Completare linii cu date din alte linii

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
alexadi
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2011 10:55 am

Completare linii cu date din alte linii

Mesaj de alexadi » Lun Feb 08, 2021 5:33 pm

Am si eu de prelucrat un fisier si nu reusesc sa ii dau de cap, am incercat tot felul de variante pe care le stiam, am mai citit insa nu reusesc, poate cu ajutorul vostru care sunteti mai experimentati ca mine in excel exista o solutie. M-am impotmolit in a aduna datele pe o singura linie, ca in rest sunt lucruri care nu am probleme cu ele.
Am pus datele brute in foaia sheet si in foaia prelucrate am copiat datele la nivel de linie cu copy paste si am ingalbenit capul de tabel cu ce date imi sunte esentiale sa imi aduc, am incercat dar recunosc ca nu am reusit sa fac asta automat.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare linii cu date din alte linii

Mesaj de IPP » Lun Feb 08, 2021 9:26 pm

Buna seara

Principial vorbind, faptul ca o informatie ajunge in Excel nu inseamna automat ca si ajunge cum trebuie. Daca aveti mai multe situatii de acest gen primul lucru pe care ar trebui sa il luati in considerare este de a discuta cu cei care v-au furnizat aplicatia care genereaza un astfel de raport sa va faca unul corect (dpdv al structurii tabelare a datelor); ceea ce aveti acum este echivalentul unui raport deja configurat in vederea tiparirii deci nu o informatie "bruta" reala, utilizabila in Excel ca atare. (Nici macar zona de date calendaristice nu imi apare corect ci ca o informatie de tip text, ca si cum aplicatia ar lucra pe setari regionale romanesti iar dvs. ati facut exportul avand setari regionale mixte).

Altfel, pentru ceva asemanator, acum multi ani eu am reusit sa fac la firma la care lucram atunci un macro de prelucrare. Mi-a luat vreo doua zile (cred ca am scris chiar aici pe forum despre acea experienta). Chiar daca stiam in principiu despre ce este vorba, pana am reusit sa analizez toate detaliile (parcurgand echivalentul a cateva zeci de pagini tiparite), si exceptiile pentru a vedea cum sa le tratez ...
Iar la modul in care ati spus cum ati dori sa apara rezultatele, am gasit logica doar pentru primele 2 randuri in foaia prelucrate.

Ar mai fi, teoretic o varianta: o prelucrare folosind Power Query dar nu stiu cati au cunostintele necesare, eu unul in acest moment sigur nu.

IP

alexadi
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2011 10:55 am

Re: Completare linii cu date din alte linii

Mesaj de alexadi » Mar Feb 09, 2021 4:46 pm

Buna seara,
Multumesc mult pentru raspuns, o sa incerc sa vad ce alt raport pot folosi, macar nu mai pierd timpul cautand lucruri care sunt foarte greu de realizat spre imposibil si timpul pierdut nu se merita, o sa incerc sa vb cu colegul care imi da acest raport sa gasim o varianta prin care macar din mai multe exceluri sa pot aduce informatiile. La producatorul de soft cam imposibil de vorbit pt ca nu este interesat de a scoate un asmenea raport in forma bruta, pt el datele au fost exportate in excel ca nu le poti folosi deja nu il mai intereseaza. Mai ramane sa studiez si sa vad poate reusesc sa imi extrag singur datele din tabela db a softului cu un importul de date din excel insa si aici am probleme ca e o baza in fox si din ce am vazut doar excel 2003 si excel 2007 mai pot face asta.

secriera
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:25 pm

Re: Completare linii cu date din alte linii

Mesaj de secriera » Mie Feb 17, 2021 2:27 pm

Din ce vad eu datele initiale au fost copiate in fisierul exemplu. poti atasa fisierul original, asa cum il exporta saga?

alexadi
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2011 10:55 am

Re: Completare linii cu date din alte linii

Mesaj de alexadi » Joi Feb 18, 2021 11:18 pm

Buna seara,
Am atasat un fisier asa cum il exporta saga din care am scos datele mai sensibile.

Logica fisierului ar trebui sa fie asa:
-randul care contine data in coloana "A" ar trebui sa fie adus la randurile in continuare la randurile care au in cadrul aceleeasi coloane completat Factura, cheia de verificare ar trebui sa fie randul J din linia care are data in coloana A sa fie fie egal cu suma colaonelor K care au completat factura si asta intre 2 randuri cu data. Insa se pare ca este o eroare undeva ca nu la toate randurile se respecta aceasta cheie de verificare si asta vad ca doar la facturile care au incasare cu codul 5121 pe de pe randul care are pe coloana A data calendaristica ca si informatie.
Exemplu este randul 52, este aferent randurilor 53, 54, 55, 56 (Explicatia de pe coloana A este Factura si este situata intre cele doua randuri cu data 52 si 57) in cazul ultimei detalieri se regaseste detalierea pana la randul care incepe cu Total, (exemplu randul 63 care este aferent randurilor 64, 65, 66, 67, si care se este intre randul 63 si 68)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”