returnare celule goale și returnare liste pentru anumite elemente

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
mark
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 03, 2022 8:23 pm

returnare celule goale și returnare liste pentru anumite elemente

Mesaj de mark » Dum Apr 17, 2022 9:51 am

Bună ziua!

          Am atașat un tabel cu date fictive la care vreau:

-ca pt formulele din coloana C, în cazul în care celule A și B sunt goale, în celula C să nu îmi returneze nimic

-ca în coloana G, funcția xlookup să îmi returneze o listă 




Ce soluții există pentru aceste întrebări?   Vă mulțumesc frumos!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: returnare celule goale și returnare liste pentru anumite elemente

Mesaj de IPP » Dum Apr 17, 2022 10:12 am

Buna ziua

In C1 si apoi copiere formula in jos cat este cazul:
=IF(AND(A1="";B1="");"";SUM(A1:B1))

Nu am inteles cealalata problema.
Altfel, formula in forma scrisa de dvs. cred ca nu este in regula pentru ca nu ati folosit referinte absolute pentru range-ul de unde trebuie extrasa informatia.

IP

mark
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 03, 2022 8:23 pm

Re: returnare celule goale și returnare liste pentru anumite elemente

Mesaj de mark » Dum Apr 17, 2022 11:37 am

Mulțumesc frumos!

Pentru cea de a doua problemă vreau ca în coloana G7 funcția xlookup să îmi returneze cele 3 tipuri de grade de asigurare sub formă de listă (așa cum este in celula J2) din care să aleg eu gradul de asigurare respectiv. Acum îmi afișează o singură valoare. Ar trebui schimbat ceva în formulă sau funcția xlookup returnează o singuă valoare , iar liste nu?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: returnare celule goale și returnare liste pentru anumite elemente

Mesaj de IPP » Lun Apr 18, 2022 9:21 am

Buna ziua

Cred ca XLookup ar putea aduce o lista daca ar fi vorba despre mai multe informatii aferente unui SINGUR item la un moment dat (deci daca in lista sursa pentru fiecare oras ati fi avut mai multe coloane cu informatie aferenta si sa le aduceti pe toate odata scriind o singura formula). Ceea ce aveti dvs. sunt mai multe item-uri diferite cu cate o singura coloana de informatie fiecare, ma indoiesc ca se poate obtine altceva.

Nu stiu daca am intuit bine unde doriti sa ajungegi dar pentru a ajunge la un rezultat cat de cat asemanator, zona F6:G9 ar trebui tranformata intr-un table, formula de cautare sa fie (corect scrisa, vedeti ce am spus in mesajul meu anterior) si plasata pe coloana G. Fiind un table, aceasta se va actualiza automat odata cu fiecare rand nou inserat.
Apoi informatia extrasa pe coloana G (de fapt coloana din table) poate fi definita in NameManager si sa devina, sursa pentru Data Validation.

IP

Indigo-ONE
Mesaje: 435
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: returnare celule goale și returnare liste pentru anumite elemente

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Apr 20, 2022 9:18 am

Dupa cum ti-am spus si pe alt forum, nu inteleg de ce vrei sa aduci datele cu XLOOKUP si nu creezi un DV cu datele de interes.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”