schimbare limba RO/ENG

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
valcris84

schimbare limba RO/ENG

Mesaj de valcris84 » Vin Feb 18, 2022 12:37 pm

Buna ziua!
Am o problema: in fisierul de mai jos in celula F6 vreau sa-mi "traduca" ceea ce selectez din celula F3 (daca dau in F3 - romana, in F6 sa-mi apara lista DA/NU, daca dau - engleza, sa-mi apara lista YES/NO). Am incercat sa folosesc functia INDIRECT la lista derulanta dar nu functioneaza. Cum as putea sa fac?
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator

Re: schimbare limba RO/ENG

Mesaj de IPP » Vin Feb 18, 2022 12:47 pm

Buna ziua

Nu ati definit in Name Manager denumirile de range-uri in concordanta cu restul informatiei (de ex. eng in loc de engleza)
Vedeti fisierul atasat, corectat

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

valcris84

Mesaj de valcris84 » Vin Feb 18, 2022 1:49 pm

IPP scrie:
Vin Feb 18, 2022 12:47 pm
Buna ziua

Nu ati definit in Name Manager denumirile de range-uri in concordanta cu restul informatiei (de ex. eng in loc de engleza)
Vedeti fisierul atasat, corectat

IP

Multumesc pt raspuns! Am corectat.
Inca o intrebare: se poate face sa apara si automat ? De ex daca am selectat "romana" la F3 si la F6 este "DA", cand schimb in "engleza" sa se faca automat "YES" (in acest moment YES imi apare doar daca dau eu sa selectez din lista).

IPP
Moderator
Moderator

Mesaj de IPP » Vin Feb 18, 2022 1:55 pm

Cred ca este posibil doar daca se foloseste un macro.
Prin definitie data validation este o regula ce controleaza introducerea manuala a informatiei. Orice afisare automata a ceva se poate face fie printr-o formula (ceea ce in acest caz nu are cum sa ajute), fie cu ajutorul marcro.

Cu cat numarul de combinatii posibile (iau in considerare faptul ca ati pus o informatie minimala, de test) denumire limba- da/nu este mai mare (poate aveti in realitate zeci de limbi), cu atat codul poate deveni mai stufos.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”