Formula calcul - rog ajutor

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
shaft
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 13, 2019 11:06 pm

Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de shaft » Mie Iul 28, 2021 7:15 pm

Rog sa ma ajutati cu o formula.
Problema o gasiti in fisierul excel atasat.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de RAMBO » Joi Iul 29, 2021 7:19 am

Din punctul meu de vedere fisierul exemplificativ nu este foarte elocvent in sensul ca nu pare sa aiba o structura a datelor corespunzatoare problemei. Ati spus ca vdeti plati 1500 RON/saptamana fiecarui colaborator. Daca suma de la care se pleaca este din coloana valoare contract lunar atunci pur si simplu faceti impartirea: EX 2500/1500=1.66 saptamani. Nu inteleg ce sunt cu coloanele D:I; reprezinta plati efectuate? Daca da atunci regula "voi plati 1500 ron/saptamana" nu mai e valabila, caci reiese ca s-au platit diverse sume (nu neaparat 1500), caz in care cred ca e imposibil de prezis in cate saptamani se va ajunge la zi devreme ce nu e o regula a platilor. Cred ca avem nevoie de mai multe explicatii a ceea ce doriti.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de IPP » Joi Iul 29, 2021 8:41 am

Buna ziua

Pana la alte eventuale clarificari, eu as vedea utila urmatoarea abordare:

1.Un tabel (in fisierul meu exemplu, tbDatorii) in care sa stocati, la nivelul fiecarui colaborator in parte suma totala de returnat

2.Un tablel (in fisierul meu exemplu, tbPlati) in care sa stocati, la nivelul fiecarui colaborator in parte, platile deja efectuate si cele care se vor efectua de acum incolo. Da, v-ati propus o anumita suma dar... nu se stie).
Data achitarii are pur rol de evidenta, nu se tine cont in calculele finale (vezi mai jos)

3.Un tabel (in fisierul meu exemplu, tbRaport) in care se fac urmatoarele calcule, la nivel de fieacare colaborator in parte:
-Numar de saptamani estimat pana la achitarea integrala. Este diferenta dintre datoria totala si platile deja efectuate / 1500. (la o adica si acea valoare poate fi parametrizata daca doriti sa faceti diverse scenarii). Rezultatul nu este rotunjit, deci poate sa apara sub forma 1,6666 saptamani
-Lichidare finala in luna.... Este o incercare proprie de a afisa luna si anul in care care veti termina achitarea integrala a datoriei. Am folosit EDATE cu data de start ca fiind ziua curenta iar argumentul pentru luni (care trebuie sa fie numar intreg, altfel Excel va face trunchiere automata) l-am obtinut prin rotunjirea in sus (a numarului de saptamani impartit la 4. Am optat pentru rotunjire in sus pentru ca "scenariul pesimist" este in acest caz mai folositor/realist.

Evident ca aceasta propunere e minimala pentru ca presupune ca acele datorii nu sunt purtatoare de dobanda si de asemenea ceea ce v-ati propus sa platiti lunar nu se refera decat strict la datorii nu si la plata contractelor in desfasurare. De asemenea este o situatie tot timpul "la zi" fara posibilitati de defalcari dupa tot felul de alte criterii.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

shaft
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 13, 2019 11:06 pm

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de shaft » Joi Iul 29, 2021 10:43 am

Sumele care sunt trecute in tabel, sunt sumele restante.
Si da, platesc cate 1500 lei/saptamana.
Nu vreau doar sa tin cont doar cand este gata restanta actuala, ci ma intereseaza in cate saptamani revin la zi cu platile, adica trebuie luat in calcul si lunile urmatoarele care or sa vina.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de IPP » Joi Iul 29, 2021 11:14 am

Buna ziua

Eu inteleg urmatoarele (si fisierul atasat ilustreaza asta):
Aveti mai multi colaboratori catre care ati acumulat, lunar pana acum si posibil sa mai acumulati in continuare datorii. Obiectivul este sa vedeti in cate saptamani estimati ca veti ajunge "la zi" daca, pentru fiecare colaborator veti face plati, saptamanal cate 1500.

Am folosit acelasi model din fisierul atasat anterior, am modificat niste formule.
Asadar:
-veti avea un tabel in care veti trece datoriile vechi (si noi daca mai apar)
-Veti avea un tabel in care veti trece platile reale pe care le veti face pentru fiecare colaborator.
-Veti avea un tabel unde se fac calculele (la nivel de fiecare colaborator in parte) dupa modelul: (total suma datorata - total suma reala platita pana acum)/1500

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

shaft
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 13, 2019 11:06 pm

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de shaft » Joi Iul 29, 2021 12:21 pm

Puteti face formula pe modelul de tabel din sheet-ul nr.2 ? (vezi fisier atasat)
Si ar fi mai bine sa nu mai folosesc tabelul din mijloc cu platile reale catre colaboratori, doar sa se tina cont ca platesc 1500 lei/saptamana pentru fiecare, 1500 lei/saptamana fiind ca o constantă.
Doar primul tabel sa il actualizez manual cu sumele soldurilor, adica 2500 lei/luna SC Strada si 4000 lei/luna SC Mobile.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de IPP » Joi Iul 29, 2021 1:09 pm

Buna ziua

Prin faptul ca cel mai probabil vor aparea noi coloane in structura propusa de dvs, nu zic ca nu este posibil dar mi se pare o complicatie inutila pentru ca totalul ce va trebui folosit va fi de fiecare data pe alta coloana. Un compromis ar fi ca totalul sa il puneti pe coloana B devenind astfel o coloana de interes "fixa" si usor utilizabila in formule.

Si daca s-ar rezolva cele de mai sus, eu nu va pot oferi o formula care sa suplineasca lipsa acelui tabel cu platile reale pentru ca exista multe lucruri care sa faca sa nu fie in regula.

Poate reuseste altcineva. Succes
IP

shaft
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 13, 2019 11:06 pm

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de shaft » Joi Iul 29, 2021 1:15 pm

Nu m-am gandit in detaliu si am speram ca poate merge asa.
Multumesc pentru ajutorul oferit. :D

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de IPP » Joi Iul 29, 2021 1:26 pm

Probabil cel mai aproape de ceea ce doriti (legat de acea "constanta" de 1500 pe saptamana) calculata automat ar fi ceva de genul:
-setat pentru fiecare colaborator in parte, pe o coloana dedicata, data calendaristica de start, adica data de la care o formula excel sa faca diferenta de zile fata de today si, pentru fiecare 7 zile scurse sa inmulteasca cu 1500, aceea fiind echivalentul de "Valoare Platita"

De exemplu, pentru prima situatie din fisierul dvs. totalul actual datorat este 10500, adica echivalentul a 7 saptamani*1500 lei DACA setati ca data de start astazi, formula, (si presupunem ca nu mai intervine alt imput) ar trebui sa va afiseze peste o saptamana, automat, 6 saptamani drept rezultat. Sau, daca treceti ca data de start 21.07.2021, astazi fiind in 29.07.2021, rezultatul ar fi 6 saptamani de asemenea.

Insa precizia calcului nu cred ca va fi prea buna fara niste ajustari.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula calcul - rog ajutor

Mesaj de IPP » Joi Iul 29, 2021 3:44 pm

Atasat, ilustrarea ideii anterioare insa in aceasta versiune totul este intr-un singur tabel (adica Table) ceea ce inseamna ca se poate adauga coloana noua la sfarsitul structurii existente iar formula de calculat totalul (unde am folosit si functia offset) va tine cont de coloanele noi in mod automat

Nota: fiind un table, excel nu accepta informatie numerica in capul de tabel, deci, indiferent de formatare nu veti putea pune nici data calendaristica reala
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”