Interogare

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
trompetzel
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 14, 2020 2:28 pm

Interogare

Mesaj de trompetzel » Mar Apr 14, 2020 2:34 pm

Buna ziua
Am o baza de date angajat.dbf pe urmatoarea structura: marca(4), nume(50), prenume(60), data_nast(8), cod_funct(6), sectie_mu(2), directie(6) ...studii(50)
As dori un macro care sa-mi creeze un fisier.xls, sa copieze doar anumite coloane din angajat.dbf pe care le doresc si de dimensiuni mai mici (exemplu: nume(20) si sa faca de fiecare data actualizarea fisierului excel dupa marca din baza de date.
Multumesc

Hexman
Mesaje: 184
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:16 am

Re: Interogare

Mesaj de Hexman » Mie Mai 27, 2020 8:25 am

Ca sa iti creasca sansele ca cineva sa iti raspunda, detaliaza mult mai mult situatia ta, eventual lasa si un fisier ca si exemplu. Acum trebuie sa stea cineva sa conceapa fisierul tau, care sa semene cu ce ai tu si sa copieze acele anumite coloane care numai tu stii care sunt.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Interogare

Mesaj de IPP » Mie Mai 27, 2020 9:07 am

Buna ziua

Cred ca ati mai deschis un subiect pe aceasta tema.

In principiu, un fisier de tip .dbf poate fi deschis de catre excel dar:
a) depinde de versiunea softului care contine/a generat acel .dbf
b) accesarea unui fisier dbf se poate face prin deschidere directa din excel sau ca o conexiune catre acel dbf.

-nu se pot copia in excel coloane "de dimensiuni mai mici" ci, eventual extragere informatie de anumita dimensiune. Adica in loc de un eventual copy paste (varianta mai rapida), macro va trebui sa extraga pentru fiecare informatie (folosind functia left) numarul dorit de caractere.

-pot aparea alte lucruri care sa impiedice prelucrarea, de exemplu accesul macro la acel dbf

Din cate am inteles, prelucrarea (in fisierul care contine macro) ar trebui sa fie ceva de genul:
-o foaie in care predefiniti marcile care va intereseaza
-o foaie in care configurati numele coloanelor care va intereseaza (sa fie identice cu cele din .dbf)
-macro deschide dbf (aici e discutabil, poate mai bine face inainte o copie a dbf si o deschide pe aceea) si face prelucrarea necesara
-rezultatul e exportat ca fisier .xls (de vazut unde si cu ce nume)

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”