Data validation as list cu sursa de date in alt fisier

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Data validation as list cu sursa de date in alt fisier

Mesaj de RAMBO » Lun Noi 09, 2020 1:26 pm

Buna ziua.
Se poate crea un data validation as list ce foloseste ca sursa de date un tabel (ma rog, doar o coloana a lui) care se afla intr-un alt fisier? Daca da cum ca eu nu am reusit. Am incercat cu functia INDIRECT pe care o folosesc des in astfel de situatii, dar pan acum numai in cadrul aceluiasi fisier.
Multumesc.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Data validation as list cu sursa de date in alt fisier

Mesaj de Indigo-ONE » Lun Noi 09, 2020 5:36 pm

Salut,

INDIRECT nu functioneaza cu fisiere inchise. Trebuie neaparat ca fisierul din care se extrag datele sa fie deschis, asta daca dorim sa folosim formula cu INDIRECT.
Daca doresti poti aduce datele de interes, din fisierul inchis, cu formule, intro coloana (pe care o poti ascunde) si de aici preiei datele pentru DV, evident ca modificarea datelor (daca se doreste) se face in fisierul sursa (cel inchis).

Se poate totusi cu VBA, care deschide fisierul, se preiau datele in fisierul cu DV si apoi se inchide.
Daca nu se doreste deschiderea fisierului cu date, se pot folosi alte conectari ADO, ADOX, SQL....etc


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Re: Data validation as list cu sursa de date in alt fisier

Mesaj de RAMBO » Mar Noi 10, 2020 9:51 am

Aha. De aia imi returna #REF cand deschideam doar fisierul de interes nu si cel sursa. OK. O sa reformez fisierul cu coloane ascunse.
Multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”