Exista o solutie?

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Andur
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2021 9:07 pm

Exista o solutie?

Mesaj de Andur » Lun Ian 25, 2021 9:29 pm

Buna seara.
As dori sa ma ajutati daca exista o solutie.
[imghttps://photos.app.goo.gl/REjQj19ruBo8bQ18A][/img]
As dori ca celula H6 sa-mi calculeze 50% din numarul aflat in G6 NUMAI daca numarul scris in G6 este mai mare de 40.
Daca numarul din G6 este mai mic de 40 sa nu-l calculeze.
Va rog sa ma scuzati pentru termenii "atehnici" folositi.
Multumesc pentru rabdare si timpul acordat!!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Exista o solutie?

Mesaj de IPP » Mar Ian 26, 2021 7:57 am

Buna ziua

Incercati, pe viitor sa atasati un fisier exemplu excel, fara informatii confidentiale

in H6, testati formula =IF(G5>40;G6*0,5;"")
In acest caz nu va afisa nimic dar, daca e cazul puteti inlocui "" cu 0
Nu ati spus ce sa se intample daca valoarea din G5 este exact 40 pentru ca in functie de asta poate va trebui corectat: in loc de >40, >=40

Nota: Daca aveti setari regionale USA, inlocuiti peste tot in formula ; cu , iar 0,5 cu 0.5

IP

Andur
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2021 9:07 pm

Re: Exista o solutie?

Mesaj de Andur » Mar Ian 26, 2021 8:11 am

Multumesc pentru raspunsul si rezolvarea rapida.
Da, aveti dreptate, trebuia scris: mai mare sau egal cu 40.

Indigo-ONE
Mesaje: 434
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Exista o solutie?

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Ian 26, 2021 11:17 am

Ai primit raspuns si aici: https://excelninja.ro/forum/forum/sunt- ... swer/7896/
Pe viitor pune un link catre forumurile unde ai mai pus aceeasi intrebare, in felul acesta cei care doresc sa te ajute nu vor mai pierde timpul de pomana...incercand sa te ajute, iar tu sa fi primit deja raspuns pe alt site.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Andur
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2021 9:07 pm

Re: Exista o solutie?

Mesaj de Andur » Mar Ian 26, 2021 2:21 pm

Indigo-ONE scrie:
Mar Ian 26, 2021 11:17 am
Ai primit raspuns si aici: https://excelninja.ro/forum/forum/sunt- ... swer/7896/
Pe viitor pune un link catre forumurile unde ai mai pus aceeasi intrebare, in felul acesta cei care doresc sa te ajute nu vor mai pierde timpul de pomana...incercand sa te ajute, iar tu sa fi primit deja raspuns pe alt site.
Exact acelasi raspuns am pus si dincolo
"Deoarece sunt nou pe acest site si forum, nu am stiut care este rata de raspuns. Sunt alte site-uri (pe alte domenii) in care pui o intrebare si nu-ti raspunde NIMENI niciodata.
Nici nu stiu… sa mai indraznesc cu o alta problema…
Mai am una! Sa o mai pun?"

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Exista o solutie?

Mesaj de IPP » Mar Ian 26, 2021 3:11 pm

Buna ziua

@Andur
Nu cunosc si nu ma pronunt asupra situatiilor intalnite in alta parte dar ma indoiesc ca cineva de aici sau din alta parte va poate garanta raspunsuri rapide, corecte si gratuite.

In regulamentul ACESTUI forum exista indemnul de a cauta in continuare (printre raspunsuri deja existente aici sau in cu totul alta parte) daca nu primiti raspuns sau raspunsul dorit. Insa, cu cat problema ridicata este mai bine enuntata si documentata cu atat va mariti sansele sa primiti raspunsul asteptat. Si destul de repede.

Nu uitati, totusi ca acesta este doar un forum. In semnatura mea sunt niste linkuri catre regulamentul acestui forum, respectiv catre un text care ar trebui sa clarifice nivelul de asteptare in ceea ce priveste (unele) solutii.

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”