerii, asa ca te rog nu ma contrazice daca nu esti sigur.
Pai exact asta ar trebui sa o aplici si in cazul tau: daca te-ai uita ceva mai bine in subsolul paginii ai observa ca pe undeva scrie "powered by phpBB" ceea ce nu se intampla in link-ul dat de tine.

Ce inseamna mai exact asta?: noi folosim o distributie "oficiala" de phpBB iar sectiunea FAQ este tradusa de cineva in lb. romana (cel mai probabil de phpBB Romania, care asigura si suportul tehnic in lb. romana) si distribuit ca atare pentru toate distributiile de phpBB in limba romana. Cei de la "Tech Support Forum" probabil folosesc alt "motor" de forum care probabil este mai bine documentat in engleza si daca gasesti o distributie si in limba romana poate o testam si noi sa vedem daca merita implementarea.

Asa ca daca ai nemultumiri in ceea ce priveste traducerea o poti adresa direct phpBB Romania unde probabil te poti inscrie pentru a-i ajuta la imbunatatirea aplicatiei phpBB (macar pe partea de traducere & documentare) fiind vorba de un produs "open source".

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: FAQ

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 23, 2010 8:57 am

Antidinamicul scrie:ma asteptam ca pe aici macar sa fie totul limpede si clar de inteles ca sunteti in domeniu
Cred ca ai inteles gresit domeniul in care activam noi - este vorba despre un site de Office, adica aplicatiile din suita Microsoft Office - Word, Excel, PowerPoint, Access - "motorul formului" este phpBB si il folosim "as is" (adica asa cum este).

Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FAQ

Mesaj de Antidinamicul » Joi Sep 23, 2010 9:15 am

multumesc lucian, acum am inteles
tocmai scriam un raspuns cam asa :
inseamna ca ai probleme
probleme cu capul
Daca nu iti convine te poti duce in alta parte si poti face acolo ce vrei tu.
Aici nu permitem un asemenea comportament.
daca mai ai probleme de acest gen
pai nu e gata fiindca mi se pare foarte agresiv ce scrii
eu imi imaginam ca primul postator este reprezentantul sitului , ma rog , asa imi imaginam eu , ca altfel cum ar fi putut sa scrie asta ?Era o intrebare tampa la un test : cum reactionezi la critici ?
N-a fost nimic pesrsonal, eu am spus ceva legat de faq , si am facut si cateva glume bune chiar- acum iar ma laud, eu doar am strigat la poarta nu stiam ca cine o pazeste, sare asa. Si intreb eu acum : Acceptati si critici ? si la toti le raspundeti asa ?ma refer la primul raspuns
Ultima oară modificat Joi Sep 23, 2010 9:19 am de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Adaugare citat

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: FAQ

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 23, 2010 9:42 am

Antidinamicul scrie:Si intreb eu acum : Acceptati si critici ? si la toti le raspundeti asa ?ma refer la primul raspuns
Acceptam si critici, atata timp cat sunt constructive, legate in primul rand de aplicatiile Microsoft Office, si care sa aduca un beneficiu intregii comunitati.
Pe de alta parte, "critica" ar trebui sa vina pe un ton care sa nu fie "susceptibil" de ceva de genul "dat cu pumnul in masa" pentru ca altfel respectivul se poate trezi in fata proverbului:
Cine seamănă vânt, culege furtună
cum probabil s-a intamplat si in cazul tau... ;) (pentru ca nici eu nu am vazut "gluma" pe nicaieri, dar Alexx a apucat sa-ti raspunda primul... :P )

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: FAQ

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Sep 23, 2010 9:42 am

pai nu e gata fiindca mi se pare foarte agresiv ce scrii
eu imi imaginam ca primul postator este reprezentantul sitului , ma rog , asa imi imaginam eu , ca altfel cum ar fi putut sa scrie asta ?Era o intrebare tampa la un test : cum reactionezi la critici ?
Moderatorii reprezinta acest forum (intr-o anumita masura). Aici nu se fac teste ca sa vada altii cum reactionam noi la critici.
Daca vroiai sa faci un test, ne testai cunostintele pe partea de Office, nu partea de FAQ facuta de cei care au dezvoltat acest soft al forumului.
pai nu e gata fiindca mi se pare foarte agresiv ce scrii
ia uite ce zice pct. 4 din regulament:
Colegii care sunt de mai mult timp pe aici va pot parea aroganti, acizi sau necivilizati, dar asta se intampla doar daca nu respectati regulile forumului sau mesajul vostru este spus pe un ton acid...
N-a fost nimic pesrsonal, eu am spus ceva legat de faq , si am facut si cateva glume bune chiar- acum iar ma laud, eu doar am strigat la poarta nu stiam ca cine o pazeste, sare asa. Si intreb eu acum : Acceptati si critici ? si la toti le raspundeti asa ?ma refer la primul raspuns
Daca te-ai fi uitat prin sectiunile forumului, ai fi vazut ca nu se raspunde asa. Mie unul nu mi s-a parut o gluma fapta ta.
Si in plus, sectiunea FAQ nu e ceva ce trebuie dezbatut pe un forum de Microsoft Office.

Voi inchide acest topic, iar daca nu iti convine ce am zis, te rog sa te adresezi administratorului forumului: Dr. Excel.
Daca acesta va considera ca am gresit, va lua masurile necesare.

Subiect inchis!

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”