Formula pentru returnarea primului rand vizibil in urma filtrarii

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
RAMBO

Formula pentru returnarea primului rand vizibil in urma filtrarii

Mesaj de RAMBO » Lun Apr 04, 2022 9:27 am

Buna ziua.
Fie fisierul Exemplu. Ce formula ar trebui sa folosesc pentru a returna numarul primului rand dintr-un table in urma unei/unor filtrari? Mai exact este vorba despre primul rand de sub header. Pentru exemplificare am facut o filtrare a tabelului, iar primul rand de sub header (marcat cu <=) este 136. Daca as face o alta/alte filtrare/filtrari, ar fi altul. Formula SUBTOTAL stie ceva, dar nu am reusit sa o fac sa functioneze asa cum am descris mai sus.
NOTA: in fisierul de exemplu am plasat intentionat tabelul aparent aiurea, adica si in fisierul original tabelul nu incepe cu headerul la randul 1.

Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE

Re: Formula pentru returnarea primului rand vizibil in urma filtrarii

Mesaj de Indigo-ONE » Lun Apr 04, 2022 11:23 am

Salut,

De curiozitate, de ce iti trebuie sa afli randul la o anumita filtrare?

Ptr ca nu stiu la ce iti trebuie, as folosi MATCH pentru fiecare filtru si as afla randul.

Stiu ca stii, dar nu stiu ce stii...
THINKING DOESN'T HURT ----- TRY IT !!!

RAMBO

Mesaj de RAMBO » Lun Apr 04, 2022 11:40 am

Well, mai mult ca sigur ca probabil ai sa razi, but anyway. In fisierul original este un macro care la un moment dat duce niste date obtinute in urma filtrarii dintr-un tabel, in alt tabel si alt sheet. La fiecare rulare a acestui macro vreau ca sa inregistrez/documentez acest lucru; iar asta presupune sa iau niste informatii de interes din niste coloane disparate a tabelului filtrat de pe un singur rand. De fapt nici nu ma intereseaza sa fie musai primul rand de sub header deoarece informatia de interes de pe coloanele respective este repetitiva, dar mneah, am zis ca logic e sa fie primul de sub header ca sa vezi ce naiba e acolo (la o adica poate am gresit filtrarea). Acu' deh... eu la modalitatea asta m-am gandit, sigur probabil altcineva cu cunostinte de VBA s-ar gandi la o cu totul alta abordare.

Indigo-ONE

Mesaj de Indigo-ONE » Lun Apr 04, 2022 11:56 am

Nu imi e foarte clar ce doresti sa documentezi dar....
La fiecare rulare a acestui macro vreau ca sa inregistrez/documentez acest lucru;...
Atunci in codul care copiaza mai adauga un rand, in care sa scrie, in afara tabelului destinatie, dar pe acelasi rand: data-ora-min-sec si/sau itemul dupa care s-a facut filtrarea, cand s-a copiat.

Daca te intereseaza doar randul atunci foloseste - dupa cum ti-am sugerat - functia MATCH pentru fiecare item filtrat, care iti va da randul...

RAMBO

Mesaj de RAMBO » Lun Apr 04, 2022 12:37 pm

Singur tot nu mi-am dat seama cum sa folosesc MATCH in aceasta speta, dar plecand de la ideea ta (sa folosesc MATCH) am sapat in sensul asta pe google si aplicat fisierului Exemplu:

Cod: Selectaţi tot

=MATCH(TRUE,INDEX((SUBTOTAL(3,OFFSET(test[Meth],ROW(test[Meth])-ROW($E$10),0,1))*ROW(test[Meth]))>0,0),0)+ROW($E$9)
Al naibii sa fiu daca inteleg formula, niciodata nu am priceput care e chestia cu ROW si ROWS, dar functioneaza.

Indigo-ONE

Mesaj de Indigo-ONE » Lun Apr 04, 2022 4:41 pm

Mereu va complicati :lol:

=MATCH("alpi";E10:E300;0) la care adaugi si numarul de randuri de deasupra.
in cazul tau +9
adica :
=MATCH("alpi";E10:E300;0)+9

RAMBO

Mesaj de RAMBO » Mar Apr 05, 2022 12:30 pm

Asa este, insa formula propusa de tine presupune declararea elementului filtrat, in cazul exemplului tau "alpi" caz in care functioneaza corect, dar daca din filtrul meth alegi alta optiune nu mai merge; sau daca pur si simplu faci filtrare folosind filtrele altor coloane, nu neaparat Meth.

Indigo-ONE

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Apr 05, 2022 7:21 pm

Asa este, insa formula propusa de tine presupune declararea elementului filtrat, in cazul exemplului tau "alpi" caz in care functioneaza corect, dar daca din filtrul meth alegi alta optiune nu mai merge;
Pai uite ce ai cerut in prima ta postare:
Buna ziua.
Fie fisierul Exemplu. Ce formula ar trebui sa folosesc pentru a returna numarul primului rand dintr-un table in urma unei/unor filtrari? Mai exact este vorba despre primul rand de sub header. Pentru exemplificare am facut o filtrare a tabelului, iar primul rand de sub header (marcat cu <=) este 136. Daca as face o alta/alte filtrare/filtrari, ar fi altul. Formula SUBTOTAL stie ceva, dar nu am reusit sa o fac sa functioneze asa cum am descris mai sus.
NOTA: in fisierul de exemplu am plasat intentionat tabelul aparent aiurea, adica si in fisierul original tabelul nu incepe cu headerul la randul 1.
Pentru numarul randului ar fi fost suficient:
=SUBTOTAL(105,F1:F1910)

De aceea, tot spun, sa dati cat mai multe informatii despre ce vreti sa faceti, nu sa cereti ceva si apoi DAR formula data "nu face si cafea si nici cartofi prajiti" si alte cerinte nespecificate ... Nici noi nu putem ghici cam ce are omul in fisier... :lol:

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”