Legaturi intre sheet-uri si colectarea unor valori in functie de selectie.

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
msilivan
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 02, 2020 8:03 pm

Legaturi intre sheet-uri si colectarea unor valori in functie de selectie.

Mesaj de msilivan » Vin Oct 02, 2020 8:10 pm

Bună seara,
Am o problemă legată de următoarele aspecte în excel. Pe scurt, doresc ca in sheet-ul 1 să am un tabel în care să selectez cu drop-down menu valori din coloana A din sheet-ul 2. Cand selectez o valoare să apară tot în sheet-ul 1 coloana B valori din celula B din sheet-ul 2 - de pe aceeași linie cu cea selectata din coloana A.
Mulțumesc anticipat pentru ajutor. O seară fantastică în continuare!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Legaturi intre sheet-uri si colectarea unor valori in functie de selectie.

Mesaj de IPP » Sâm Oct 03, 2020 5:32 am

Buna ziua.

Veti avea nevoie de data validation in Sheet1 cu sursa in Sheet2 iar in sheet1, coloana B o formula de cautare (aparent e suficient vlookup, functie pentru care gasiti numeroase exemple pe acest forum). Daca informatia sursa o aveti intr-un table (in sensul de instrument table nu lista-domeniu de celule), sursa pentru data validation poate fi dinamica din start (actualizare automata daca apar item-uri noi), daca nu, se poate face definind dinamic un range in Name Manager. Depinde si ce mai aveti pe acea coloana.

Ideea este ca daca in sheet2 aveti acea informatie cu mai mult de o aparitie pentru fiecare item, asa va arata si lista de validare de date. Exista pe forum deja solutie sa se genereze in alta parte doar unicate si de acolo sa se ia lista-sursa pentru data validation (validare date) insa daca nu aveti unicate (fiecare item sa apara doar o singura data) in sheet 2, in mod normal orice formula de cautare va va aduce informatia din dreptul primei aparitii a item--ului in lista sursa.

Probabil daca veti atasa un fisier exemplu cu informatii fictive dar structura similara realitatii veti primi un raspuns mai clar

IP

msilivan
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 02, 2020 8:03 pm

Re: Legaturi intre sheet-uri si colectarea unor valori in functie de selectie.

Mesaj de msilivan » Sâm Oct 03, 2020 7:13 pm

Mulțumesc foarte frumos pentru răspunsul prompt. Am să experimentez cu funcția recomandată. Dacă nu reușesc am să încarc și un fișier și am să cer ajutor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”